Breaking News

محققان دندانپزشکی در لیتوانی تجهیزاتی ساخته اند که ویروس ها را از بین می برد

21 آوریل 2023- کار متخصصان دندانپزشکی به طور قابل توجهی تحت تأثیر شیوع COVID-19 قرار گرفت. به همین دلیل، محققان لیتوانی اخیراً تجهیزاتی را ساخته اند که خطر ابتلای متخصصان دندانپزشکی به ویروس هایی مانند SARS-CoV-2 را در حین ارائه مراقبت ها، کاهش می دهد. آنها امیدوارند که با این کار از محدودیت‌های دسترسی به مراقبت‌های بهداشتی دهانی که بیماران در طول همه‌گیری تجربه می ‌کنند، جلوگیری شود.

این تجهیزات، متشکل از یک تصفیه کننده ی هوا، یک سپر محافظ و یک ماژول ضد عفونی آب در دندانپزشکی است که توسط دانشمندان دانشگاه صنعتی کاوناس (KTU)، دانشگاه علوم بهداشت لیتوانی و کلینیک دندانپزشکی Senamiesčio Stomatologijos Klinika، ساخته شده است.

این دستگاه ها از پرتوهای فرابنفش موج کوتاه با شدت بالا (HINS) برای از بین بردن قابلیت حیات ویروس های مختلف استفاده می کنند. اگرچه روش های ضد عفونی با اشعه ماوراء بنفش در دندانپزشکی جدید نیستند، محققان خاطر نشان کردند که اکثر محصولات موجود در بازار از طول موج های مختلف UV-C  استفاده می کنند و این منابع تابش، استفاده ی محدودی دارند.

مدیر این پروژه پروفسور وایداس گایدلیس از دانشکده اقتصاد و تجارت درKTU ، توضیح داد: به عنوان مثال، لامپ‌های کوارتز که هنوز برای ضدعفونی داخل ساختمان استفاده می‌شوند، کار متخصصان را پیچیده می‌کنند، زیرا در هنگام ضدعفونی، افراد باید منطقه را ترک کنند. همچنین، اثربخشی این لامپ‌ها در از بین بردن سلول‌های ویروسی در محدوده ی عملیاتی گسترده‌تر کاهش می‌یابد، زیرا باید فاصله کمی بین لامپ میکروب‌ کش و ناحیه‌ای که قرار است ضدعفونی شود، وجود داشته باشد و هر چه فاصله بیشتر باشد، سطح باید به مدت طولانی ‌تری تحت تابش قرار گیرد.

وی خاطرنشان کرد: پرتوهای HINS درجه بالایی از کارایی را در از بین بردن سلول‌های ویروس SARS-CoV-2  دارند، اما آنها می‌توانند برای محافظت در برابر اشکال مختلف آنفولانزا یا سایر سلول‌های ویروسی نیز استفاده شوند.

دستگاه ها

دستگاه تصفیه ی هوا شامل یک ماژول ضدعفونی کننده ی آئروسل است که به گونه ای قرار می گیرد که در کار دندانپزشک تداخلی ایجاد نکند و یک لوله ی مکش هوا که در فاصله 20 سانتی متری به سمت صورت بیمار هدایت می شود. سپس هوا از طریق فیلتر اولیه به محفظه ی بسته داخل دستگاه تصفیه هوا می رود، جایی که سلول های ویروس به فیلتر ثانویه می چسبند.

پروفسور Gaidelys توضیح داد که برای مدت معینی، این فیلتر با اشعه HINS تحت تابش قرار می گیرد و بدین ترتیب سلول های ویروس از بین می روند.

سپر محافظ، یک سد شیشه ای است که بیمار و متخصص دندانپزشکی را از هم جدا می کند. این مانع محافظ شفاف با اشعه ماوراء بنفش از طریق لامپ های ادغام شده در قاب آن ضد عفونی می شود زیرا ذرات تولید شده در طی مراحل دندانپزشکی روی آن می نشینند.

ماژول ضد عفونی آب از منابع نور HINS برای ضدعفونی مایعات جمع آوری شده از طریق اجکتور بزاق در طول درمان دندان استفاده می کند. ضدعفونی این مایع که معمولاً به سیستم فاضلاب عمومی تخلیه می شود، تضمین می کند که سلول های ویروس وارد محیط نمی شوند. به گفته پروفسور Gaidelys، این ماژول را می توان در سیستم های دندانپزشکی موجود ادغام کرد.

ورود به بازار جهانی

به گفته ی پروفسور Gaidelys، این تجهیزات دندانپزشکی در کمتر از یک سال ساخته شده اند و اکنون در مرحله تجاری سازی قرار دارند.

محققان برای این تجهیزات درخواست ثبت اختراع کرده اند. آنها این دستگاه ها را به بازار ایالات متحده ارائه کرده و امیدوارند به زودی وارد بازار جهانی شوند.

پروفسور Gaidelys، گفت: تولید انبوه به یک پایه ی تولید و تجربه در پذیرش نوآوری نیاز دارد، بنابراین ما بازار ایالات متحده را انتخاب کردیم زیرا آنها به نوآوری بسیار علاقه مند هستند و آماده ی سرمایه گذاری بر روی تجهیزات جدید هستند. با این حال، ما همچنین علاقه مند به توزیع محصول در اتحادیه اروپا هستیم.

این دستگاه ها بر اساس تحقیقات بازار بر روی محصولاتی که برای محافظت در برابر SARS-CoV-2  طراحی شده اند، ساخته شده اند. این تحقیق در تاریخ 1 فوریه 2023 به صورت آنلاین در Sustainability  با عنوان “تغییرات در محیط رقابتی و ارزیابی آنها در زمینه ی COVID-19: یک مطالعه موردی” منتشر شد.

منبع:

https://www.dental-tribune.com/news/lithuanian-researchers-develop-dental-equipment-that-destroys-viruses/