Home / حقایقی درباره ی دندانهای سالم: مراقبت از دندانها در خانه / چگونه برای کشیدن دندان عقل آماده شویم؟

چگونه برای کشیدن دندان عقل آماده شویم؟

۲۸ فوریه ۲۰۲۳ – قبل از کشیدن دندان عقل، بهتر است برای دوره ی نقاهت و مراقبت های بعد از جراحی، رفتن و برگشتن از مطب و دریافت کمک از طرف خانواده و دوستان برنامه ریزی کنید. همچنین ممکن است سوالاتی در مورد این روش داشته باشید، که باید از دندانپزشک خود بپرسید.

دندان عقل به دلایل مختلفی توسط دندانپزشک یا جراح دهان کشیده می شود. بسیار مهم است که بیماران هنگام آماده شدن برای جراحی یا کشیدن دندان عقل، دستورالعمل های قبل و بعد از عمل را که توسط دندانپزشک به آنها توصیه می شود، به دقت بخوانند. در ادامه اطلاعات بیشتری را در مورد مراحلی که یک فرد برای آماده شدن برای جراحی دندان عقل می تواند انجام دهد، آورده ایم.

گرفتن استعلاجی یا مرخصی

هنگامی که زمان جراحی دندان عقل خود را تنظیم کردید، با مدرسه یا کارفرمای خود برای گرفتن مرخصی صحبت کنید.

عوامل متعددی بر مدت زمان لازم برای بازگشت به محل کار یا مدرسه تأثیر می‌گذارند و دندانپزشک شما می‌تواند در مورد نیاز شما برای مدت زمان استراحت تصمیم بگیرد. برخی از عوامل مهم عبارتند از:

  • تعداد دندان هایی که قرار است جراحی یا کشیده شوند
  • نوع بیهوشی مورد استفاده
  • نیازهای هر فرد برای بهبودی

به طور معمول، افراد ۱ تا ۳ روز از کار خود مرخصی می گیرند. افرادی که در مشاغلی با فعالیت فیزیکی شدید شاغل هستند، ممکن است نیاز داشته باشند که پس از ۳ تا ۴ روز کار خود را از سر بگیرند.

علاوه بر این، زمانی که فرد می تواند ورزش یا فعالیت شدید خود را دوباره آغاز کند، ممکن است طولانی تر باشد. اگر فردی ورزش می کند یا عضوی از یک تیم است، باید قبل از انجام این عمل به سازمان یا مربی خود اطلاع دهد.

رفت و برگشت و پشتیبانی

بیماران معمولاً همان روزی که دندان عقل خود جراحی می کنند، به خانه بر می گردند. پس از انجام این جراحی، بیمار احتمالاً قادر به رانندگی نخواهد بود، بنابراین باید از قبل برای رفتن و بازگشت از مطب برنامه ریزی کرده باشد.

نوع آرامبخشی که در حین کشیدن دندان عقل استفاده می شود، تعیین می کند که فرد چه مدت نباید رانندگی کند. دندانپزشک می تواند زمان مناسب برای رانندگی را توصیه کند.

بیمار باید قبل از رانندگی کاملا به هوش و هوشیار باشد. آنها باید بتوانند راحت و ایمن رانندگی کنند و تحت تأثیر داروها، آرام بخش ها یا درد قرار نگیرند.

همچنین ممکن است لازم باشد ترتیبی داده شود که کسی در طول بهبودی به آنها کمک کند.

برای افرادی که بیهوشی عمومی دریافت می کنند، همراهی فردی که بتواند در ۲۴ ساعت اول بعد از جراحی به بیمار کمک کند، ضروری است. بیهوشی عمومی ممکن است باعث سردرگمی یا سرگیجه شود، بنابراین افراد نباید حداقل تا ۲۴ ساعت پس از عمل با ماشین آلات کار کنند، الکل بنوشند یا تصمیمات حیاتی بگیرند.

مراقبت های بعد از جراحی و آماده سازی غذا

قبل از عمل، خرید مواد غذایی مناسب را انجام دهید. دندانپزشک یا جراح، احتمالاً فهرستی از غذاهای قابل قبولی را که فرد می تواند در طول دوره بهبودی مصرف کند، ارائه می دهد.

انجمن جراحان دهان و فک و صورت آمریکا (AAOMS) غذاهایی را توصیه می کند که نیازی به جویدن ندارند، از جمله ماست، آبگوشت و سوپ، سس سیب، بستنی، غذاهای پوره شده و انواع اسموتی ها.

فراموش نکنید که بعد از کشیدن دندان، از نوشیدن مایعات با “نی” جداً خودداری کنید، زیرا ممکن است روند بهبودی را مختل کند و به ایجاد حفره ی خشک(Dry Socket) که سبب درد شدید می شود، کمک کند.

پس از عمل و در دوره ی نقاهت، فرد بهتر است که شروع به خوردن غذاهای نرم مانند بلغور جو دوسر،دپوره سیب زمینی، تخم مرغ همزده، و ماکارونی بسیار نرم، کند.

علاوه بر این، فرد باید داروهای بدون نسخه (OTC) تجویز شده یا توصیه شده را مصرف کند. همچنین می توانید یک کیسه یخ برای مدیریت درد تهیه کنید.

در مورد روش جراحی خود اطلاعاتی بدست آورید

کشیدن دندان عقل ممکن است شامل دندان‌های عقل قابل مشاهده و یا دندان‌های عقل نهفته باشد که از لثه بیرون نیامده‌اند.

