Breaking News

سلامت دهان و دندان افراد قبل و بعد از جراحی چاقی بدتر می شود

6 سپتامبر 2023- بر اساس نتایج مطالعه ی محققان دانشگاه فدرال سائوپائولو (UNIFESP) در برزیل، سلامت دهان و دندان در افراد مبتلا به چاقی مفرط(چاقی مرضی) که قبل از جراحی چاقی، برای آمادگی رژیم می گیرند و بیمارانی که تحت این عمل قرار گرفته اند، با افزایش پوسیدگی، التهاب لثه و پریودنتیت، رو به وخامت می رود.

دو مقاله ی مربوط به این مطالعه در مجله توانبخشی دهان و تحقیقات بالینی دهان منتشر شده است و بر اهمیت مشارکت دندانپزشکان در ارزیابی بیماران چاق، تاکید می کند.

این مطالعه 100 بیمار را دنبال کرد که به دو گروه : مشاوره رژیم غذایی و گاستروپلاستی در کلینیک باریاتریک در Piracicaba، در ایالت سائوپائولو تقسیم شده بودند. این کلینیک ماهیانه حدود 50 عمل از این قبیل را انجام می دهد که عمدتاً تحت نظارت سرویس بهداشت ملی برزیل(SUS) است.

پرسشنامه ها، معاینات دهانی، نمونه بزاق و سواب گونه برای تعیین تغییرات رژیم غذایی، کاهش وزن، نشانگرهای التهابی، میکروبیوتای دهان با تعیین توالی، و سلامت دندان و سلامت پریودنتال قبل از عمل، و همچنین سه و شش ماه پس از عمل یا در زمان شروع رژیم غذایی تجزیه و تحلیل شد.

فیزیولوژیست دهان، دکتر پائولا میدوری کاستلو فروآ، استاد دپارتمان علوم دارویی UNIFESP و آخرین نویسنده ی هر دو مقاله، گفت: از بیماران خواسته شد سه بار در روز نخ دندان بکشند و دندان‌های خود را مسواک بزنند، اما با این وجود سلامت دهان و دندان‌شان به‌طور قابل‌توجهی بدتر شد.

نشانگرهای بزاقی اختلال در ظرفیت بافر اسیدی را نشان دادند که برای حفظ pH و جلوگیری از دمینرالیزاسیون مینای دندان ضروری است. توالی ژنوم باکتریایی تغییراتی را در تنوع میکروبیوتا به ویژه در گروه گاستروپلاستی نشان داد، به طوری که نسبت میکروارگانیسم هایی که باعث پریودنتیت می شوند، افزایش یافت.

رژیم غذایی بسیاری از بیماران بهبود یافت، اما اعتقاد بر این است که تغییرات عمیق در رژیم غذایی علت اصلی بدتر شدن سلامت دهان و دندان است، به ویژه به این دلیل که وعده های غذایی روزانه بیشتر با تمیز کردن دندان ها همراه نبود و غذاها بیشتر مایع یا در چند ماه اول پس از جراحی به صورت پوره بودند.

دکتر کاستلو گفت: در رژیم غذایی این افراد فیبر کمتری وجود دارد که سبب می شود نیازی به جویدن نباشد، بنابراین غذا به مینای دندان می چسبد و بیوفیلم روی سطح دندان تشکیل می شود. بدون جویدن، بزاق کمتری ترشح می شود و ظرفیت بافر اسیدی کاهش می یابد.

پیشرفت های آینده

بیش از 300هزار عمل جراحی چاقی در برزیل در دوره 2017-2022 انجام شده است. هزینه آنها توسط سرویس بهداشت ملی برزیل و طرح های بیمه درمانی پرداخت شده است. تیم های چند رشته ای مسئول این بیماران شامل پزشکان، فیزیوتراپیست ها، متخصصان تغذیه و روانشناس هستند. با وجود خطرات سلامت دهان و دندان ناشی از تغییر شدید رژیم غذایی قبل و بعد از عمل، معمولاً دندانپزشکان در تیم درمانی این بیماران حضور ندارند.

نتایج این مطالعه نشان می دهد که ارزیابی سلامت دهان بیمار قبل و بعد از جراحی چاقی ضروری است. آنها همچنین به گام‌های بعدی برای محققان در این زمینه اشاره کردند که باید شامل تعیین بهترین مداخله پیشگیرانه یا درمانی برای حل مشکلات سلامت دهان در طول رژیم غذایی قبل از عمل و دوره نقاهت بعد از عمل، آزمایش روش‌های تثبیت‌ شده مانند استفاده از فلوراید، تقویت مسواک زدن و نخ کشیدن دندان ها، و تجزیه و تحلیل قابلیت مالی برای اجرای این روش ها و سهولت انجام آن توسط سرویس بهداشت ملی برزیل باشد.

دکتر کاستلو گفت: تدوین دستورالعمل‌های خاص برای حفظ سلامت دهان و دندان افرادی که به دنبال درمان چاقی مرضی هستند، نیز در آینده مهم خواهد بود.

منبع:

https://medicalxpress.com/news/2023-09-oral-health-deteriorates-bariatric-surgery.html