Breaking News
Home / خبرها / چهار بیماری مرتبط با بیماری لثه

چهار بیماری مرتبط با بیماری لثه

۲۷ سپتامبر ۲۰۲۲ – بیماری‌های لثه یکی از شایع‌ترین بیماری‌های مزمن انسانی است که بین ۲۰ تا ۵۰ درصد از مردم در سراسر جهان را مبتلا می‌کند. این بیماری زمانی اتفاق می‌افتند که پلاک، یک لایه چسبنده از باکتریها، روی دندان‌ها تجمع می یابد. مراحل اولیه ی بیماری لثه قابل درمان و برگشت پذیر است (ژنژیویت). اما برخی افراد دچار یک نوع مزمن مخرب از بیماری لثه می شوند که غیرقابل برگشت است. این بیماری به سمت از دست دادن دندان پیشرفت می کند. تعداد فزاینده‌ای از شواهد نشان می‌دهد که بیماری لثه همچنین می‌تواند افراد را بیشتر در معرض ابتلا به سایر بیماری‌های جدی قرار دهد.

در این مقاله چند مورد از مشکلات رایج سلامت مرتبط با بیماری لثه و نحوه ارتباط آنها آورده شده است.

  1. بیماری آلزایمر

چندین مطالعه بزرگ و متاآنالیز موافق هستند که بیماری لثه متوسط ​​یا شدید به طور قابل توجهی با زوال عقل مرتبط است. به عنوان مثال، در یک مطالعه مشخص گردید که ابتلا به بیماری مزمن لثه به مدت ده سال یا بیشتر با ۷۰ درصد خطر بیشتر برای ابتلا به آلزایمر مرتبط است. تحقیقات همچنین ارتباط بین بیماری لثه و کاهش شش برابری توانایی شناختی را نشان داده است.

در ابتدا تصور می شد باکتری ها مستقیماً مسئول این ارتباط هستند.  P. gingivalis، باکتری شایع در بیماری مزمن لثه، در مغز افرادی که بر اثر بیماری آلزایمر فوت کرده بودند، یافت شد. تصور می شود که آنزیم های سمی باکتریایی به نام gingipains نیز که در این افراد یافت می شود با جلوگیری از خاموش شدن پاسخ ایمنی و در نتیجه طولانی شدن التهاب، بیماری لثه را بدتر می کند.

با این حال، دانشمندان هنوز نمی دانند که آیا باکتری ها در مغز، یا یک پاسخ ایمنی اصلاح شده یا سایر عوامل- مانند آسیب ناشی از التهاب سیستمیک – مسئول این ارتباط هستند یا خیر. اما مراقبت از سلامت دهان و دندان می تواند یکی از راه های کاهش خطر ابتلا به بیماری آلزایمر باشد.

  • بیماری های قلبی عروقی

بیماری های قلبی عروقی نیز به شدت با بیماری لثه مرتبط هستند. در یک مطالعه بزرگ بر روی بیش از ۱۶۰۰ فرد بالای ۶۰ سال، بیماری لثه با ۳۰ درصد خطر بیشتر برای اولین حمله قلبی مرتبط بود. این ارتباط حتی پس از تنظیم نتایج برای بیماریهای دیگر (مانند دیابت و آسم) یا عادات سبک زندگی (مانند وضعیت سیگار کشیدن، تحصیلات و ازدواج) که خطر حمله قلبی را افزایش می‌دهند، ادامه یافت.

اخیراً مطالعات نشان داده اند که التهاب سیستمیک ناشی از بیماری مزمن لثه باعث می شود سلول های بنیادی بدن گروهی از نوتروفیل ها (نوعی گلبول سفید دفاعی اولیه) را تولید کنند که ممکن است با آسیب رساندن به سلول‌های انوتلیال که شریان‌ها را پوشانده‌اند، به پوشش شریان‌ها آسیب زده و باعث ایجاد پلاک‌ شوند.

  • دیابت نوع ۲

بیماری لثه یکی از عوارض شناخته شده ی دیابت نوع ۲ است و بیماری مزمن لثه خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ را افزایش می دهد.

