Breaking News

پروتکل جدید ایمپلنت دندان خونریزی و زمان جراحی را کاهش می دهد

30 اوت 2023- روش جدید جراحی ایمپلنت دندان که شامل استفاده از یک دریل منفرد و یک ابزار شکل دهنده ی استخوان[1]‌ است، خونریزی و زمان عمل را در یک بیمار با کوآگولوپاتی کاهش داد. گزارش این مورد در 26 اوت در مجله پروتزهای دندانی منتشر شد.

علاوه بر این تکنیک منحصر به فرد، ایمپلنت های tri-oval جدید بلافاصله بارگذاری شدند و برای پشتیبانی از یک پروتز کامل زیرکونیایی ثابت استفاده شدند. موفقیت این مورد نشان می دهد که این روش ممکن است گزینه خوبی برای سایر بیمارانی باشد که به دلیل ترس از دندانپزشکی یا سایر شرایط بیماری نیاز به مدیریت سریع و زمان کوتاه تر عمل دارند.

دکتر میخائیل بابایان از بخش پروتزهای دندانی در مرکز بهداشت دانشگاه کانکتیکات در فارمینگتون، نوشت: پروتکل جدید آماده‌سازی سایت با استفاده از یک ایمپلنت جدید، مزیت قابل‌توجهی را در مدیریت این بیمار که سابقه پزشکی و مشکلات انعقادی قابل‌توجهی داشت، ارائه کرد.

مرد 68 ساله بی دندان

مورد این مطالعه، مردی با بیماریهای متعدد از جمله فیبریلاسیون دهلیزی، فشار خون بالا و انفارکتوس میوکارد بود که برای بهبود زیبایی و توانایی جویدن به متخصص پروتز مراجعه کرد. این مرد برای مدیریت بیماری های خود، از داروهای کاهنده فشار خون، مهارکننده های پمپ پروتون، آنتی هیستامین ها، آنتی اسیدها، مسدود کننده های آلفا، اسیدهای چرب امگا 3، استفاده می کرد. داروهای ضد انعقاد خوراکی او شامل روزانه 5 میلی گرم آپاکسیبان و 81 میلی گرم آسپرین بود. همچنین بر اساس این گزارش، این مرد به تازگی پس از عمل کشیدن کامل تمام دندان هایش به دلیل هماتوم زیر زبانی در بیمارستان بستری شده بود.

پس از معاینه و تصویربرداری، موافقت شد که شش ایمپلنت در فک پایین و شش ایمپلنت در فک بالای او برای حمایت از یک پروتز ثابت زیرکونیایی برای قوس کامل بی دندانی قرار داده شود. نویسندگان نوشتند: پس از گفتگو با سایر پزشکان بیمار، توصیه شد که مرد سه روز قبل از جراحی داروهای ضد انعقادی را قطع کند، تعداد بی حس کننده های موضعی حاوی اپی نفرین محدود شود و زمان درمان به حداقل برسد.

هم بیمار و هم تیم پزشکی او سیستم و تکنیک جدید ایمپلنت را انتخاب کردند که شامل یک پروتکل دریل کردن بسیار کوتاه و استفاده از osseoshaper، یک ابزار جدید شکل دهی استخوان مخصوص ایمپلنت بود. بیمار این پروتکل را انتخاب کرد زیرا باعث صرفه‌جویی در هزینه‌های اضافی مرتبط با انجام عمل در بیمارستان می‌شد و تیم پزشکی آن را ترجیح می‌داد زیرا برای بیمار ساده‌تر و راحت‌تر بود.

بر خلاف پروتکل آماده سازی استئوتومی معمولی، در روش جدید از مته های متوالی با سرعت های مختلف برای گسترش محل جایگذاری ایمپلنت استفاده نمی شود، در عوض، این پروتکل جدید شامل استفاده از یک مته ی منفرد و osseoshaper و به دنبال آن قرار دادن ایمپلنت با کانکشن oval-tri جدید است.

همچنین، فرآیند شکل دهی استخوان در مقایسه باscrew tap  که در جراحی های کاشت سنتی استفاده می شود، منحصر به فرد است. نویسندگان نوشتند: شکل دریل osseoshaper و زوایای آن، و همچنین روش گسترش استخوان از قطر اولیه مته تا قطر نهایی ایمپلنت برنامه ریزی شده، متمایز است.

بیمار بدون خونریزی بعد از عمل یا تشکیل هماتوم تحت عمل جراحی ایمپلنت قرار گرفت و تمام ایمپلنت ها با اسئواینتگریشن عالی، زنده ماندند. پس از بهبودی، پروتزهای زیرکونیایی با موفقیت بر روی ایمپلنت ها قرار گرفتند و بیمار از درمان خود راضی بود.

کاهش خطرات، افزودن مزایا

اختلالات انعقادی که از لخته شدن خون فرد جلوگیری می کند و همچنین استفاده از داروهای ضد انعقاد خوراکی و برخی مکمل های غذایی، جراحی دندان را مشکل می کنند. نویسندگان نوشتند: معمولاً، روش‌های مدیریت خونریزی در طول جراحی ایمپلنت اغلب شامل قطع استفاده از داروهای ضد انعقاد، اعمال فشرده‌سازی و استفاده از بی‌حسی موضعی حاوی داروهای منقبض کننده ی عروق است.

استراتژی‌های مدیریتی می‌توانند مستلزم انجام برخی جراحی‌ها در بیمارستان‌ باشند، که گران‌تر هستند. همچنین، انجام جراحی ایمپلنت سریعتر و کارآمدتر مزایایی دارد، از جمله کاهش زمان کلی درمان و کاهش عوارض و رضایت بیشتر بیمار.

دکتر Babayan و همکارانش نوشتند: علاوه بر تکنیک‌های مدیریت مرسوم برای انعقاد، این گزارش موردی یک رویکرد جدید برای کاهش زمان درمان حین عمل، بدون به خطر انداختن هیچ ‌یک از نتایج بالینی ارائه می‌کند.

منبع:

https://www.drbicuspid.com/digital-dentistry/implants/article/15546026/new-dental-implant-protocol-cuts-bleeding-and-surgical-time


[1] bone-shaping instrument