Breaking News
Home / خبرها / دندانپزشکان به زودی می توانند از هوش مصنوعی به عنوان یک دستیار در تشخیص پوسیدگی دندان استفاده کنند

دندانپزشکان به زودی می توانند از هوش مصنوعی به عنوان یک دستیار در تشخیص پوسیدگی دندان استفاده کنند

۹ اوت ۲۰۲۳ – به گزارش سازمان بهداشت جهانی (WHO) پریودنتیت یا بیماری لثه بیش از ۱ میلیارد نفر را در سراسر جهان تحت تاثیر قرار می دهد. از آنجایی که هوش مصنوعی بر تمام زمینه‌های پزشکی تأثیر گذاشته است، محققان در حال توسعه پلتفرم هوش مصنوعی برای افزایش دقت هستند. علاوه بر این، هوش مصنوعی با نشان دادن “تصویر کاملی از مشکلات دهان و دندان” به افزایش اعتماد بیماران به دندانپزشکان کمک می کند.

محققان دانشگاه Surrey، با همکاری کالج namaste لندن، بنیاد رویال موسسه ی ملی بهداشت و بنیاد بهداشت دهان و دندان، در یک مطالعه جدید دریافتند که یک پلت فرم هوش مصنوعی (AI) می تواند به دندانپزشکان و دانشجویان دندانپزشکی اجازه دهد رادیوگرافی ها (تصاویر اشعه ایکس) را با دقت بالاتر بخوانند و به آنها کمک می کند تا پوسیدگی دندان و بیماری های لثه را بهتر تشخیص دهند.

هدف این پروژه ارائه یک راه حل یک مرحله ای برای جمع آوری و حاشیه نویسی رادیوگرافی های دندانی و کمک به تشخیص بیماری بر اساس بهترین روش اجرای این کار در یک محیط بالینی بود.

این پروژه، ۱٫۵۵ میلیون پوند کمک مالی از موسسه ملی تحقیقات بهداشت و مراقبت (NIHR) دریافت کرده است.

دکتر یونپنگ لی، مدرس ارشد هوش مصنوعی و سرپرست این پروژه در دانشگاه Surrey، اظهار داشت: این فناوری در صورت گسترش بیشتر می‌تواند در زمان و پول صرفه‌جویی کند و دندان‌پزشکان را قادر می‌سازد تا ناهنجاری‌ها را به سرعت ببینند و رادیوگرافی‌ها را با دقت بالاتر بخوانند.

او افزود: مرحله بعدی این پروژه فوق‌العاده هیجان‌انگیز است زیرا ما با همکارانمان برای ساختن یک نمونه اولیه مناسب برای تنظیمات بالینی واقعی، کار می‌کنیم. تلاش‌هایی که تاکنون انجام شده است شامل جمع‌آوری مجموعه‌ای از رادیوگرام‌های مشروح و آموزش یک مدل هوش مصنوعی سفارشی در مورد بیماری‌های دندانی بوده است. ما مشتاقانه منتظر نتایج جامع در چند سال آینده هستیم.

پروفسور اوون ادیسون، استاد توانبخشی دهان و سرپرست پروژه مشترک در کینگز کالج لندن، گفت: سیستم‌های هوش مصنوعی که از تشخیص دقیق‌تر و تصمیم‌گیری بالینی پشتیبانی می‌کنند به بیماران کمک خواهند کرد، اما باید قابل اعتماد باشند. ما مشتاقانه منتظر حمایت از این پروژه با ارائه ی مهارتهای تخصصی دندانپزشکی و در نظر گرفتن نیازهای کاربران نهایی هستیم.

منبع:

https://medicaldialogues.in/dentistry/news/dentists-could-soon-have-a-new-ai-co-pilot-to-detect-tooth-decay-115622