فرآیندهایی که این دو بیماری را به هم مرتبط می‌کنند، کانون تحقیقات بسیاری هستند و به احتمال زیاد التهاب ناشی از هر بیماری بر دیگری تأثیر می‌گذارد. به عنوان مثال، دیابت نوع ۲ با افزایش التهاب در لثه، خطر ابتلا به بیماری لثه را افزایش می دهد. همچنین مطالعات نشان داده اند که بیماری لثه به اختلال در سیگنال دهی انسولین و مقاومت به انسولین کمک می کند – که هر دو می توانند دیابت نوع ۲ را تشدید کنند.

چندین کارآزمایی بالینی نشان داده‌اند که تمیز کردن شدید دندان‌ها می‌تواند کنترل قند خون را در بیماران دیابتی برای چند ماه بهبود بخشد که ارتباط بین این دو بیماری را بیشتر نشان دهد.

  • سرطان ها

بیماری لثه همچنین با خطر بیشتری برای ابتلا به بسیاری از انواع سرطان مرتبط است. به عنوان مثال، مطالعات نشان داده اند که بیمارانی که سابقه بیماری لثه را گزارش کرده اند، ۴۳ درصد بیشتر در معرض خطر سرطان مری و ۵۲ درصد بیشتر در معرض خطر سرطان معده هستند. تحقیقات دیگر همچنین گزارش داده است که افراد مبتلا به بیماری مزمن لثه بین ۱۴ تا ۲۰ درصد بیشتر در معرض خطر ابتلا به هر نوع سرطان هستند. همین مطالعه همچنین خطر ابتلا به سرطان پانکراس را در مبتلایان به بیماری مزمن لثه ۵۴ درصد نشان داد.

مشخص نیست چرا این رابطه وجود دارد. برخی فکر می کنند که به التهاب مربوط می شود، که عاملی برای بیماری لثه و سرطان است. التهاب، محیطی را که سلول ها برای سالم ماندن و عملکرد صحیح به آن نیاز دارند مختل می کند و عاملی در پیشرفت بیماری لثه و رشد تومور است.

بهبود سلامت لثه

بیماری لثه در مراحل اولیه قابل پیشگیری و برگشت پذیر است. در حالی که برخی از عوامل خطر بیماری لثه را نمی توان تغییر داد (مانند ژنتیک)، شما می توانید با تغییر سبک زندگیتان، خطر کلی ابتلا خود به بیماریهای لثه را کاهش دهید. به عنوان مثال، خوردن قند کمتر، پرهیز از تنباکو و الکل و کاهش استرس همگی می توانند موثر باشند. همچنین مهم است که بدانید برخی داروها (مانند برخی از داروهای ضد افسردگی و داروهای فشار خون) ممکن است تولید بزاق را کاهش دهند که می تواند خطر ابتلا به بیماری لثه را افزایش دهد. افرادی که از این داروها استفاده می کنند، باید اقدامات احتیاطی بیشتری انجام دهند، مانند استفاده از ژل ها یا اسپری های مخصوص برای افزایش تولید بزاق، یا اطمینان از مراقبت بیشتر در هنگام مسواک زدن.

البته، مهم ترین کارهایی که می توانید برای محافظت از خود در برابر بیماری لثه (و متعاقباً سلامت کلی خود) انجام دهید، مسواک زدن دو بار در روز با خمیر دندان حاوی فلوراید و پرهیز از استفاده از دهان شویه پس از مسواک زدن است. همچنین پس از مسواک زدن تا حد ممکن سعی کنید دهان خود را با مقادیر زیادی آب شستشو ندهید تا فلوراید روی دندان شما باقی بماند. تمیز کردن فواصل بین دندان ها در خانه (مانند نخ دندان کشیدن) و معاینات منظم دندانپزشکی نیز به شما کمک می کند تا سلامت دهان خود را حفظ و کنترل کنید.

منبع:

https://medicalxpress.com/news/2022-09-health-conditions-linked-gum-disease.html