Breaking News
Home / خبرها / بزرگسالان جوان مبتلا به پوسیدگی می توانند رفتارهای سلامت خود را به سرعت بهبود بخشند

بزرگسالان جوان مبتلا به پوسیدگی می توانند رفتارهای سلامت خود را به سرعت بهبود بخشند

۲۵ نوامبر ۲۰۲۲ – بزرگسالان جوان مبتلا به بیماری پوسیدگی های گسترده، اغلب گرایش به عواملی دارند که سلامت دهان و دندان آنها را به خطر می اندازد. در عین حال این افراد با حمایت و درمان مناسب می توانند رفتارهای ناسالم خود را اصلاح کنند. پایان نامه ای در دانشگاه گوتنبرگ، چالش های موجود برای کمک به این گروه آسیب پذیر را تشریح کرده است.

در سوئد، سلامت دهان و دندان طی چند دهه گذشته به طور قابل توجهی بهبود یافته است. اکنون سلامت دهان و دندان اکثر مردم خوب است. اما این وضعیت مطلوب به طور نابرابر و ناعادلانه توزیع شده است. گروه های خاصی نسبت به اکثریت، بار بسیار سنگین تری از بیماری را به دوش می کشند که با عوامل اجتماعی-اقتصادی و سایر عوامل مرتبط است.

جنی هاگمن، دندانپزشک متخصص در پزشکی دهان و صورت بیمارستانی که در خدمات عمومی مراقبت از دندان سوئد در گوتنبرگ مشغول به کار است، از پایان‌نامه ی خود با موضوع روان‌شناسی ادونتولوژیکی و سلامت عمومی در آکادمی  Sahlgrenska، در دانشگاه گوتنبرگ دفاع کرد. او در پایان نامه خود آسیب پذیری گروه سنی بزرگسالان جوان (۱۸ تا ۲۵ سال) را توصیف کرده است.

در این پایان نامه آمده است که بسیاری از این افراد در این سنین از خانه دور می شوند، شغل پیدا می کنند و مسئولیت امور مالی و سلامتی خود را بعهده می گیرند. هم زمان، آنها شروع به پرداخت هزینه برای مراقبت های بهداشتی می کنند و هزینه های مراقبت های دندانپزشکی آنها از تولد ۲۴ سالگی دیگر توسط دولت پرداخت نمی شود. مشاوره های نادر دندانپزشکی، رژیم غذایی با قند بالا و سیگار کشیدن، ترکیبی بد اما نه غیرمعمول است که در میان بزرگسالان جوان مبتلا به پوسیدگی دیده می شود.

تاثیر مثبت فوری

پایان نامه ی Hagman بر اساس مطالعه ای بود که در منطقه Västra Götaland انجام گردید و در آن ۱۳۵ بزرگسال جوان با شیوع بالای پوسیدگی مورد بررسی قرار گرفتند. به همه آنها اطلاعات استاندارد بهداشت دهان و دندان در مراقبت های عمومی دندانپزشکی در چارچوب مطالعه داده شد و نیمی از آنها به طور تصادفی برای دریافت درمان به یک روانشناس نیز معرفی شدند.

شکل درمان مورد نظر به عنوان درمان پذیرش و تعهد (ACT) شناخته می شود. این درمان شامل شناسایی ارزش سلامت دهان و دندان برای بیماران و آموزش مهارت‌های ذهنی مانند پذیرش بود. اینها مهارت هایی هستند که ممکن است به این افراد کمک کند تا عادات بهداشت دهان و دندان جدید و مفیدتری را اتخاذ کنند.

در گروه دریافت کننده ی ACT، تأثیر فوری بر رفتارهای سلامتی مشهود بود: مسواک زدن آنها بهبود یافت و استفاده از نخ دندان، خلال دندان و فلوراید افزایش یافت. رفتار گروه کنترل نیز تغییر کرد، اما کمتر.

یک مطالعه پیگیری نشان داد که افرادی که درمان ACT را دریافت کردند، سلامت دهان خود را ارتقاء بیشتر دادند، اگرچه میزان پلاک و التهاب لثه بین دو گروه تفاوت معنی‌داری نداشت. نتایج همچنین نشان‌دهنده یک خط جدا کننده بین زنان و مردان بود: به نظر می‌رسد درمان مکمل باACT  برای سلامت دهان زنان مؤثرتر بوده است.

بحث در مورد روش های جدید

خدمات مراقبت از دندان به طور سنتی با ارائه اطلاعات در مورد علل و پیشرفت بیماری های دهان، و با توصیه به بیماران در مورد آنچه که برای حفظ یا بهبود سلامت دهان خود نیاز به تغییر دارند، بر رفتار مرتبط با سلامت دهان و دندان آنها تأثیر می گذارد.

در طول چند دهه گذشته، کارایی این رویکرد زیر سوال رفته و روش‌های دیگری برای رسیدگی به این مشکلات جستجو شده است. پایان نامه ی هاگمن به شدت با این بحث مطابقت دارد.

نتایج این تحقیق، نشان‌دهنده ی حوزه ای برای اصلاح مستقیم رفتار و بهبود سلامت دهان در گروهی از بزرگسالان جوان با مشکلات پوسیدگی گسترده است. تمایل آنها برای دریافت درمان روانشناختی با هدف تأثیرگذاری بر رفتار آنها نیز به خودی خود یک موهبت است.

هاگمن گفت: این یافته‌ها نشان می‌دهد که نیاز به توسعه روش‌ها و تکنیک‌های مؤثر برای ارتقای سلامت دهان وجود دارد، و روش‌های مبتنی بر نظریه ی اصلاح رفتار، می‌توانند به طور بالقوه به افراد کمک کنند تا مراقبت از خود و بطور مشابه مراقبت از سلامت دهان و دندان هایشان را افزایش دهند.

منبع:

https://www.gu.se/en/news/young-adults-with-caries-can-improve-their-health-behavior-fast