Breaking News
Home / حقایقی درباره ی دندانهای سالم: مراقبت از دندانها در خانه / چرا نفس برخی افراد بوی بدی می دهد و برای رفع آن چه باید کرد؟

چرا نفس برخی افراد بوی بدی می دهد و برای رفع آن چه باید کرد؟

اکثر ما نمی توانیم بوی تنفس خود را بفهمیم. اگر شخص دیگری با شجاعت به شما بوی بد نفس تان را گوشزد می کند، حرف او را باور کنید و برای رفع این مسئله اقداماتی را انجام دهید. یا اگر شما درباره ی بوی تنفستان نگران هستید، به دنبال نظر یک شخص قابل اعتماد بگردید.

تنفس شما می تواند اولین علامت از آنچه باشد که در بدن شما نیاز به توجه دارد. در این مقاله توصیه هایی برای کمک به شما برای شناسایی علت و چگونگی رفع آن آمده است.

چه عاملی باعث بوی بد نفس می شود؟

از میان عوامل زیادی که سبب بوی بد نفس می شوند، ۹۰ درصد به بوی محصولات جانبی متعفن باکتریهای داخل دهان مربوط می شود. این محصولات جانبی مجموعه ای از رایحه هایی را ایجاد می کنند که بوی نفس ما را به بوی تخم مرغ گندیده(ترکیبات سولفوری فرار) یا مدفوع ( متیل مرکاپتان/ سولفید هیدروژن) شبیه می کند.

بزرگترین و شاخص ترین مقصر بروز این بوی بد، زبان ما است. ناحیه ی پشتی دهان یک پتری دیش عالی برای باکتریهایی است که از سلولهای مرده، پروتئین های بزاق، ترشحات سینوس و مایعات ناشی از بیماری لثه ی درمان نشده، تغذیه می کنند.

این باکتریها می توانند یک پوشش کرکی شکل را بر روی زبان ما ایجاد کنند که بوی محصولات جانبی آنها وارد هوای بازدمی ما می شود. خبر خوب این است که شما می توانید با کشیدن برس مسواک بر روی زبان هنگام مسواک زدن، این لایه از باکتریها را از روی زبان خود پاک کنید.

مصرف پیاز و سیر نیز می تواند تا سه روز بوی سولفور را به هوای باز دمی شما اضافه کند، بیشتر به  دلیل ذرات غذایی باقی مانده در دهان این اتفاق می افتد. کشیدن تنباکو نیز می تواند سبب باقی ماندن بوی بد دهان برای مدت طولانی تر شود. چرک ناشی از عفونت دندان نیز می تواند علت این بوی بد باشد.

مکانهایی از دهان که دسترسی مسواک به آنها دشوار است می توانند مانند یک گلخانه برای رشد باکتریهای ناسالم عمل کنند.  فضاهایی در فیلینگ های دندانی شکسته یا معیوب، سوراخ های دندانی و شکاف هایی (پاکت ها) در لثه که بر اثر پیشرفت بیماری لثه(پریودنتیت) بوجود می آیند و همچنین ایمپلنتهای دندانی، دندانهای مصنوعی و بریس های ارتودنسی که بطور صحیح تمیز نمی شوند، همگی در ایجاد بوی بد نفس نقش دارند.

دندانپزشک یا بهداشت کار دهان و دندان شما می تواند به شناسایی منابع ایجاد بوی بد نفس شما کمک کند و آنرا از بین ببرد یا تمیز نماید. آنها همچنین می توانند به سفارشی کردن روتین بهداشتی دهان شما کمک کنند تا سلامت شما بهبود یابد و بوی بد نفس شما برطرف گردد.

بوی بد دهان در هنگام بیدار شدن از خواب

همه ی ما بوی بد دهان را در هنگام بیدار شدن از خواب تجربه می کنیم، اما برخی بیشتر از دیگران با این مشکل مواجه هستند. بوی بد دهان در صبح زمانی ایجاد می شود که جریان بزاق ما در حین خواب آهسته و یا متوقف می شود. بدون بزاق برای شستشو، رقیق کردن یا پاک کردن، همه چیز متوقف می شود: ذرات غذایی تخمیر می شوند و باکتریها تکثیر شده و بوهای فرار بدی را آزاد می کنند.

بهمین دلیل مسواک زدن دندانها و لثه ها و استفاده از ابزارهای مناسب مانند نخ دندان یا برسهای بین دندانی قبل از رفتن به رختخواب بسیار مهم است. اگر نمی دانید که کدام ابزار برای شما مناسب تر است، با دندانپزشک یا کارشناس بهداشت دهان و دندان خود مشورت نمایید.

سایر عواملی که سبب کاهش جریان بزاق در دهان می شوند شامل استرس، اضطراب، ناشتا یا روزه داری، کم آبی، داروهای ضدافسردگی و کاهنده ی فشار خون، مخدرهای تفریحی، کافئین و الکل هستند.

اگر شما بیشتر با دهان به جای بینی تنفس می کنید، بوی دهانتان در هنگام بیدار شدن از خواب در صبح بدتر خواهد بود. افرادی که از دهان تنفس می کنند، ممکن است دچار مشکلات سینوس باشند که سبب بسته شدن بینی و جلوگیری از تنفس صحیح آنها می شود.

علل جدی تر

سینوزیت مزمن(دراز مدت) و آماس لوزه ها(tonsillitis)، نیز می توانند سبب بوی بد دهان شوند. بویژه اگر آماس لوزه ها سبب ایجاد سنگ های لوزه شده باشد- تجمع شبه پنیری بد بویی از باکتریها، سلولهای مرده ی پوست، کراتین و باقیمانده هایی از ذرات خارجی.

گاهی، کودکان جوان وسایل کوچکی را بو کشیده و وارد مجرای بینی خود می کنند، جایی که سبب تجمع باکتریها شده و بوی بدی را ایجاد می کند.

برای رفع بوی بد نفس چه باید  کرد؟

برای اکثر ما، بهداشت خوب دهان و دندان، نوشیدن مقادیر زیادی آب، اجتناب از مصرف تنباکو و محصولات آن، ویزیت های منظم دندانپزشکی، درمان و کنترل سینوزیت مزمن، و آماس لوزه ها می تواند به جلوگیری از بوی بد دهان یا رفع آن کمک کند.

در برخی موارد، بوی بد نفس ما ممکن است موقتی باشد و به دلیل مصرف مواد غذایی نظیر پیاز یا سیر ایجاد شده باشد. جویدن آدامس بدون قند یا قرص نعنا می تواند بطور موقت بوی بد نفس را که از خوردن پیتزای سیر دیشب ایجاد شده است، برطرف کند.

اگر نگران بوی بد دهان خود و علت بروز آن هستید، به دندانپزشک یا کارشناس بهداشت دهان و دندان خود مراجعه کنید، آنها قادر به تشخیص علل آن و مدیریت و رفع علل بوی بد نفس شما هستند.

منبع:

https://medicalxpress.com/news/2022-08-bad.html