Home / حقایقی درباره ی دندانهای سالم: مراقبت از دندانها در خانه / کشیدن دندان عقل: جراحی، بهبودی و آنچه می توانید بخورید

کشیدن دندان عقل: جراحی، بهبودی و آنچه می توانید بخورید

دندانپزشک شما ممکن است خبر بدی را به شما بدهد و آن این است که شما به جراحی دندان عقل نیاز دارید، روشی که هیچ کس مشتاق انجام آن نیست. آیا کنجکاو هستید که بدانید در طول و بعد از عمل انتظاری چه چیزهایی را داشته باشید؟

در این مقاله، متخصصان در مورد اینکه چرا دندان آسیاب سوم یا همان دندان عقل باید کشیده شود، در حین جراحی و بهبودی چه اتفاقی می افتد و بهترین غذاهایی که پس از کشیدن دندان عقل باید مصرف کرد، توضیحاتی را ارائه می دهند.

چرا باید دندان عقل کشیده شود؟

انجمن جراحان دهان و فک و صورت آمریکا (AAOMS) می گوید که دندان های عقل معمولاً در سنین ۱۷ تا ۲۵ سالگی ظاهر می شوند. در زمان رویش دندان عقل ممکن است علائمی مانند درد دندان، لثه های قرمز، متورم یا دارای خونریزی؛ بوی بد دهان؛ و مشکل باز کردن دهان داشته باشید.

این دندان‌های آسیاب اضافی ممکن است به دندان‌های دیگر شما فشار وارد کرده و سبب جابجایی آنها از مکان قبلیشان شود، تمیز کردن آن‌ها دشوار است و ممکن است نهفته باقی بمانند، به این معنی که به طور کامل رشد نمی‌کنند یا از لثه بیرون نمی آیند. همه اینها می تواند باعث تعدادی از مشکلات شود، از جمله:

 • آسیب به دندان های مجاور
 • عفونت ها
 • لق شدن دندان ها
 • تحلیل لثه و بیماری پریودنتال
 • از دست دادن دندان و استخوان
 • پوسیدگی دندان (حفره)

به گفته ی دکتر لوئیس رافتو، رئیس سابق AAOMS، دندان های کج(Crooked teeth) نیز می تواند یک مشکل دیگر ناشی از رشد دندان عقل باشند.

او توضیح داد: تقریباً مانند بازی صندلی های موزیکال است که وقتی نواختن موسیقی متوقف می شود، کودک باید یک صندلی را برای نشستن پیدا کند در حالیکه همیشه یک صندلی از تعداد بچه ها کمتر است بنابراین یک کودک بی صندلی می ماند و در هر دور بازی یک صندلی کمتر می شود. خوب، در مورد دندان ها هم همینطور است، وقتی رشد فک متوقف می شود، فضای کمی در انتهای فک، برای رویش دندان‌های عقل در دسترس است. علاوه بر این مسائل، درد شدید، کیست‌های دهان و عفونت‌های جریان خون می ‌تواند برای تقریباً ۹۰ درصد افرادی که حداقل یک دندان عقل نهفته دارند، ایجاد شود.

انجمن جراحان دهان و فک و صورت آمریکا توصیه می‌کند که برای کمک به جلوگیری از این مشکلات، کشیدن همه دندان‌های عقل در اسرع وقت می‌تواند مفید باشد.

دکتر رافتو خاطرنشان کرد: احتمالاً مناسب تر است که بگوییم هنگامی که به سن ۱۸ سالگی رسیدید، باید نظر متخصص دندانپزشک را در مورد دندان های عقل خود جویا شوید که شامل عکسبرداری با اشعه ایکس از دندان ها می باشد تا ارزیابی شود که آیا دندان های عقل شما در نهایت رشد خواهند کرد و در دهان نمایان می شوند یا خیر.

در حین جراحی کشیدن دندان عقل چه اتفاقی می افتد؟

جراحی کشیدن دندان عقل شما با یک معاینه شروع می شود. AAOMS توضیح می دهد که این به جراح شما کمک می کند تا موقعیت دندان عقل شما را تعیین کند، اینکه آیا آنها نهفته هستند و ریشه ها تا چه حد رشد کرده اند.

