Breaking News
Home / خبرها / مزایا، دلایل و پیشرفت هایی که منجر به ظهور پررنگ پرینتر سه بعدی در دندانپزشکی شده است

مزایا، دلایل و پیشرفت هایی که منجر به ظهور پررنگ پرینتر سه بعدی در دندانپزشکی شده است

۲۲ نوامبر ۲۰۲۲- اکنون مشاهده می شود که همه گروه های سنی با مشکلات مربوط به دندان مواجه هستند. خوشبختانه امروزه صنعت دندانپزشکی دستخوش یک تحول دیجیتالی شده است. با فناوری ها و خدمات جدید، دندانپزشکان ابزارهای بیشتری برای بهبود مراقبت از بیمار و عملیات تجاری نسبت به قبل دارند. از جمله ی این نوآوری ها، چاپ سه بعدی دندان به عنوان یک سرویس (PaaS) است که به دندانپزشکان امکان استفاده از راه حل های تولید افزودنی را می دهد که به راحتی از شبکه تامین کنندگان محلی آنها قابل تهیه هستند.

این فناوری به طور فزاینده ای در مطب های دندانپزشکی رایج شده است و بسیاری از مشاغل روی چاپگرهای سه بعدی و نرم افزارهای مناسب برای ایجاد دندان مصنوعی، ایمپلنت، روکش و سایر دستگاه های حیاتی خاص بیمار سرمایه گذاری می کنند.

با مزایای بسیار زیادی که از استفاده از پرینتر سه بعدی در مطب خود به دست می آورید، جای تعجب نیست که این فناوری هر روز در بین متخصصان دندانپزشکی محبوب تر می شود. در این مقاله به این خواهیم پرداخت که چرا بسیاری از دندانپزشکان از پرینتر سه بعدی در کار خود استقبال می کنند.

بیایید درک کنیم که پرینتر سه بعدی دندان چه سودی برای دندانپزشکان دارد.

پرینتر سه بعدی دندان مزایای متعددی را ارائه می دهد که می تواند تجارت شما را بهبود بخشد. ارزش آن در سال ۲۰۲۱، برابر با ۳٫۲۵ میلیارد دلار بود. تخمین زده می شود که تا سال ۲۰۲۸ به ۸٫۲۹ میلیارد دلار برسد.

مزایای عمده ی پرینتر ۳ بعدی عبارتند از:

 • بهبود مراقبت از بیمار و نتایج.
 • ترمیم های ساخته شده توسط پرینتر سه بعدی زیبایی و عملکرد بهتری در مقایسه با نمونه های ساخته شده با روش های سنتی دارند. آنها همچنین می توانند به گونه ای طراحی شوند که مناسب بیماران خاص و نیازهای خاص بایت و جویدن آنها باشند.
 • بهبود بهره وری و سرعت کار.
 • پرینت سه بعدی گردش کار ساده تری را ارائه می دهد و زمان صرف شده برای کارهای اداری مانند پردازش سفارش و مدیریت موجودی را کاهش می دهد.
 • آموزش بهتر برای دندانپزشکان و بهداشت کاران دهان و دندان.
 • مدل های پرینت سه بعدی می توانند به آموزش دندانپزشکان و بهداشت کاران دهان و دندان مبتدی در مورد تکنیک های مناسب برای تشخیص و درمان کمک کنند.
 • بهبود همکاری دندانپزشکان با یکدیگر و با تامین کنندگان.
 • فن آوری های چاپ سه بعدی می توانند به شما کمک کنند تا با همکاران، تامین کنندگان و بیماران ارتباط موثرتری برقرار کنید.

حالا بیایید بفهمیم که چرا استفاده از پرینتر سه بعدی در دندانپزشکی افزایش یافته است.

