Home / حقایقی درباره ی دندانهای سالم: مراقبت از دندانها در خانه / یک دندانپزشک به بحث در مورد مسواک زدن قبل یا بعد از صبحانه پایان داد

یک دندانپزشک به بحث در مورد مسواک زدن قبل یا بعد از صبحانه پایان داد

۲ ژانویه ۲۰۲۳ – مسواک زدن کاری است که همه ما دو بار در روز انجام می دهیم، اما به گفته کارشناسان، بسیاری از ما واقعاً آن را کاملاً اشتباه انجام می دهیم. با توجه به اینکه در چند سال گذشته بیش از هر زمان دیگری به دلیل کووید، مردم از معاینات معمول دندانپزشکی خود صرف نظر کردند، رعایت بهداشت دهان و دندان برای جلوگیری از هر گونه شرایط اورژانسی دردناک بسیار مهم است. به عبارت دیگر، اگر زمان خوبی برای ارزیابی مجدد تکنیک مسواک زدن ما وجود داشته باشد، همین الان است.

خوشبختانه، ما از دو دندان‌پزشک با تجربه، دکتر مایور ان پاندیا، مدیر ارشد بالینی  Together Dental، و متخصص دندان‌پزشک Oral-B، و دکتر میلاد شادروح، دعوت کرده‌ایم تا گام‌های مهمی را که برای حفظ سلامت بهداشت دهان باید رعایت کنیم، با شما به اشتراک گذارند.

قبل از صبحانه مسواک بزنید

یک بحث قدیمی این است که آیا باید قبل از صبحانه مسواک بزنیم یا بعد از صبحانه؟ به گفته ی دکتر میلاد شادروح، مسواک زدن قبلا از صبحانه، راه درست است. هنگامی که می خوابید، هنوز هم تعداد زیادی از باکتری ها در دهان شما جمع شده و پلاک تشکیل می دهند. بنابراین، وقتی از خواب بیدار می شوید، خوب است که قبل از صرف صبحانه و شروع روز، تمام این تجمعات را از بین ببرید.

از خمیردندان حاوی فلوراید کافی استفاده کنید

شما به مقداری به اندازه ی یک نخود خمیردندان فلورایددار خوب نیاز دارید. بزرگسالان باید از خمیردندانی استفاده کنند که حاوی حداقل ۱۴۵۰ قسمت در میلیون (ppm) فلوراید باشد. در شب، سعی کنید پس از مسواک زدن، دهان خود را آبکشی نکنید تا مخزنی از فلوراید در دهان شما باقی بماند که به بازسازی مینای دندان و جلوگیری از پوسیدگی کمک می کند. در طول روز، پس از غذا، از دهانشویه فلورایددار بدون الکل استفاده کنید تا مینای دندان خود را قوی نگه دارید.

قانون ۴۵ درجه

سر مسواک خود را روی دندان های پایینی خود قرار دهید و سپس موها را با زاویه ۴۵ درجه در برابر خط لثه کج کنید. سعی کنید در طول مسواک زدن این زاویه را حفظ کنید چرا که اهرم بهتری برای از بین بردن پلاک و میکروب ها تشکیل می دهد.

حرکات دایره ای کوچک

مسواک را با حرکات دایره ای کوچک چندین بار روی سطوح هر دندان حرکت دهید. ابتدا سطوح خارجی هر دندان را مسواک بزنید و سپس سطوح داخلی که به سمت زبان قرار دارد را مسواک کنید. قدم بعدی پاک کردن سطح اکلوزال است که با حرکات دایره ای تمام سطوح را مسواک کنید. به سمت مجموعه دندان های بالایی حرکت کنید و حرکات دایره ای کوچک را روی دندان های بیرونی تکرار کنید و ابتدا موها را به سمت خط لثه زاویه دهید. برای تمیز کردن داخل سطوح دندان های جلویی مسواک را به صورت عمودی خم کنید و با قسمت جلویی مسواک چندین حرکت کوچک بالا و پایین انجام دهید.

همیشه زبان خود را مسواک بزنید

زبان حامل باکتری‌های خوب و بد است، اما نزدیکی آن به پشت گلو به این معنی است که به طور بالقوه می‌تواند حاوی ویروس‌های موجود در آن ناحیه باشد. مسواک زدن زبان به تازه شدن نفس و پاکسازی دهان از هرگونه باکتری کمک می کند. زبان خود را بیرون بیاورید و چندین ضربه طولانی روی زبان خود بزنید تا تمیزی خوبی به آن ببخشید.

به ترتیب صحیح تمیز کنید

در حالی که بسیاری از ما به طور خودکار ابتدا مسواک می زنیم، سپس دوم نخ دندان می کشیم و در آخر از دهانشویه استفاده می کنیم، دندانپزشکان توصیه می کنند که باید به طور کامل مراحل خود را تغییر دهید.

در واقع، شما باید دقیقا برعکس موارد فوق را انجام دهید. برای شروع غدد بزاقی را که به محافظت از لثه در برابر باکتری های مضر کمک می کنند، با شستشو با دهانشویه تمیز کنید. هرگز نباید بعد از مسواک زدن، از دهانشویه استفاده کنید زیرا می تواند برخی از مواد مفید خمیردندان را بشوید.

در مرحله بعد، نخ دندان بکشید تا مواد زائد یا مواد غذایی که بین دندان ها فرو رفته اند را از بین ببرید. در نهایت دو دقیقه با خمیر دندان مسواک بزنید.

بین دندان های خود را تمیز کنید

دکتر شادر.ح گفت: خواه از نخ دندان استفاده می کنید یا از مسواک بین دندانی یا واترجت، باید بین دندان هایتان را تمیز کنید. توصیه می‌کنم قبل از مسواک زدن این کار را انجام دهید، زیرا هرچه بیشتر بتوانید باقیمانده های مواد غذایی و پلاکهای بین دندان‌ها را تمیز کنید، احتمال اینکه خمیر دندان‌تان بین دندان‌ها قرار بگیرد و فلوراید وارد مکان‌های سخت‌تر شود، بیشتر می‌شود.

منبع:

https://www.vogue.in/beauty/content/a-dentist-ends-the-debate-on-should-you-clean-your-teeth-before-or-after-breakfast