در طول عمل، یک متخصص مراقبت های بهداشتی ممکن است بیحسی موضعی، بیهوشی عمومی یا آرامبخش را تجویز کند. در حالی که بیشتر افراد پس از چند روز به سر کار باز می گردند، بهبودی کامل معمولاً چند هفته طول می کشد.

نگرانی های خود را با دندانپزشکتان در میان بگذارید

قبل از برنامه ریزی عمل، بهتر است با دندانپزشک یا جراح خود مشورت کنید. در این زمان باید سوالات خود را بپرسید و نگرانی های خود را با دندانپزشکتان به اشتراک بگذارید. همراه داشتن سؤالات آماده و قلم و کاغذ برای یادداشت برداری مفید است.

معمولاً به افراد دستورالعمل های قبل و بعد از جراحی داده می شود. شما همچنین ممکن است بخواهید سؤالات خاصی در مورد کارهایی که در روزهای منتهی به جراحی باید انجام دهید، را بپرسید. همچنین باید نگرانی ها یا سؤالات خود در مورد ماده ی آرامبخشی که در حین جراحی استفاده می شود و یا بیهوشی با دندانپزشکتان مطرح کنید.

پاسخ به هر سوالی که از شما پرسیده می شود، مهم است، پس لطفا در پاسخ به هرگونه سؤال بهداشتی و مصرف مواد مخدر، با دندانپزشک خود صادق باشید.

اقدامات قبل از جراحی

در روز عمل، فرد باید هر دستورالعمل خاصی را که دندانپزشک توصیه کرده است، انجام دهد.

به طور کلی باید:

  • دستوراتی که در مورد خوردن و آشامیدن داده شده است را دنبال کنید، زیرا این موارد می تواند برای بیهوشی و آرامبخشی مهم باشد.
  • قبل از قرار ملاقات، دندان های خود را نخ بکشید و مسواک بزنید.
  • لباس های راحت و گشاد بپوشید.
  • حداقل ۸ ساعت قبل از عمل از مصرف الکل یا تنباکو خودداری کنید.
  • برای رفتن و بازگشت از مطب برنامه ریزی و هماهنگی لازم را انجام دهید.

سوالات متداول

در ادامه به سوالات متداول در مورد کشیدن و جراحی دندان عقل پاسخ داده ایم.

آیا جراحی دندان عقل، دردناک است؟

بی‌حسی موضعی، بی‌هوشی عمومی یا تزریق آرام‌بخش باعث می‌شود افراد راحت باشند و اطمینان حاصل کنند که در طول عمل احساس درد نمی‌کنند. مسکن های تجویز شده یا داروهای OTC می توانند به مدیریت درد در دوران نقاهت کمک کنند.

قبل از جراحی چه باید خورد یا نوشید؟

بسته به نوع بیهوشی یا آرام بخش مورد استفاده، توصیه هایی در مورد خوردن و نوشیدن به افراد می شود. پیروی دقیق از دستورالعمل های ارائه شده توسط دندانپزشک یا جراح، بسیار مهم است.

شما می توانید در طول قرار ملاقات قبل از عمل خود در مورد خوردن و آشامیدن سوالات خود را بپرسید.

آیا بیهوشی بی خطر است؟

بیهوشی عمومی به دلیل پیشرفت در پزشکی، علم و فناوری به طور کلی ایمن در نظر گرفته می شود. با این حال، مانند هر دارویی، خطرات و عوارض جانبی دارد. بهتر است هر گونه نگرانی خود را با دندانپزشکتان در میان بگذارید.

چگونه می توان سرعت بهبودی را افزایش داد؟

چندین اقدام زیر ممکن است به تسریع بهبودی سایت عمل کمک کند:

  • دستورالعمل های دندانپزشک را برای تمیز کردن دهان خود دنبال کنید.
  • غذاهای مناسب بخورید. از مصرف الکل و نوشیدنی های بسیار گرم خودداری کنید.
  • در صورت لزوم از کشیدن سیگار خودداری کنید.
  • بتدریج فعالیت هایتان را افزایش دهید.
  • یک برنامه ی روزانه ی بهداشت دهان و دندان داشته باشید.
  • در نزدیکی دوستان و خانواده خود باشید تا از شما حمایت کنند.

خلاصه

افراد می توانند اقداماتی را قبل از کشیدن دندان عقل انجام دهند. اکثر افراد باید برنامه ریزی کنند که ۱ تا ۳ روز از محل کار یا مدرسه خود مرخصی بگیرند، اما افرادی که در مشاغلی با فعالیت فیزیکی سنگین کار می کنند، ممکن است نیاز به استراحت بیشتری داشته باشند. افراد همچنین می توانند برای رفتن و باز گشت از مطب و درخواست حمایت از خانواده و دوستان در دوران بهبودی، برنامه ریزی کنند.

قبل از عمل، بهتر است غذاهای بعد از عمل و داروها یا مسکن های تجویز شده را تهیه کنید. در دوران نقاهت اولیه باید از غذاهای مایع و نرم استفاده شود.

افراد باید در طول ویزیت مشاوره، اطلاعاتی را در مورد نحوه ی جراحی و مراحل بعد از عمل از دندانپزشک خود دریافت کنند و تمام نگرانی ها یا سوالات خود را با او در میان بگذارند.

منبع:

https://www.medicalnewstoday.com/articles/how-to-prep-for-wisdom-teeth-removal#summary