دکتر رافتو گفت: یکی از دلایلی که او انجام این معاینه را در سن ۱۸ سالگی توصیه می کند این است که ریشه دندان عقل شما در آن سن به طور کامل رشد نکرده است و استخوان اطراف آن تراکم کمتری دارد.

او گفت: بهتر است این جراحی را قبل از اینکه ریشه ها واقعاً بلند و ژولیده شوند انجام دهید، برای مثال زمانی که ریشه ها معمولاً نیم تا دوسوم از رشد کامل خود را کرده اند. به این ترتیب، کشیدن آنها آسان تر است و با ترمیم بهتر و احتمال کمتری برای هر گونه عارضه، همراه است.

در طول خود جراحی، برای درد یا بیحسی یا آرامبخش به بیمار داده می شود. برش هایی برای جدا کردن بافت لثه از دندان های نهفته ایجاد می شود و هر استخوانی که روی دندان را پوشانده است، برداشته می شود.

ریکاوری پس از جراحی دندان عقل چگونه است؟

به گفته ی AAOMS، پس از جراحی دندان عقل، بافت اطراف لثه و حفره‌ ای که قبلاً دندان‌ شما را نگه می‌داشت، حساس می‌شود. ممکن است کمی درد در آن ناحیه همراه با تورم و ناراحتی خفیف را تجربه کنید.

برای جلوگیری از درد شدید حفره ی خشک(dry socket) و سایر عوارض پس از جراحی دندان عقل، AAOMS  ، موارد زیر را توصیه می کند:

 • داشتن یک رژیم غذایی نرم
 • خودداری از مسواک زدن ناحیه تا ۲۴ ساعت
 • استفاده از مسواک دستی
 • مصرف داروها طبق برنامه
 • پرهیز از استفاده از نی تا ۲۴ تا ۴۸ ساعت پس از جراحی
 • استفاده از دهانشویه های آنتی بیوتیکی تجویز شده و نه از انواع بدون نسخه.

 تحقیقاتی که اخیراً در JAMA Network Open منتشر شده است، هشدار می دهد که اجتناب از سیگار کشیدن بسیار مهم است.

دکتر رافتو گفت: بیماران همچنین باید این را در اولویت قرار دهند که “تا حد امکان در ۴۸ ساعت اول یخ را روی قسمتی از صورت که دندان قبلا‌ در آنجا بوده است، قرار دهند. این واقعا تورم را به حداقل می ‌رساند.

بعد از کشیدن دندان عقل چه چیزی می توانید بخورید؟

از آنجایی که غذاهای سفت ‌تر در دوران نقاهت از رژیم شما حذف می‌شوند، بسیاری از مردم می خواهند بدانند که بعد از کشیدن دندان عقل چه بخورند.

دکتر رافتو گفت: مردم گاهی فقط به سراغ غذاهای نرمی مانند ژله و پودینگ و سس سیب و چیزهایی از این قبیل می روند. من تمایل دارم مردم را به سمت غذاهایی مانند غذاهای ایتالیایی و غذاهای مبتنی بر رشته فرنگی یا برنج، یا چیزهایی مانند املت و غذاهای صبحانه مانند وافل و پنکیک، که نیاز به جویدن زیادی ندارند، هدایت کنم.

این رژیم چقدر باید ادامه داشته باشد؟

دکتر رافتو گفت: می‌توانم بگویم تا دو روز کافی است و سپس اکثرا افراد می توانند به رژیم غذایی نزدیک به رژیم غذایی عادی و همچنین فعالیت‌های عادی زندگی خود برگردند.

اگر هنوز در مورد دندان عقل خود سوالی دارید، پیشنهاد می کنیم که به دندانپزشک مراجعه کنید تا یک ارزیابی کامل از دندانهای عقل شما انجام دهد. ما به آن نظارت فعال می گوییم که اساساً به این معنی است که آنها را نادیده نگیرید!

منبع:

https://medicalxpress.com/news/2023-04-wisdom-teeth-surgery-recovery.html