Breaking News
Home / خبرهای تخصصی پریودونتولوژی و ایمپلنتولوژی / یک داروی ضد اضطراب و بی خوابی ممکن است به بهبود زخم ها پس از جراحی پیوند لثه کمک کند

یک داروی ضد اضطراب و بی خوابی ممکن است به بهبود زخم ها پس از جراحی پیوند لثه کمک کند

۲۰ سپتامبر ۲۰۲۲ – به گزارش مقاله ی منتشر شده در ژورنال Dental Science، دیازپام، دارویی که معمولاً برای بیماران مبتلا به اضطراب یا بی خوابی تجویز می شود، ممکن است به ترمیم زخم پس از پیوند لثه کمک کند.

دندانپزشکان، معمولاً از داروهای آرام بخش برای بیمارانی که دارای اضطراب دندانپزشکی هستند در کارهای روزانه استفاده می کنند، اما تأثیر مستقیم این مواد بر بهبود بافت های پریودنتال ناشناخته باقی مانده است. در این مطالعه، محققان تأثیر تجویز کوتاه مدت دیازپام را بر بیماران مبتلا به اضطراب دندانپزشکی که تحت عمل پیوند لثه قرار می‌گیرند، تجزیه و تحلیل کردند.

این مطالعه شامل ۳۹ بیمار بود که تحت ۵۱ عمل پیوند لثه قرار گرفتند. حدود نیمی (۲۶) از بیماران با ۵ میلی گرم دیازپام از شب قبل از عمل تا هفت روز پس از جراحی تحت درمان قرار گرفتند. برای جلوگیری از اعتیاد به مواد مخدر، تحمل، وابستگی یا علائم ترک، دیازپام تنها به مدت هشت روز به بیماران داده شد.

معاینه ی مستقیم، عکس‌ها و پراکسید هیدروژن برای ارزیابی بهبودی پس از عمل پیوند استفاده شد. سطح استرس، کیفیت خواب و سطح ملاتونین بزاقی نیز مورد ارزیابی قرار گرفت.

تا روز چهاردهم، اپیتلیالیزیشن کامل زخم ها در تقریباً نیمی (۴۸٪) از بیماران گروه دیازپام، و فقط در حدود یک سوم (۳۵٪) از بیماران در گروه کنترل مشاهده شد. اپیتلیالیزیشن کامل زخم های کام که ناحیه ی اهداکننده است، معمولاً دو تا چهار هفته طول می کشد.

برای ارزیابی بیشتر پتانسیل التیام دیازپام، نسبت زخم های به خوبی ترمیم شده در دو گروه با هم مقایسه گردید. حدود ۹۰ درصد از بیماران گروه دیازپام و حدود ۷۱ درصد از بیمارانی که این دارو را دریافت نکرده‌ بودند زخم‌هایی داشتند که به خوبی ترمیم شده بودند.

نویسندگان این مطالعه به سرپرستی I-Ping Lin از دانشگاه ملی تایوان، نوشتند: حدس زده می‌شود که آرام‌بخش دیازپام، ممکن است برخی از واکنش‌های فیزیولوژیکی را برای تسهیل بهبود زخم‌های کام پس از جراحی FGG[1] تحریک کند.

علاوه بر این، سطح ملاتونین بعد از عمل در بیماران تحت درمان با دیازپام بیشتر از گروه کنترل بود. نویسندگان خاطرنشان کردند که سطوح بالاتر ملاتونین ممکن است بهبود زخم را تسریع کند.

دکتر لین و همکارانش، نوشتند: مطالعات نشان داده اند که ملاتونین به دلیل خواص آنتی اکسیدانی و ضد التهابی و قابلیت های آن برای تحریک ساخت کلاژن نوع I، بهبود زخم را تسهیل می کند.

عوارض عمده روش پیوند آزاد لثه (FGG) قبل از تکمیل اپیتلیالیزیشن شامل درد، خونریزی بیش از حد، قرار گرفتن استخوان در معرض دید و عوارض ناحیه ی اهداکننده است. استراتژی های زیادی برای تسریع روند بهبود زخم های کام استفاده شده است.

نویسندگان این فرضیه را مطرح کردند که احتمالاً تجویز کوتاه مدت دیازپام با کاهش سطح استرس و حفظ سطح ملاتونین بعد از عمل، بهبودی را تسهیل می کند.

آنها نتیجه گیری کردند که احتمالاً دیازپام می‌تواند سطوح ملاتونین را پس از عمل حفظ کند و در نتیجه بهبود زخم‌های کام را در ناحیه ی اهداکننده تسریع کند. بنابراین می‌توان آرام‌بخش‌ها را برای استفاده در دندان‌پزشکی به‌ویژه برای درمان‌های جراحی استرس‌زا در نظر گرفت.

منبع:

https://www.drbicuspid.com/index.aspx?sec=sup&sub=hyg&pag=dis&ItemID=332165


[۱] Free gingival graft