Breaking News
Home / خبرها / افزوده شدن داروهای دندانپزشکی به فهرست داروهای ضروری سازمان بهداشت جهانی به پنچ دلیل سبب بهبود عدالت و برابری در سلامت دهان و دندان می گردد

افزوده شدن داروهای دندانپزشکی به فهرست داروهای ضروری سازمان بهداشت جهانی به پنچ دلیل سبب بهبود عدالت و برابری در سلامت دهان و دندان می گردد

اول دسامبر ۲۰۲۲ – درست بیش از یک سال پیش، داروهای دندانپزشکی به فهرست داروهای ضروری سازمان جهانی بهداشت (WHO) اضافه شدند. اکنون، دندانپزشکان در تفسیری که در مجله انجمن دندانپزشکی آمریکا منتشر شده است، در مورد پیامدهای احتمالی این کار برای سیاست های بهداشت عمومی، نظرات و توصیه های خود را بیان کردند.

هر دو سال یک بار، سازمان بهداشت جهانی دو فهرست دارویی خود را به روز می کند: فهرست الگوی داروهای ضروری سازمان بهداشت جهانی یا EML و فهرست الگوی داروهای ضروری برای کودکان سازمان بهداشت جهانی. این فهرست ها به عنوان راهنماهایی برای سیستم های بهداشتی کشورها بمنظور تهیه فهرست داروهای ضروری خود با در نظر گرفتن بیماری های مربوطه و منابع موجود، مورد استفاده قرار می گیرند. در سال ۲۰۲۱، خمیر دندان فلوراید دار، فلوراید دی آمین نقره (SDF) و سیمان گلاس آینومر، پس از ارزیابی دقیق توسط یک گروه از متخصصان، در فهرست داروهای ضروری سازمان بهداشت جهانی گنجانده شدند.

نویسندگان این تفسیر، به رهبری دکتر حبیب بنزیان، استاد دانشگاه نیویورک توضیح دادند که داروهای ضروری داروهایی هستند که به نیازهای بهداشتی اولویت ‌دار جمعیت پاسخ می‌دهند (JADA، ۱۸ نوامبر ۲۰۲۲). داروهای ضروری بر اساس ارتباط آنها با سلامت عمومی، و شواهدی که از اثربخشی و ایمنی آنها حمایت می کند و مقرون به صرفه بودن آنها، انتخاب می شوند. با این حال، برای تضمین دسترسی عادلانه به داروهای ضروری، هنوز چالش هایی وجود دارد.

در حالی که سه داروی ضروری اخیراً اضافه شده برای فهرست داروهای ایالات متحده به عنوان داروهای جدید محسوب نمی شوند، تصمیم WHO برای گنجاندن آنها برای تقویت کاربرد جهانی و مبتنی بر دستورالعمل آنها طراحی شده است، و مراقبت های بهداشتی ضروری دهان را به طور گسترده در دسترس و مقرون به صرفه تر می کند.

در حالی که برخی ممکن است داروهای ضروری را به عنوان یک موضوع تخصصی مورد علاقه تلقی کنند، نویسندگان این تفسیر معتقدند قرار گرفتن مواد ترمیمی دندان در فهرست داروهای ضروری نشانه ای از پیشرفت بسیار مهم و مورد انتظار برای سلامت جهانی دهان است.

در زیر پنج دلیل وجود دارد که نشان می دهد چرا قرار گرفتن داروهای دندانپزشکی در فهرست داروهای ضروری سازمان بهداشت جهانی، برابری و عدالت بیشتری را در مراقبت های بهداشتی دهان و دندان سبب می شود:

  • گنجاندن برخی از داروهای دندانپزشکی در فهرست داروهای ضروری WHO ، به پذیرفتن ضرورت مراقبت های بهداشتی دهان کمک می کند.

بیماری های دهان و دندان، در حال حاضر به عنوان یک مشکل بهداشت عمومی جهانی مطرح شده است. سازمان بهداشت جهانی با گنجاندن داروهای مرتبط با دهان و دندانپزشکی در فهرست داروهای ضروری خود، بار بیماری های دهان و دندان و لزوم مراقبت های بهداشتی دهان را پررنگ کرده است.

پرفسور بنزیان و همکارانش خاطرنشان کردند که استراتژی جهانی بهداشت دهان و دندان ۲۰۲۲ WHO ، کشورها را به تلاش‌ در جهت بهبود سیستم‌های مراقبت بهداشت دهان و دندان و ارائه ی گسترده خدمات ضروری، پیشگیرانه، درمانی و توانبخشی به جمعیت هدایت می‌کند.

  • فهرست داروهای ضروری WHO می تواند به ترویج خمیردندان فلورایددار مقرون به صرفه کمک کند.

خمیر دندان حاوی فلوراید ارزان قیمت، یکی از موثرترین راه ها برای جلوگیری از پوسیدگی دندان و حفره های دندانی است. اگرچه خمیر دندان حاوی فلوراید در اکثر کشورها در دسترس مردم است، اما قیمت آن در سراسر جهان بسیار متفاوت است.

نویسندگان این تفسیر نوشتند: درج خمیر دندان فلورایددار در فهرست داروهای ضروری، درهایی را برای افزایش دسترسی، تضمین کیفیت و ارزان تر شدن این ماده ی مهم پیشگیری از پوسیدگی، باز خواهد کرد.

  • برخی از داروها، روش هایی کمتر تهاجمی را برای پیشگیری و درمان پوسیدگی ارائه می دهند.

فلوراید دی آمین نقره(SDF)، ماده ی ایمنی است که در پیشگیری از پوسیدگی دندان بسیار موثر است و به ویژه برای جوامعی با حداقل منابع، مناسب است. انجمن دندانپزشکی آمریکا و WHO از SDF برای درمان و پیشگیری از پوسیدگی حمایت کرده اند.

  • قرار گرفتن مواد ترمیمی دندان در فهرست داروهای ضروری به حذف تدریجی آمالگام دندان کمک می کند.

یک معاهده ی جهانی که از سلامت انسان و محیط زیست در برابر اثرات نامطلوب جیوه محافظت می کند، دولت ها را ملزم کرده است که جیوه را در همه اشکال از جمله در شکل آمالگام دندانی به عنوان یک ترمیم کننده به تدریج حذف کنند.

  • ضروری دانستن برخی از داروهای دندانپزشکی حرکتی به سوی پوشش جهانی بهداشت دهان و دندان است.

پرفسور بنزیان و همکارانش نوشتند: تصمیم WHO برای گنجاندن مواد ترمیمی دندان درEML ، گام مهمی در جهت دستیابی به پوشش بهداشت همگانی است که شامل مداخلات ضروری مراقبت‌های بهداشتی دهان و دندان است.

منبع:

https://www.drbicuspid.com/index.aspx?sec=sup&sub=rst&pag=dis&ItemID=332599