Home / خبرها / دندانپزشکان از درد ناشی از استفاده طولانی مدت از ماسک شکایت دارند

دندانپزشکان از درد ناشی از استفاده طولانی مدت از ماسک شکایت دارند

۲ دسامبر ۲۰۲۲ – جراحان دهان و فک و صورت، به دلیل استفاده ی مداوم از ماسک‌ها و رسپیراتورهای فیلترکننده N95 ، درد اوروفاسیال(دهان و صورت)، از جمله اختلالات گیجگاهی فکی (TMDs)  را تجربه می‌کنند. این مسئله در اول دسامبر در مجله جراحی دهان و فک و صورت منتشر شد.

نویسندگان این مقاله نوشتند: درد دهان و صورت ناشی از استفاده ی مداوم از ماسک ها و رسپیراتوارهای تنفسی باید برای مدیریت و پیشگیری مناسب مورد بررسی قرار گیرد. علاوه بر این، سازندگان تجهیزات حفاظت شخصی باید ماسک‌های شخصی‌سازی شده برای اشکال مختلف صورت تولید کنند.

نویسندگان به رهبری دکتر Chenyu Sun، پزشک معالج در بیمارستان سلامت سنت جوزف AMITA در شیکاگو، نوشتند: در حالی که هیچ داده ای در مورد بروز درد دهان و صورت و TMD مرتبط با استفاده از ماسک قبل از همه گیری COVID-19 وجود ندارد، با استفاده ی طولانی و مکرر فعلی از ماسک های تنفسی به ویژه N95، درد اوروفاسیال مرتبط با آنها و مشکلات بالینی ناشی از آن باید موضوع بحث قرار گیرد.

این اولین باری نیست که نگرانی هایی در مورد استفاده طولانی مدت از ماسک در میان کارکنان مراقبت های بهداشتی مطرح می شود. در جولای ۲۰۲۱، مطالعه‌ای که در مجله British Journal of Oral and Facillofacial Surgery  منتشر شد، نشان داد که استفاده ی مداوم از ماسک ‌های N95 باعث کاهش سطح اشباع اکسیژن خون و افزایش ضربان قلب دندانپزشکان و دستیاران دندان ‌پزشکی می‌ شود. اگرچه این تغییرات سلامتی مورد توجه قرار گرفت، اما در محدوده سالم در نظر گرفته شد.

علاوه بر این، یک مطالعه دیگر نشان داد که دانشجویان دندانپزشکی و دندانپزشکانی که در حین کار از ماسک N95 استفاده می‌کردند، افزایش علائم TMD و حرکات پارافانکشنال، از جمله باز کردن و بستن مکرر دهان و ساییدن و فشردن دندان‌ها را در مقایسه با زمانی که از ماسک استفاده نمی‌کردند، گزارش کردند.

متأسفانه، اطلاعات کافی در مورد اینکه چگونه استفاده از ماسک ها و رسپیراتورها ممکن است به TMDs و درد دهان و صورت منجر شود، وجود ندارد. نویسندگان نوشتند: در عین حال، تولیدکنندگان ماسک‌های تنفسی و رسپیراتورها باید طراحی ماسک‌های سفارشی را برای افرادی با شکل‌های فک پایین و ارتفاع پل بینی متفاوت در نظر بگیرند، تا میزان تنظیم مکرر ماسک‌ها را از طریق حرکات مکرر فک، کاهش دهند.

دکتر Sun و همکاران نوشتند: علاوه بر این، برای پرداختن به پاتوفیزیولوژی TMD مرتبط با ماسک و توسعه ی اقدامات پیشگیرانه با هدف محافظت از ۵۹ میلیون کارمند مراقبت های بهداشتی، از جمله جراحان دهان و فک و صورت که ساعت های طولانی به صورت روزانه از ماسک استفاده می کنند، باید مطالعات بیشتری انجام شود.

منبع:

https://www.drbicuspid.com/index.aspx?sec=sup&sub=apm&pag=dis&ItemID=332611