درمان های طبیعی برای التهاب گوشه لب

بیماری التهاب گوشه لب یا Angular Cheilitis، که به نام های Angular Stomatitis و Perleche نیز شناخته می شود، باعث ایجاد تورم، ترک، خشکی و لکه های قرمز در گوشه ها و قسمت خارجی لب ها می شود. این به نوبه خود می تواند باعث خونریزی و تاول شود و پوست آن ناحیه ممکن است پوسته پوسته شده و خارش ایجاد کند. این بیماری می تواند در یک طرف یا هر دو طرف دهان ایجاد شود و ممکن است چند روز طول بکشد یا به مشکلی مزمن تبدیل شود. همچنین ممکن است متوجه شوید که طعم ناخوشایندی در دهان خود دارید. این مقاله به شما کمک می کند تا از دلایل این بیماری و بهترین راه های مقابله با آن مطلع شوید.

بهبود رژیم غذایی به شما کمک خواهد کرد

کی لیت گوشه ی لب، گاهی می تواند به دلیل کمبود مواد معدنی، به ویژه روی، آهن و ویتامین B2 ایجاد شود. با مصرف سبزیجاتی مانند اسفناج، لوبیای سویا، سبزیجات سبز برگ و عدس، آهن بدن خود را بهبود بخشید. گوشت بره و گاو نیز سرشار از آهن هستند. لوبیا سبز، مارچوبه و کلم بروکسل سرشار از روی هستند. غذاهای غنی از ویتامین B2 شامل پنیر، گوشت گاو و بره و ماهی های روغنی مانند ماهی تن یا ماهی خال مخالی است. اگر در گنجاندن این غذاها در رژیم غذایی خود مشکل دارید، می توانید مکمل مصرف کنید.

کی لیت گوشه ی لب ناشی از عفونت

هنگامی که بزاق در گوشه های دهان شما جمع می شود، می تواند باعث ترک خوردن پوست شود. با لیس زدن لب ها، بمنظور تسکین پوست ترک خورده و دردناک، وضعیت را تشدید می کنید و ممکن است باعث عفونت در این ناحیه شوید. درمان های خانگی متعددی برای مبارزه با کی لیت گوشه ی لب وجود دارد که استفاده از آنها ساده و آسان است. عسل برای تسکین پوست های ترک خورده عالی است و دارای خواص ضد باکتریایی است که به مبارزه با عفونت کمک می کند. به سادگی کمی عسل را به گوشه های لب خود بمالید. همچنین خیار برای کاهش علائم مفید است. مقدار زیادی آب بنوشید زیرا کم آبی بدن می تواند یکی از دلایل التهاب گوشه ی لب باشد. مالیدن کمی کره کاکائو یا وازلین روی لب ها می تواند به بهبود طبیعی پوست کمک کند.

بهداشت دهان و دندان را به خوبی رعایت کنید

بهداشت نامناسب دهان و دندان می تواند منجر به پوسیدگی دندان و سایر مسائل مانند التهاب گوشه ی لب شود که معمولاً می تواند توسط عفونت قارچی مخمر کاندیدا و همچنین چندین گونه دیگر از باکتری ها ایجاد شود. گاهی اوقات کی لیت گوشه ی لب می‌تواند ناشی از نصب نامناسب دندان مصنوعی یا استفاده از بریس باشد. دندانپزشک شما می‌تواند در مورد هر گونه درد یا سوزش اطراف دهان ناشی از این امر به شما کمک کند.

سایر علل

گاهی سیگار کشیدن می تواند سبب التهاب گوشه ی لب شود که دلیل خوبی برای ترک سیگار است. همچنین در صورت ابتلا به دیابت، احتمال ابتلای شما به التهاب گوشه ی لب بیشتر است. این به این معنی است که قند خون شما بخوبی کنترل نشده است و گلوکز اضافی می تواند زمینه مناسبی برای رشد باکتری ها و عفونت قارچی ایجاد کند. اگر تحت درمان با انسولین هستید، مطمئن شوید که انسولین خود را به طور منظم مصرف می کنید. سعی کنید که به طور منظم ورزش کنید و رژیم غذایی سالمی داشته باشید تا سالم بمانید. اگر بیشتر مستعد ابتلا به کی­لیت گوشه ی لب هستید، اقدامات پیشگیرانه می تواند موثر باشد.

منبع: