Breaking News

یک فک بی نقص باید چگونه به نظر برسد؟ در یک نظرسنجی جدید زوایای مناسب برای فرم ایده آل صورت مشخص شد

22 اوت 2023- چه ویژگی های برای فرم فک در زنان، ایده آل در نظر گرفته می شود؟ بر اساس مطالعه‌ای که در 21 اوت در مجله جراحی فک و صورت منتشر شد، محققان بلژیکی زوایایی را شناسایی کرده‌اند که ممکن است به هدایت پروسیجر‌ها برای دادن یک فرم ایده‌آل به فک زنان کمک کند.

نویسندگان نوشتند: پزشکان می توانند از اشکالی که جذاب در نظر گرفته می شوند برای کمک به طراحی ایمپلنت زاویه فک([1]jaw angle implant)، تعریف استراتژی های جراحی فک، یا شکل دادن به زوایای صورت با استفاده از مواد تزریقی استفاده کنند.

یکی از نویسندگان این مقاله، دکتر رابرت کلیمیت از بخش جراحی پلاستیک در بیمارستان دانشگاهی ژنت در بلژیک، نوشت: اهمیت رضایت از زیبایی صورت در عناصر متعددی از رفاه و کیفیت زندگی فرد به طور سنتی در پزشکی نادیده گرفته می شود. یک چهره جذاب با فرصت های بیشتری روبرو است و با موفقیت بیشتر و اعتماد به نفس بالا مرتبط است.

هنرمندان، دانشمندان، متخصصین ارتودنسی و جراحان فک و صورت سعی کرده‌اند عناصر خاصی را توضیح دهند که در ایجاد زیبایی و جذابیت صورت نقش دارند. ویژگی های کلاسیک و نئوکلاسیک رنسانس و نسبت طلایی، غالبا ترویج شده و مورد انتقاد قرار گرفته اند. همچنین پیدایش آخرین استانداردهای زیبایی در شبکه‌های اجتماعی و آنلاین، نسل‌های بعدی را تحت تأثیر قرار داده و آن‌ها را بیشتر به انجام عمل‌های زیبایی متمایل کرده است. همانطور که جراحی زیبایی محبوب تر می شود، پزشکان باید به بهترین شکل برای بهبود درمان های زیبایی بیماران خود برنامه ریزی کنند.

برای ارزیابی ویژگی‌های زاویه ی فک جذاب زنانه، 46 نفر تصاویر 53 ستاره سفید پوست از جمله آنجلینا جولی، کیت ماس، اما استون، مارگو رابی و کندال جنر و افراد غیر حرفه ای را مشاهده کردند. نویسندگان نوشتند که چشمان زنان در عکس‌ها پنهان شده بود تا ناشناس به نظر برسند.

از بین ارزیاب ها، 32 نفر جراحی کانتورینگ صورت را انجام داده بودند و 14 نفر هیچ تجربه ای در این زمینه نداشتند. بر اساس این مطالعه، شرکت کنندگان از یک نظرسنجی آنلاین برای ارزیابی جذابیت هر یک از تصاویری که به آنها نشان داده شد، استفاده کردند.

ویژگی‌هایی که برای جذاب‌ترین آنها در نظر گرفته شد، زاویه گونیا یا زاویه ی فک پایین[2] 125.5 درجه در نیمرخ و در نمای قدامی زاویه ی 142 درجه بود. در همین حال، آنها نوشتند: زاویه گونیا در نیمرخ برای کسانی که جذابیت کمتری دارند، از 129.1 درجه بالاتر بود.

از بین افرادی که جذاب در نظر گرفته ‌شدند، نسبت عرض intergonial-interzygomatic برابر با 0.83 و در آن‌هایی که غیرجذاب تلقی ‌شدند، این نسبت 0.86 بود. علاوه بر این، نویسندگان نوشتند: موقعیت عمودی زوایای فک باید در سطح استومیون یا لب بالایی باشد.

نویسندگان اذعان کردند که این مطالعه دارای محدودیت‌هایی بود، از جمله در نظر گرفتن سایر ویژگی‌های صورت مدل‌ها، مانند مدل مو یا شکل لب‌ها، که ممکن است بر رتبه ی جذابیت تعیین شده توسط ارزیاب ها تأثیر بگذارد.

دکتر کلیمیت و همکارانش نوشتند: با این وجود، این نتایج به جراح در طول ارزیابی بیمار و برنامه ریزی برای جراحی یا تزریق فیلر کمک می کند.

منبع:

https://www.drbicuspid.com/dental-specialties/oral-maxillofacial-surgery/article/15544729/survey-finds-which-angles-make-for-the-perfect-jaw


[1] فک بالا و پایین یکی دیگر از قسمت های صورت هستند که با جراحی اصلاح می شوند. زاویه فک پایین (درست زیر گوش) اغلب با ایمپلنت افزایش می یابد تا پهنای بیشتری به پایین صورت بدهد. ایمپلنت همچنین خط فک را مشخص می کند و به فک حجم می دهد.

[2] زاویه فک پایین (زاویه گونیا یا gonial angle) در مرز خلفی در محل اتصال مرز تحتانی راموس فک پایین قرار دارد.