دلایل افزایش استفاده از پرینتر سه بعدی برای کارهای دندانپزشکی

با این مزایا، درک اینکه چرا پرینتر سه بعدی در دندانپزشکی در حال محبوبیت است، دشوار نیست. اما چه دلایلی در این افزایش نقش داشته است؟ موارد زیر می تواند توضیح دهد که چرا پرینتر سه بعدی در بین دندانپزشکان محبوب تر شده است:

 • در دسترس بودن تجهیزات مقرون به صرفه با فن آوری های جدید، به تولیدکنندگان کمک کرده است که بتوانند چاپگرهای سه بعدی مقرون به صرفه تر و در دسترس تری را برای مشاغل مختلف بسازند. این امر به تیم های دندانپزشکی نیز گزینه های بیشتری در هنگام جستجوی چاپگر سه بعدی مناسب داده است.
 • گسترش پیشنهادات خدمات دندانپزشکی – از آنجایی که دندانپزشکان بیشتر و بیشتر به مزایای بالقوه ی پرینت سه بعدی پی می برند، روی این فناوری سرمایه گذاری می کنند تا خدمات ارائه شده خود را بهبود بخشند.
 • افزایش آگاهی از فناوری های پرینت سه بعدی – افزایش پرینترهای سه بعدی دندانپزشکی باعث شده است که متخصصان دندانپزشکی بیشتر در مورد مزایای آن بیاموزند. این امر به پذیرش و اجرای بیشتر این فناوری کمک کرده است.

آیا مراقبت از بیمار و نتایج درمان را بهبود می بخشد؟

مطالعات نشان می دهد که پرینت سه بعدی دندان مراقبت و نتایج را بهبود می بخشد. این در درجه اول به این دلیل است که این فرآیند به دندانپزشکان اجازه می دهد تا ترمیم هایی را متناسب با نیازهای منحصر به فرد بیمار و شرایط دندانی او ایجاد کنند.

همچنین ترمیم های ساخته شده به روش پرینت سه بعدی می توانند متناسب با ترجیحات زیبایی شناختی بیمار طراحی شوند و از موادی ساخته شوند که سلامت دهان و دندان را ارتقا می دهند.

توانایی سفارشی سازی ترمیم های دندان، تاثیر بسزایی در اثربخشی آنها دارد. با توانایی تطبیق کامل ترمیم های دندانی با نیازهای خاص بیماران، دندانپزشکان می توانند انطباق را بهبود بخشند و زمان درمان را کاهش دهند.

همچنین شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد ترمیم‌های دندانی ساخته شده با چاپ سه بعدی می‌توانند به جلوگیری از عوارض کمک کنند. برخی از مطالعات نشان می‌ دهند که ترمیم‌های دندانی ایجاد شده با پرینترهای سه بعدی نرخ عفونت را در مقایسه با گزینه‌های دیگر کاهش داده است. این را می توان به استفاده از مواد پیشرفته ای نسبت داد که سلامت دهان و دندان را بهبود می بخشد.

آیا این فن آوری به آموزش دندانپزشکان و بهداشت کاران دهان و دندان کمک می کند؟

توانایی ایجاد مدل‌های آموزشی سفارشی با راه‌ حل‌های پرینت سه بعدی دندان می‌تواند یک مزیت بزرگ در هنگام آموزش دندانپزشکان و بهداشت‌کاران دهان و دندان جدید باشد.

چنین مدل هایی را می توان برای نشان دادن تکنیک های مناسب برای تشخیص و درمان طراحی کرد.

در نتیجه، آنها می توانند به بهبود کیفیت آموزش ارائه شده به دندانپزشکان جدید کمک کنند و سرعت تبدیل شدن آنها به متخصصانی با مهارت و موثر را افزایش دهند.

علاوه بر این، مدل‌های پرینت سه‌ بعدی می‌توانند هزینه‌ های مرتبط با مواد درمانی را کاهش دهند و بازگشت سرمایه (ROI) را برای کارهای دندانپزشکی بهبود بخشند. این امر به ویژه برای روش هایی که برای اهداف آموزشی به مواد پرهزینه و دور ریختنی متکی هستند، صادق است.

نتیجه گیری

پرینتر سه بعدی دندانپزشکی به یک راه حل مشهور برای دندانپزشکان و بیماران برای درمان و بهداشت بهتر تبدیل شده است. آنها از این فناوری برای ایجاد ترمیم های بسیار سفارشی شده متناسب با نیازها و ترجیحات بیماران خاص استفاده می کنند. پرینتر سه بعدی دندانپزشکی یک فناوری متحول کننده است که نوید بهبود صنعت دندانپزشکی را می دهد.

با استفاده از این فن آوری، دندانپزشکان می توانند تجربه و نتایج بیماران خود را بهبود بخشند. این فن آوری همچنین می تواند به آموزش دندانپزشکان و بهداشتکاران دهان و دندان جدید برای ارائه مراقبت های موثر کمک کند.

منبع: