Home / خبرهای تخصصی پریودونتولوژی و ایمپلنتولوژی / مهار تحلیل التهابی استخوان در بیماری های لثه

مهار تحلیل التهابی استخوان در بیماری های لثه

پریودنتیت، شکل شدیدی از بیماری لثه است که نه تنها باعث التهاب بافت نرم و خونریزی می گردد بلکه سبب تخریب استخوان حمایت کننده ی دندان می شود. اگر پیشرفت این بیماری کنترل نشود، می تواند به از دست دادن دندان و حتی بیماریهای التهابی سیستمیک مانند آترواسکلروز و آرتریت روماتوئید منجر شود.

در مطالعه ی محققان دندانپزشکی دانشگاه پنسیلوانیا مشخص گردید پروتئینی به نام Del-1، می تواند تحلیل استخوان مرتبط با پریودنتیت را مهار کند، همچنین این پروتئین فعالیت استئوکلاست ها( سلول هایی که در باز جذب بافت استخوانی نقش دارند) را محدود می کند، این یافته ها می تواند توضیحی برای مکانیسم عملکرد پروتئین Del-1 در مهار تحلیل استخوان پریودنتال باشد و همچنین راه را برای مداخلات درمانی برای پریودنتیت و احتمالا سایر بیماریها می گشاید.

پرفسور Hajishengallis، نویسنده ارشد این تحقیق می گوید: اهمیت این یافته ها تنها در مورد پریودنتیت  نیست، بلکه می تواند برای سایر بیماری های التهابی که با تحلیل استخوان همراه هستند مانند پوکی استخوان و آرتریت روماتوئید پیامدهایی داشته باشد.

Chavakis یکی از محققان این پژوهش از دانشگاه فنی درسدن می گوید: این یافته ها پتانسیل درمانی این عامل ضد التهابی درون زا “Del-1” را تایید نمود، در بیشتر بیماری های انسانی مقدار Del-1 کاهش می یابد.

این مقاله در مجله Science Translational Medicine منتشر گردید.

مطالعات قبلی دکتر Hajishengallis و همکارانش نشان دادند که Del-1 نقش مهمی در مهار حرکت و تجمع نوتروفیل ها در بافت لثه در موش بازی می کند، آنها همچنین دریافتند مکانیسم مشابه ای بمنظور کاهش التهاب در سیستم عصبی مرکزی رخ می دهد. در هر دو سناریو، Del-1 استخدام نوتروفیلها را مهار و از التهاب مخرب جلوگیری می کند. دانشمندان دانشگاه پنسیلوانیا نشان دادند که استفاده از Del-1 بر روی لثه در مدل موش پریودنتیت می تواند سبب مهار التهاب و تحلیل استخوان شود.

اما شواهد بدست آمده از مطالعات پیشین همچنین نشان داد که اثر Del-1 در جلوگیری از تحلیل استخوان تنها به مهار استخدام نوتروفیلها بر نمی گردد.

دکتر Hajishengallis  می گوید: هنگامی که ما Del-1 را با یک مولکول کوچک مهارکننده ی استخدام نوتروفیلها مقایسه نمودیم، متوجه شدیم که Del-1 در مهار تحلیل استخوان بسیار موثرتر عمل می کند، این موضوع نشان می دهد که Del-1 ممکن است در مکانیسم دیگری که از تحلیل استخوان جلوگیری می کند، نقش داشته باشد، شاید با تاثیر مستقیم بر استئوکلاست ها.

del-1

تولید Del – 1 در بافت های نرم مختلف مانند لثه، مغز و ریه ها از قبل مشخص شده بود، حال دانشمندان بافت استخوان را برای تایید یافته های خود در مورد نقش Del-1 در حفظ استخوان، برای این مولکول رنگ آمیزی نمودند. آنها شواهدی از وجود Del-1 در همان مناطقی که استئوکلاستها فعالیت می کنند، پیدا کردند، پس از آن با تولید استئوکلاست انسان و موش در شرایط آزمایشگاه،Del-1 mRNA  و پروتئین Del-1 که به مقادیر زیاد در این سلولها بیان می شود را یافتند.

پرفسورHajishengallis می گوید:  استئوکلاست های موش های فاقد Del-1 و یا از رده های سلولی فاقد این پروتئین می توانند سریع تر و قوی تر تمایز یابند. در واقع، Del-1 تشکیل استئوکلاستها را متوقف نمی کند، اما مانند ترمزی بر فرآیند تشکیل آنها عمل می کند.

آزمایشات بیشتر در شرایط آزمایشگاهی با استئوکلاست انسانی و در داخل بدن موش بخشی از پروتئین Del-1 را که به ویژه برای فعالیت استئوکلاست مهم بود شناسایی نمود. هر چند قطعات دیگر این مولکول برای ایجاد اثرات مهار کنندگی قوی التهاب و تحلیل استخوان مورد نیاز می باشند. در آزمایشات دیگر، با استفاده از بخش های مختلف این پروتئین، محققان توانستند بخشهای مربوط به عملکرد ضد التهابی Del-1 را از بخشهای مرتبط با عملکرد anti-osteoclastogenic  آن مجزا کنند.

پرفسور Hajishengallis افزود: حتی پس از استخدام بیشترین تعداد نوتروفیل ها در التهاب، استفاده از Del-1 ، هنوز هم می تواند به طور قابل توجهی از تحلیل استخوان جلوگیری کند.

با این درک جدید از عملکرد Del-1 در جلوگیری از تحلیل استخوان پریودنتال -هم با کاهش التهاب و هم مهار فعالیت استئوکلاست ها در باز جذب بافت استخوانی- محققان آن را آزمایش کردند، آنها با بررسی یک مدل پیش بالینی پریودنتیت و استفاده از Del-1 به طور قابل توجهی از التهاب و آسیب بافت کاسته و از تحلیل استخوان به طور قابل توجهی جلوگیری نمودند.

پرفسورHajishengallis و همکارانش معتقدند Del-1 در دیگر بیماری های التهابی، از جمله ام – اس نقش دارد. آنها بررسی نقش احتمالی Del-1 را در آرتریت روماتوئید و پوکی استخوان آغاز کردند. پرفسور Hajishengallis می گوید: بر خلاف برخی از داروهایی که برای درمان این بیماریها استفاده می شود، Del-1 پروتئینی است که در داخل بدن انسان تولید می شود، بنابراین استفاده از آن داروهای مبتنی بر Del-1 به احتمال زیاد امن تر از سایر داروها، به ویژه برای بیماری های التهابی موضعی است، من معتقدم که چنین داروهایی می تواند برای درمان این بیماریها در انسان موثر باشد.

منبع:

http://www.medicalnewstoday.com/releases/300319.php