Home / خبرها / متخصصان نشان دادند که دردهای صورت و فک می توانند به دندان ها ارتباطی نداشته باشند

متخصصان نشان دادند که دردهای صورت و فک می توانند به دندان ها ارتباطی نداشته باشند

۷ فوریه ۲۰۲۳- درمان مناسب برای درد مداوم و غیرقابل توضیح در صورت، فک یا سر، که با درمان های معمول دندانپزشکی برطرف نمی شود، یا تشخیصی از نظر دندانپزشکی ندارد، چیست؟ به گفته محققان دانشکده پزشکی دندانپزشکی راتگرز، پاسخ از یک بیمار به بیمار دیگر بسیار متفاوت است.

برای یک بیمار در یک مطالعه ی موردی اخیر، روش درمان برداشتن یک تومور خوش خیم در ساقه مغز او بود.

این گزارش‌ بخشی از تحقیقات رو به رشد دانشکده ی دندانپزشکی راتگرز است که به دنبال مستندسازی استراتژی‌های مؤثر برای تشخیص و درمان یک شکایت به‌طور شگفت‌آور رایج است: درد مداوم دهان و صورت ناشی از علل ناشناخته.

دکتر Gary Heir، نویسنده اصلی این مطالعه، استاد آلژزیولوژی و مدیر مرکز اختلالات گیجگاهی فکی و درد دهانی در دانشکده ی دندانپزشکی راتگرز، گفت: تحقیقات ما نشان می‌دهد که تقریباً ۱۰ درصد از مردم دردهای مکرر در دندان‌ها، دهان یا صورت دارند که ناشی از چیزی غیر از پوسیدگی دندان یا مشکلات لثه است، و بیشتر دندان‌پزشکان آموزش های کمی در تشخیص علل ایجاد کننده ی آن دیده اند.

فردی که در این مطالعه مورد بررسی قرار گرفت، سال‌ها از درد تقریباً ثابتی در دندان‌های راست پایین، فک و صورت خود رنج می‌برد. او به دندانپزشکان متعددی مراجعه کرده بود که همه آنها از تشخیص علت آن درمانده بودند زیرا دندان ها و لثه های این بیمار سالم به نظر می رسیدند.

با یک ارزیابی دقیق در مرکز اختلالات گیجگاهی فکی و درد دهانی صورت در راتگرز، یک تومور خوش خیم در ساقه ی مغز بیمار تشخیص داده شد که بر عصب اصلی صورت و فک تأثیر می گذاشت. برداشتن تومور با جراحی منجر به بهبود کامل اختلال درد طولانی مدت او شد.

دکتر Heir، گفت: چالش تشخیصی این بیماران نیازمند توجه زیاد به جزئیات است. در این مرکز، ما بیماران زیادی را با این نوع شکایت ها می بینیم که نیاز به بررسی های پیشرفته ای دارند که توسط متخصصان درد دهان و صورت که در این دانشکده آموزش می دهیم، ارائه می شود.

او افزود: درد شدید دهانی که به نظر می‌رسد از دندان‌ها یا لثه‌ها سرچشمه می‌گیرد، اغلب از دلایل بسیار متفاوتی ناشی می‌شود: از ناهماهنگی‌های خفیف در فک تا بیماری‌های سیستمیک مانند این مورد؛ و درمان های موفق به همین اندازه متفاوت هستند.

متخصصان در Rutgers در حال کار بر روی دسته بندی شایع ترین علل و درمان های دندان درد غیر قابل توضیح هستند که هنوز بخشی از آموزش عمومی دندانپزشکی نشده است. حتی زمانی که اطلاعات منتشر می شود، زمان مورد نیاز برای تشخیص مناسب برای دندانپزشکان عمومی که روزانه ده ها بیمار را ویزیت می کنند، یک چالش خواهد بود.

دکتر Heir، گفت: این قطعاً برای متخصصان، به ویژه در دانشگاه، مناسب‌تر است، زیرا کار پلیسی وقت‌گیری است. دانشجویان ما اغلب دو ساعت یا بیشتر را برای گرفتن شرح حال بیمار وقت می گذارند، اما شرح حال جایی است که پاسخ ها نهفته است. بیماران در نهایت به شما می گویند مشکل چیست. شما فقط باید بدانید که چه سوالاتی بپرسید و به چه چیزی گوش دهید.

در مقایسه با تعداد بیماران مبتلا به دردهای دهان فک و صورت، تعداد متخصصانی که برای درمان آنها آموزش دیده اند، اندک است. دکتر Heir، گفت: که شش متخصص فعال درد دهان در نیوجرسی وجود دارد و چهار نفر از آنها در راتگرز تدریس می کنند. در بسیاری از بخش‌های بزرگ ایالات متحده اصلاً چنین متخصصانی وجود ندارد. در نتیجه، اکثر بیماران در یافتن متخصص درد دهان و صورت مشکل دارند.

دکتر Heir، گفت: در حال حاضر، بیماران تا زمانی که ناامید نشده باشند تمایلی به یافتن ما ندارند. ما دوست داریم زودتر خبر را برسانیم و آنها را به این دانشکده هدایت کنیم.

منبع:

https://medicalxpress.com/news/2023-02-specialists-facial-pain-unconnected-teeth.html