Breaking News
Home / خبرها / آزمایش جدید خانگی برای تشخیص ژنژیویت به حفظ سلامت دهان و دندان کمک می کند

آزمایش جدید خانگی برای تشخیص ژنژیویت به حفظ سلامت دهان و دندان کمک می کند

۷ سپتامبر ۲۰۲۳- مهندسان دانشگاه سینسیناتی دستگاه جدیدی را ساخته اند که می تواند به مصرف کنندگان در مورد خطرات زودهنگام پوسیدگی دندان در اثر بیماری هایی مانند التهاب لثه و پریودنتیت هشدار دهد، این دستگاه از بزاق برای تشخیص بیماری پریودنتال استفاده می کند.

پرفسور Andrew Steckl، محقق برجسته ی کالج مهندسی و علوم کاربردی دانشگاه کالیفرنیا، گفت: ژنژیویت، اولین شکل بیماری لثه، توسط یک باکتری ها ایجاد می شود، اما نه هر نوعی از باکتری ها. مشکل محققان تهیه دستگاهی برای شناسایی باکتری مسئول این بیماری بود.

او گفت: این بسیار چالش برانگیز بود که به نقطه‌ای برسیم که بتوانیم سم ایجاد شده توسط باکتری‌های مسئول التهاب لثه را تشخیص دهیم.

پرفسور Steckl و دکترDaewoo Han ، همکار ارشد این تحقیقات در دانشگاه کالیفرنیا، به همراه دکتر Sancai Xie، محقق شرکتProcter & Gamble ، همکاری کردند و نتایج خود را در مقاله ی منتشر شده در مجله انجمن سلطنتی شیمیSensors and Diagnostics ، تشریح کردند.

تیم تحقیقاتی پرفسورSteckl ، بر روی biosensing یا سنجش زیستی برای کاربردهای مختلف کار می کنند. آنها با همکاری آزمایشگاه تحقیقاتی نیروی هوایی در پایگاه نیروی هوایی رایت-پترسون، هورمون های استرس را در عرق مطالعه کردند و اکنون در حال مطالعه بزاق دهان هستند.

پرفسور Steckl، گفت: دلایل خوبی برای استفاده از بزاق وجود دارد، زیرا از طریق روش‌های غیرتهاجمی به آسانی و به مقدار نسبتا فراوان به دست می‌آید.

او افزود: باکتری های ناشی از التهاب لثه می توانند از طریق جریان خون در سرتاسر بدن حرکت کنند و منجر به بیماری های قلبی عروقی و سایر مشکلات جدی سلامتی شوند.

دکتر Han ، نویسنده اصلی این مطالعه، گفت: اما بزاق یک سیال زیستی پیچیده است.

محققان نمونه ی بزاق را با استفاده از نشاسته ی سیب زمینی برای حذف پروتئینی به نام آمیلاز که می تواند با نتایج آزمایش تداخل داشته باشد، پیش تیمار کردند. آزمایش آنها از آنتی بادی هایی استفاده می کند که به اندوتوکسین های موجود در باکتری ها واکنش نشان می دهند.

پرفسور Steckl، گفت: دکتر Han قبل از این موفقیت بر روی بن‌بست‌های زیادی کار کرده است. من به دانش جویانم می گویم که تحقیق، جست و جو، جست و جو و جست وجوی مجدد است تا زمانی که پاسخ را پیدا کنید.

آزمایش های خانگی سلامت سالهاست که برای کاربردهای خاص مانند تشخیص بارداری در دسترس بوده اند. اما همه گیری COVID-19 مخاطبان گسترده ای از مصرف کنندگان را با مفهوم نظارت بر سلامت خود با فناوری های جدید آشنا کرد.

به گزارش شرکت تحقیقاتی بازار جهانی AMR، انتظار می‌رود صنعت “آزمایش در خانه” تا سال ۲۰۳۱ سالانه ۴۵ میلیارد دلار درآمد داشته باشد.

پرفسور Steckl، گفت: فرصت های زیادی برای محصولات مصرفی جدید می بینیم. نتایج ما قطعا امیدوارکننده است و حاصل پشتکار تیم ما در زمینه ی سنجش زیستی است.

منبع:

https://www.sciencedaily.com/releases/2023/09/230907162619.htm