Home / حقایقی درباره ی دندانهای سالم: مراقبت از دندانها در خانه / سرکه سیب: آیا نوشیدن این درمان خانگی محبوب برای دندان ها مضر است؟

سرکه سیب: آیا نوشیدن این درمان خانگی محبوب برای دندان ها مضر است؟

۲۰ ژانویه ۲۰۲۳- سرکه سیب در سال های اخیر به یک درمان خانگی محبوب تبدیل شده است و قرن ها در آشپزی و پزشکی مورد استفاده قرار گرفته است. تصور می‌شود که به طیف وسیعی از مسائل سلامتی، از جمله کلسترول بالا، سطح قند خون، چاقی و فشار خون بالا کمک می‌کند. همچنین گفته می شود که به اگزما و رفلاکس اسید معده کمک می کند، اما این از نظر علمی ثابت نشده است.

از آنجایی که سرکه سیب منبع خوبی از مواد مغذی مانند پتاسیم، منیزیم، کلسیم و ویتامین C است، اعتقاد بر این است که برای کل بدن شما مفید است. سرکه سیب معمولاً همراه با غذاها به عنوان افزودنی به سس ها، سس های سالاد و مارینادها مصرف می شود.

برخی افراد همچنین سرکه سیب را که در آب گرم یا سرد رقیق شده است، می نوشند. همچنین قرص، پودر و آدامس آن نیز وجود دارد. سرکه ی سیب رقیق شده را می توان در حمام برای آبکشی مو استفاده کرد. اما به دلیل عدم تحقیق در مورد سرکه سیب، هیچ پیشنهاد رسمی در مورد دوز مناسب و بی خطر آن تا به امروز وجود ندارد.

تحقیقات نشان داده است که سرکه سیب دارای اثرات ضد میکروبی و آنتی اکسیدانی از جمله اثرات ضد بیوفیلم دهانی است. بیوفیلم های دهان که به عنوان پلاک دندان نیز شناخته می شوند، از یک لایه چسبنده باکتری بر روی سطوح دندان تشکیل شده اند. پس در تئوری، سرکه ی سیب ممکن است بتواند سطح پلاک روی دندان‌های ما را کاهش دهد، اما هیچ مطالعه بالینی برای آزمایش این موضوع انجام نشده است.

جدای از فقدان شواهد، دلیل مهم دیگری وجود دارد که چرا سرکه سیب احتمالاً بهترین گزینه برای کاهش پلاک نیست: مانند سایر انواع سرکه، سرشار از اسید است و مطالعات نشان می‌دهد که اگر رقیق نشده باشد ممکن است باعث فرسایش بافت‌های بدن ما بشود؛ این شامل بافت های نرم در دهان و همچنین دندان ها و مینای دندان ما نیز می شود.

دندان ها و اسیدها

مینا ماده معدنی است که دندان های ما را می پوشاند و سخت ترین بافت بدن انسان است. مینای دندان تاج را می پوشاند که قسمتی از دندان است که در دهان قابل مشاهده است. با این حال، بخش اصلی دندان عاج است که در زیر مینای ما قرار دارد. عاج نیز یک بافت سخت شبیه استخوان است و ارتباط مستقیمی با پالپ دندان در مرکز دندان ما دارد که حاوی اعصاب و عروق خونی است.

مینای دندان، به محافظت از دندان ها در برابر جویدن، گاز گرفتن، دمای سرد و گرم و مواد شیمیایی بالقوه آسیب رسان کمک می کند. با این حال، برخی از مواد شیمیایی، مانند اسیدها، اگر برای مدت طولانی‌تری با دندان‌های ما تماس داشته باشند، می‌توانند به مرور زمان به مینای دندان آسیب بزنند. اسیدها می توانند مواد معدنی موجود در مینای دندان را حل کرده و نرم کنند و به طور بالقوه آن را در طول زمان نازک تر کنند. این امر مخصوصاً زمانی اتفاق می‌افتد که پس از مصرف مواد اسیدی بلافاصله دندان‌هایمان را مسواک بزنیم یا بلافاصله غذاهای سفت بجویم، که می‌تواند تخریب مینای دندان را تسریع کند.

هنگامی که مینای دندان به دلیل اسیدهایی مانند سرکه ی سیب فرسایش می یابد، دندان های ما ممکن است حساس تر شوند. این بدان معنی است که آنها به غذاها، نوشیدنی ها و شیرینی ها گرم یا سرد واکنش بیشتری نشان می دهند زیرا لایه عاج که زیر مینای دندان قرار دارد به دلیل ارتباط مستقیم با اعصاب داخل دندان ما، بسیار حساس تر است. در برخی موارد پیشرفته تر، زمانی که مینای دندان به طور کامل توسط اسیدها فرسایش یافته باشد، عاج نمایان و بدون محافظت می شود و در این مرحله دندان ها فرسایش می یابند و خیلی سریعتر ساییده می شوند.

چه باید کرد

دندانپزشکان با مشاهده شکل و رنگ دندان ها، پرسش در مورد دندان های حساس و گرفتن سابقه رژیم غذایی از بیماران برای شناسایی غذاها و نوشیدنی های حاوی اسید می توانند این موضوع را تشخیص دهند. اگرچه وقتی صحبت از دندان مصنوعی به میان می‌آید، برخی از دندان‌پزشکان خیساندن پروتزهای اکریلیک در سرکه ی رقیق شده را به دلیل خواص ضد قارچی و توانایی آن در حل کردن رسوبات پلاک کلسیفیه (تارتار) توصیه می‌کنند.

گفته می شود، یک لایه نازک از پروتئین ها و بزاق ما روی مینای دندان ایجاد می شود که می تواند به محافظت از آن در برابر اسیدها کمک کند. همچنین، بزاق ما دارای مواد معدنی زیادی است که می‌توانند مینای آسیب‌ دیده را دوباره مینرالیزه کنند، اما این کار به زمان نیاز دارد – معمولاً چندین ساعت. فلوراید موجود در خمیردندان و دهانشویه ها همچنین لایه های خارجی مینای دندان را تقویت می کند.

بنابراین اگر به طور منظم سرکه سیب می نوشید و می خواهید از فرسایش دندان های خود جلوگیری کنید، بهتر است از چند قانون پیروی کنید. همیشه سرکه سیب را با آب رقیق کنید و برای محافظت از دندان هایتان آن را از طریق نی بنوشید. همچنین مصرف سرکه سیب همراه با وعده های غذایی اصلی به کاهش تعداد حملات اسیدی به بافتهای دهان در روز کمک می کند.

از مصرف محصولات حاوی سرکه ی سیب که نیاز به جویدن زیاد دارند (مانند آدامس های اسیدی) خودداری کنید و قبل یا بعد از نوشیدن سرکه سیب مستقیماً مسواک نزنید. در عوض حدود نیم ساعت صبر کنید. هنگام مسواک زدن، ملایم عمل کنید(خیلی ساینده مسواک نزنید)، از خمیر دندان حاوی فلوراید استفاده کنید و از مسواک سفت استفاده نکنید. برای اینکه بدانید آیا استفاده از سرکه سیب برای دندان های شما بی خطر است یا خیر، می توانید با دندانپزشک خود در مورد خطر ابتلا به فرسایش دندان نیز صحبت کنید.

منبع:

https://medicalxpress.com/news/2023-01-apple-cider-vinegar-popular-home.html