Home / خبرها / سندرم دهان ناشی از ماسک به دنبال همه گیری COVID-19 پدیدار شده است

سندرم دهان ناشی از ماسک به دنبال همه گیری COVID-19 پدیدار شده است

۲۹ نوامبر ۲۰۲۲ – سندرم دهان ناشی از ماسک ممکن است در اثر استفاده طولانی مدت از ماسک صورت ایجاد شود. محققان در مطالعه ای که در ۲۶ نوامبر در Clinical Epidemiology and Global Health  منتشر شد، تاثیرات استفاده از ماسک بر بهداشت دهان و دندان فرد را بررسی کردند.

با شروع همه‌گیری COVID-19، استفاده از ماسک در بسیاری از نقاط جهان اجباری شد. سندرم دهان -ماسک، یک عارضه ی جانبی شایع گزارش شده به ویژه در میان ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی است. در حالی که سندرم دهان- ماسک ممکن است ناشی از استفاده طولانی مدت از ماسک صورت باشد، محققان هنوز هم معتقدند که مزایای استفاده از ماسک نسبت به خطرات احتمالی سندرم دهان ماسک، بیشتر است.

نویسندگان این مطالعه به سرپرستیMuhammad Muzzamil  از آکادمی خدمات بهداشتی در اسلام آباد پاکستان، نوشتند: پوشیدن ماسک ممکن است نوع و مقدار میکروارگانیسم‌ها را در دهان تغییر دهد که می‌تواند منجر به ایجاد پلاک و مشکلات دندانی شود. با این حال، بهداشت مناسب دهان به جلوگیری از اختلالات دندانی، به ویژه بیماری های پریودنتال و حفره های دندانی، کمک می کند.

در این مطالعه یک نظرسنجی از ۴۰۰ نفر بین ماه های فوریه و مه ۲۰۲۲ انجام شد. افراد شرکت کننده نمونه ای از یک بخش مقطعی از جامعه از نظر ویژگی های جمعیت شناختی مانند سن، جنسیت، شغل و سایر معیارها بودند. نتایج نظرسنجی مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت و برای بررسی پاسخ ها از تحلیل توصیفی استفاده شد.

از پاسخ دهندگان این نظرسنجی، حدود ۴۵ درصد مرد و ۵۵ درصد زن بودند. میانگین سنی شرکت کنندگان در این مطالعه ۲۷ سال بود، اگرچه پاسخ دهندگان در محدوده سنی ۱۸ تا ۵۰ سال بودند. تقریباً همه  پاسخ دهندگان(۹۹٪) گزارش کردند که از ماسک استفاده می کنند.

حدود نیمی (۴۸٪) احساس ناراحتی در استفاده از ماسک های صورت را گزارش کردند و حدود ۶۱٪ ماسک های صورت یکبار مصرف را به عنوان بهترین گزینه ترجیح می دادند. حدود ۴۷ درصد از پاسخ دهندگان، بوی بد دهان را به عنوان یک اثر منفی ناشی از استفاده از ماسک گزارش کردند. تقریباً ۶۴٪ گزارش دادند که دچار کم آبی شده اند.

نویسندگان نوشتند که استفاده ی طولانی مدت از ماسک صورت می تواند از دست دادن حرارت متابولیک را کاهش دهد. استفاده از ماسک صورت ممکن است عوارضی مانند کاهش جریان هوا، افزایش تعریق و افزایش گرما در اطراف دهان ایجاد کند.

موزامیل و همکارانش نوشتند: این باعث کاهش pH در دهان شده و باعث می‌ گردد که دهان سالم به نظر برسد، حتی زمانی که ممکن است مشکلی وجود داشته باشد.

از زمان شروع همه‌گیری COVID-19، دندانپزشکان افزایش تعداد بیمارانی را گزارش کرده ‌اند که نگران بوی بد دهان، پوسیدگی دندان‌ها و خونریزی لثه هستند. بسیاری از بیمارانی که بیش از چند ساعت از ماسک استفاده می کردند از بوی بد دهان و خشکی دهان شکایت داشتند.

سندرم دهان- ماسک را می توان از طریق انواع روش های کم هزینه و غیرتهاجمی کاهش داد.

نویسندگان این مطالعه توصیه کردند که نگرانی‌های مربوط به سلامت دهان شناسایی و درمان شود تا از عدم تمایل به استفاده از ماسک جلوگیری شود، زیرا مزایای استفاده از ماسک بیشتر از خطرات سندرم دهان- ماسک است.

منبع:

https://www.drbicuspid.com/index.aspx?sec=sup&sub=hyg&pag=dis&ItemID=332577