Breaking News

دانشمندان یک ماده ی مینرالیزه کننده ی جدید ابداع کرده اند که می تواند مینای دندان را ترمیم کند

16 سپتامبر 2022 – هیدروکسی آپاتیت، ماده ای برای مینرالیزاسیون استخوان ها و دندان ها است. دانشمندان با افزودن مجموعه ای از اسیدهای آمینه به هیدروکسی آپاتیت، توانستند یک پوشش دندانی جدید بسازند که ترکیب و ریزساختار مینای طبیعی را تقلید می کند. این ترکیب بهبود یافته، دارای ویژگی های مولکولی و ساختاری مشابه با سطح دندان است و حتی از نظر استحکام از بافت طبیعی پیشی می گیرد. از این روش جدید ترمیم دندان، می توان برای کاهش حساسیت دندان در صورت ساییدگی مینای دندان و یا ترمیم آن پس از فرسایش یا رژیم غذایی نامناسب، استفاده کرد. نتایج این مطالعه در Results in Engineering  منتشر شده است.

پرفسور Pavel Seredin، رئیس بخش فیزیک حالت جامد و نانوساختارها در دانشگاه ایالتی Voronezh  گفت: مینای دندان یک عملکرد محافظتی دارد، اما متأسفانه یکپارچگی آن می تواند به عنوان مثال با ساییدگی، فرسایش یا شکستگی های کوچک از بین برود و اگر سطح این بافت به موقع ترمیم نشود، ضایعه ای که در مینای دندان ایجاد شده است، می تواند لایه ی زیرین یعنی عاج و سپس پالپ دندان را تحت تأثیر قرار دهد. بنابراین، لازم است سطح مینای دندان را به سطح سالم قبلی بازگردانیم یا در صورت نازک شدن لایه‌های اضافه ای را بر روی سطح آن بیافزاییم. ما یک لایه معدنی بیومیمتیک (یعنی تقلید طبیعی) ایجاد کرده‌ایم که نانوکریستال‌های آن ترتیب نانوبلورهای آپاتیت مینای دندان را تقلید می‌کنند. ما همچنین متوجه شدیم که لایه طراحی شده از هیدروکسی آپاتیت نانوسختی بیشتری نسبت به مینای طبیعی دارد.

هیدروکسی آپاتیت ترکیبی است که جزء اصلی استخوان ها و دندان های انسان است. دانشمندان مجموعه ای از آمینو اسیدهای آلی و قطبی دارای چندین عملکرد را انتخاب کردند، از جمله لیزین، آرژنین، و هیستیدین، که برای تشکیل و ترمیم ساختار استخوان و عضله مهم هستند. اسیدهای آمینه انتخابی امکان به دست آوردن هیدروکسی آپاتیتی را فراهم می کند که از نظر مورفولوژیکی کاملاً شبیه آپاتیت موجود در مینای دندان است که در حقیقت جزء اصلی مینای دندان می باشد. محققان همچنین شرایط محیطی مناسبی که در آن فرآیندهای اتصال هیدروکسی آپاتیت به بافت دندان رخ می دهد را شرح دادند، زیرا تنها در صورت رعایت این شرایط می توان به طور کامل ساختار مینای طبیعی را بازتولید کرد.

پرفسور Seredin، توضیح داد: به طور سنتی در دندانپزشکی، از مواد ترمیمی کامپوزیت برای ترمیم مینا استفاده می شود. برای افزایش کارایی باندینگ مینا و کامپوزیت، تکنیک ترمیم شامل اسید اچ کردن مینای دندان قبل از ترمیم با کامپوزیت است. محصولات اچینگ باقی مانده بر روی سطح مینا ممکن است همیشه تاثیر مثبتی بر باندینگ نداشته باشند. ما بمنظور بازتولید لایه‌های مینای دندان با تکنیک‌های بیومیمتیک، محیط را خنثی کردیم و محصولات اچ را با استفاده از کلسیم قلیایی حذف نمودیم. به این ترتیب اتصال لایه‌های جدید هیدروکسی آپاتیت را بهبود بخشیدیم.

تشکیل یک لایه معدنی با خواصی شبیه به بافت سخت طبیعی با میکروسکوپ الکترونی روبشی گسیل میدانیو نیروی اتمی و همچنین با تصویربرداری شیمیایی از نواحی سطحی با استفاده از ریزطیف‌سنجی رامان تأیید شد. این مطالعه بر روی دندان های سالم انجام شد، تا تأثیر عوامل خارجی بر روی لایه ی ترمیمی، حذف شود و بتوان نتایج را با دندان های سالم مقایسه کرد. در مرحله ی بعدی تحقیقات، پژوهشگران قصد دارند عیوب بزرگتر را که می توانند ماهیت متفاوتی از مراحل اولیه ی پوسیدگی تا ترک ها و شکستگی های حجمی داشته باشند، با این ماده ی جدید ترمیم کنند.

منبع:

https://medicalxpress.com/news/2022-09-mineralized-material-tooth-enamel.html