Breaking News
Home / خبرها / چاقی، نه اصل و نسب، ممکن است با رشد دندان مرتبط باشد

چاقی، نه اصل و نسب، ممکن است با رشد دندان مرتبط باشد

۱۷ مارس ۲۰۲۳ – بر اساس مطالعه‌ ای که در ۱۳ مارس در مجله ی تحقیقات ارتودنسی و جمجمه ‌و صورت منتشر شد، زمان رویش دندانها ممکن است بیشتر با اضافه وزن یا چاقی، نه ریشه ژنتیکی افراد مرتبط باشد.

نویسندگان نوشتند که چاقی رشد دندان را تسریع می کند. با این حال، به نظر می رسد که اصل و نسب هیچ تفاوتی در زمان رشد دندان ها ایجاد نمی کند. این مطالعه پیامدهایی برای زمان ارتودنسی و تخمین سن بر اساس دندانها در پزشکی قانونی دارد.

نویسندگان به رهبری پرفسور کریستینا نیکلاس، از بخش ارتودنسی در دانشگاه ایلینویز در شیکاگو نوشتند: به نظر می‌رسد BMI (شاخص توده بدن) تأثیر بیشتری بر زمان ‌بندی نسبی رشد دندان‌ها نسبت به دودمان افراد در جمعیت مورد مطالعه ی ما دارد.

یکی از دقیق ترین ویژگی ها برای تخمین سن در کودکان، دندان است. با این حال، برخی از مطالعات نشان داده ‌اند که زمان رشد دندان ‌های کودکان در جمعیت ‌های مختلف متفاوت است. تحقیقات جدیدتر نشان می دهد که عوامل محیطی مانند چاقی ممکن است بر رشد دندان ها تأثیر بگذارد. از آنجایی که تفاوت های جمعیتی در میانگین توده ی بدن وجود دارد، ممکن است شاخص توده ی بدنی، یک عامل مخدوش کننده باشد که در تحقیقات گذشته در نظر گرفته نشده است.

برای مقایسه همبستگی بین شاخص توده بدنی و اصل و نسب و زمان رشد دندان ها، محققان یک مرور مقطعی گذشته نگر از نمودارهای سلامت ۲۸۱ کودک ۶ تا ۱۲ ساله که در کلینیک کالج دندانپزشکی دانشگاه ایلینویز شیکاگو معاینه شده بودند، انجام داده و تصاویر اشعه ایکس پانورامای دندانهای آنها را بررسی کردند. از این کودکان، ۴۷ نفر سیاه پوست یا آفریقایی تبار، ۲۹ نفر سفیدپوست غیراسپانیایی، ۱۹۱ سفیدپوست اسپانیایی تبار و ۱۴ نفر آسیایی تبار بودند. از این تعداد ۱۵۳ نفر پسر و ۱۲۸ نفر دختر بودند. نویسندگان نوشتند که نمودارها همچنین شامل سن، قد، وزن و اصل و نسب کودکان می‌ شد.

رشد دندان با استفاده از روش دمیرجیان که یک ابزار استاندارد برای تخمین سن دندان است، ارزیابی شد. برای تعیین زمان نسبی رشد دندان، سن تقویمی از سن تخمینی دندان کم شد. بر اساس این مطالعه، قد و وزن که در شش ماه پس از عکسبرداری با اشعه ایکس ثبت شد، برای محاسبه شاخص توده بدنی استفاده شد.

کودکان دارای اضافه وزن و چاق از نظر آماری رشد دندانی بیشتری داشتند(۰٫۰۰۱p<). نویسندگان نوشتند که در مقایسه با افراد دارای وزن طبیعی، متوسط رشد دندانی کودکان دارای اضافه وزن و چاق به ترتیب ۵٫۷۶ ماه و ۵٫۹۷ ماه بیش تر از حد تخمین زده شده، بود. آنها اشاره کردند که نه زمان ‌بندی سریع و نه تاخیری توسعه ی دندانها در میان بیماران آفریقایی آمریکایی، اروپایی-آمریکایی، اسپانیایی تبار و آسیایی یافت نشد (۰٫۱۵ = p).

این مطالعه دارای محدودیت‌های متعددی بود، از جمله اینکه نژاد و قومیت همیشه توسط خود بیماران گزارش نمی ‌شد. آنها نوشتند که برخی از بیماران فرم های اولیه خود را که شامل سوالاتی در مورد نژاد و قومیت بود، توسط کارکنان بخش دندانپزشکی کودکان پر می کردند.

با این وجود، تحقیقات بیشتری برای تأیید عدم ارتباط بین زمان رشد دندان و اصل و نسب، پس از تنظیم نتایج برای شاخص توده بدنی در نمونه های بزرگتر با داده های جمعیت شناختی قوی تر مورد نیاز است.

پرفسور نیکلاس و همکارانش گفتند: به نظر می‌رسد BMI، اما نه اصل و نسب، بر زمان‌بندی رشد دندان‌ها تأثیر می‌گذارد یا به طور بالقوه از طریق یک متغیر مشترک مانند وضعیت اجتماعی-اقتصادی با آن مرتبط است، که پیامدهایی برای زمان‌بندی درمان ارتودنسی و تخمین سن بر اساس دندان ها در پزشکی قانونی دارد.

منبع:

https://www.drbicuspid.com/index.aspx?sec=sup&sub=rst&pag=dis&ItemID=333103