Breaking News
Home / خبرها / یک بازنگری جامع جدید وجود ارتباط بین دهان و روده را تقویت کرد

یک بازنگری جامع جدید وجود ارتباط بین دهان و روده را تقویت کرد

۳۱ اوت ۲۰۲۳- اگرچه مسائل مربوط به سلامت دهان و دندان می تواند بر سلامت کلی تأثیر بگذارد، اما این دو مرتبط به هم در نظر گرفته نمی شوند و اغلب به طور جداگانه درمان می شوند. با این حال، تحقیقات موجود نشان می‌دهد که بیماران مبتلا به بیماری التهابی روده (IBD) بیشتر به پریودنتیت مبتلا می‌شوند و بالعکس. این نشان می‌دهد که یک “محور دهان و روده” این دو بیماری را به طور متقابل به یکدیگر مرتبط می‌کند. به این ترتیب، مراقبت های بهداشتی مشترک و جامع ممکن است به عنوان یک رویکرد موثر برای چنین بیمارانی کار کند.

نتایج یک بررسی جامع جدید از بیش از ۳۰۰ مطالعه که همبستگی پریودنتیت و بیماری التهابی روده را بررسی نموده است، به این استدلال کمک کرد. این اثر با عنوان “کشف ارتباط بین پریودنتیت و بیماری التهابی روده: چالش ها و چشم انداز” در سرور پیش چاپ arXiv منتشر شده است.

پریودنتیت، مرحله ی پیشرفته ی بیماری لثه است که با التهاب و تحلیل لثه ها، بوی بد دهان، پاکت های پریودنتال عمیق، لق شدن دندان ها و در صورت عدم درمان، از دست دادن دندان ها مشخص می شود. تجمع پلاک باکتریایی روی دندان ها یا در فضاهای بین آنها منجر به واکنش التهابی در ساختار نگهدارنده دندان می شود و در نهایت آن را از بین می برد.

به عنوان شایع ترین علت از دست دادن دندان در بزرگسالان در سراسر جهان، پریودنتیت تقریباً در نیمی از بزرگسالان بالای ۳۰ سال و بیش از ۷۰ درصد از بزرگسالان بالای ۶۵ سال یافت می شود. عوامل خطر پریودنتیت عبارتند از سن بالا، دیابت، عوامل ژنتیکی، برخی داروها، بهداشت ضعیف دهان و دندان و سیگار کشیدن. اعتقاد بر این است که گسترش پاتوژن های بیماری و التهاب سیستمیک ناشی از آن به سایر مشکلات سلامتی از جمله دیابت، بیماری قلبی، بیماری التهابی روده و زایمان زودرس کمک می کند.

در همین حال، بیماری کرون و کولیت اولسراتیو دو شکل اصلی IBD هستند، و یک دسته وسیع از مسائل التهابی مزمن که بر دستگاه گوارش تأثیر می گذارد، را پوشش می دهند. در بیماری کرون، بخش های التهابی ممکن است روی دیواره روده در سراسر روده بزرگ و کوچک دیده شود، در حالی که التهاب در کولیت اولسراتیو روی لایه مخاطی از روده بزرگ تا راست روده، دیده می شود.

در هر دوی این نوع از بیماریهای التهابی روده، علائم شامل درد و کرمپینگ شکم، اسهال، خستگی، تب، تهوع و استفراغ و کاهش وزن است. ضایعات دهانی از جمله بیماری های همراه قابل توجهی هستند که در بین ۲۵ تا ۴۰ درصد از بیماران مبتلا به بیماری کرون و کولیت اولسراتیو مشاهده می شوند.

علت دقیق IBD شناسایی نشده است، اما اعتقاد بر این است که عوامل محیطی، ژنتیکی، میکروبی و همچنین پاسخ های ایمنی همگی دخیل هستند. عوامل خطر ممکن است شامل سن(در کودکان و بزرگسالان جوان شایع تر است، اما همچنین تا ۱۵٪ از بیماران پس از ۶۰ سالگی را تحت تاثیر قرار می دهد)، قومیت (بیشتر در قفقازیان و یهودیان اشکنازی ظاهر می شود)؛ سابقه ی خانوادگی، و به طور خاص برای بیماری کرون سیگار کشیدن، باشد.

نشان داده شده است که تعدادی از علائم دهانی، از جمله ژنژیویت (مرحله اول بیماری لثه) و پریودنتیت، تا ۳۰٪ از بیماران IBD را قبل، بعد و یا همزمان با شروع مشکلات گوارشی تحت تاثیر قرار می دهند. اگرچه دلیل این امر به طور کامل مشخص نشده است، اما اعتقاد بر این است که عوامل ژنتیک، اختلال در سیستم ایمنی و تغییرات در میکروبیوم دهان، نقش مهمی دارند.

با این حال، اگرچه شواهد نشان می دهد که رابطه ای بین IBD و پریودنتیت وجود دارد، علت و این که کدامیک ابتدا آغاز می شود، هنوز نامشخص است. تحقیقات موجود نشان می‌دهد که ممکن است توالی خاصی از رویدادها برای تسریع توسعه IBD مرتبط با پریودنتیت، ضروری باشد. محققان در این بازنگری جدید رویدادهای مذکور را تشریح و پاسخ‌های التهابی مشترک در این دو بیماری را بررسی نموده و «مدلmulti-hit » یا چند مرحله ای را پیشنهاد کردند که در آن پریودنتیت و باکتری‌های دهانی مرتبط با آن ممکن است، در القای التهاب روده دخیل باشند که شامل مراحل زیر است:

  • شروع دیسبیوز دهان
  • انتقال باکتری های دهان و کلونیزاسیون روده
  • القای التهاب روده

با نگاه به آینده، این بازنگری به نیاز به مطالعات طولی برای نشان دادن جزئیات بیشتر ارتباط بین این دو بیماری، اشاره می کند. در پایان محققان تاکید کردند که باید بین متخصصان مراقبت های بهداشتی از جمله دندانپزشکان، متخصصان گوارش، ایمونولوژیست ها و متخصصان بیماری های عفونی/ میکروبیولوژیست ها، برای ارائه مراقبت های بهداشتی سیستمیک و دهان و دندان جامع همکاری نزدیکی ایجاد شود. همچنین نیاز است که ورود باکتری های بیماری زای دهان به روده را از طریق مراقبت های برجسته ی دندانپزشکی، کاهش داد.

محققان دانشکده دندانپزشکی دانشگاه مریلند، دانشکده پزشکی ایکان در کوه سینا، موسسه فورسیث، دانشگاه تورین، دانشگاه مینه سوتا، دانشکده پزشکی دانشگاه مریلند، و دانشکده پزشکی دانشگاه جان هاپکینز در این بازنگری شرکت داشتند.

برای مطالعه ی متن کامل این مقاله به آدرس رفرانس مراجعه کنید.

رفرانس:

https://www.researchgate.net/publication/373297765_Unraveling_the_Link_between_Periodontitis_and_Inflammatory_Bowel_Disease_Challenges_and_Outlook

منبع:

https://medicalxpress.com/news/2023-08-comprehensive-case-oral-gut-axis.html