Breaking News
Home / حقایقی درباره ی دندانهای سالم: مراقبت از دندانها در خانه / نه فقط مسواک زدن، بلکه ۱۰ راه برای شروع مراقبت از دندان های شیری توصیه می شود

نه فقط مسواک زدن، بلکه ۱۰ راه برای شروع مراقبت از دندان های شیری توصیه می شود

۶ فوریه ۲۰۲۳ – حتی ریزترین دندان ها نیز می توانند دچار پوسیدگی شوند، به همین دلیل مراقبت از آنها بسیار مهم است.

آکادمی اطفال آمریکا (AAP) نکاتی را برای مراقبت از این دندان‌های کوچک ارائه می‌کند، که حتی قبل از روئیدن دندان اول شروع می‌شود.

دکتر دیوید کرول، در بیانیه ی خبری این آکادمی گفت: عاداتی وجود دارد که می توانید برای حفظ سلامت دندان های کودک خود از هم اکنون شروع کنید و هنگامی که اولین دندان او ظاهر شد، راه هایی وجود دارد که پزشک اطفال نیز می تواند به سالم نگه داشتن این دندان و دندانهای بعدی کودک شما کمک کند.

آکادمی اطفال آمریکا پیشنهاد می کند که حتی قبل از اینکه اولین دندان کودک شما در دهان او ظاهر شود، باید روتینی را آغاز کنید که شامل پاک کردن لثه ها با یک پارچه یا گاز تمیز و مرطوب بعد از هر بار شیر خوردن است.

هرگز کودک خود را با شیشه ی شیر در رختخواب نگذارید و به او شیشه ی پر از نوشیدنی قندی ندهید. پستانک کودک خود را در مواد شیرین مانند شکر یا عسل فرو نکنید.

فرزندتان را تا اولین سالگرد تولدشان یا تا شش ماه پس از رویش اولین دندانش نزد دندانپزشک ببرید.

پس از بیرون آمدن اولین دندان، استفاده از خمیر دندان حاوی فلوراید را شروع کنید. تا سن ۳ سالگی فقط از یک مقدار بسیار کوچک خمیر دندان، به اندازه یک دانه برنج استفاده کنید.

وقتی کودک ۳ ساله شد به اندازه یک نخود از خمیردندان حاوی فلوراید استفاده کنید. به کودک خود بیاموزید بدون آبکشی دهان، مواد را تف کند.

آکادمی اطفال آمریکا گفت: فلوراید یک ماده ایمن و مفید برای مبارزه با حفره ی دندانی است. این ماده معدنی طبیعی است که از سال ۱۹۴۵ در برخی مناطق به آب آشامیدنی اضافه شده است.

اگر از یک چاه خصوصی استفاده می کنید یا منبع آب جامعه ی شما حاوی فلوراید نیست، از پزشک خود بپرسید که آیا باید برای کودک خود نسخه ای برای قطره فلوراید یا قرص های جویدنی دریافت کنید یا خیر.

والدین باید تا حدود ۱۰ سالگی به مسواک زدن کودک خود کمک کنند یا بر آن نظارت داشته باشند.

پزشک اطفال شما می تواند معاینات سلامت دهان را از ۶ ماهگی شروع کند، از جمله استفاده از وارنیش فلوراید. آکادمی اطفال آمریکا، وارنیش فلوراید را هر شش ماه یک بار تا سن ۵ سالگی توصیه می کند. برخی از کودکان ممکن است بیشتر به آن نیاز داشته باشند.

همه طرح های بیمه سلامت دولتی و خصوصی باید این خدمات پیشگیرانه را به طور کامل پوشش دهند.

کودک شما باید از زمانی که به سن یک سالگی رسید، استفاده از فنجان را شروع کند. نوشیدنی های شیرین را کنار بگذارید. آب میوه، نوشابه و نوشیدنی های شیرین برای دندان های تازه روییده خوب نیستند. آکادمی اطفال آمریکا توصیه می کند که نوزادان زیر یک سال به هیچ وجه نباید آب میوه بخورند. کودکان بزرگتر را به ۴ اونس در روز( یا ۱۱۸ میلی لیتر) از مخلوطی از نصف آب میوه و نصف آب، محدود کنید.

منبع:

https://medicalxpress.com/news/2023-02-ways-baby-teeth.html