Breaking News
Home / خبرها / اشعه ایکس دندان ممکن است برای کودکان خردسال ارزش کمی داشته باشد

اشعه ایکس دندان ممکن است برای کودکان خردسال ارزش کمی داشته باشد

۲۸ سپتامبر ۲۰۲۳- بر اساس مقاله‌ای با عنوان «۲۰۲۳ Update on Pediatric Medical Overuse » که در تاریخ ۲۵ سپتامبر در مجله ی Pediatrics منتشر شده است، گرفتن اشعه ایکس دندان در کودکان جوان نمونه‌ای از مراقبت‌های کم‌ارزش است که ممکن است نیازی به انجام آن نباشد.

نویسندگان نوشتند: این به روز رسانی، مقالات مهم مربوط به استفاده بیش از حد از مراقبت های پزشکی در کودکان را شناسایی می کند، که شامل مطالعه ای است که نشان می دهد اشعه ایکس معمول در طول معاینات دندانپزشکی ممکن است در کودکان ۳ تا ۶ ساله غیر ضروری باشد. از سال ۲۰۱۷، پنج به روز رسانی در مورد استفاده بیش از حد از مراقبتهای پزشکی در کودکان منتشر شده است.

نویسندگان، به سرپرستی دکترNathan Money ، از بخش اطفال در دانشکده پزشکی دانشگاه یوتا، بیمارستان کودکان در سالت لیک سیتی، نوشتند: از آنجایی که بهبود ارزش مراقبت‌های بهداشتی معمولاً منجر به کاهش درآمد تحت مدل “پرداخت هزینه‌ای برای خدمات” می‌شود، به ویژه مهم است که مدل‌های مراقبت‌های بهداشتی مبتنی بر ارزش بیشتر بررسی و اجرا شوند.

از زمان تصویب قانون مراقبت مقرون به صرفه در سال ۲۰۱۰، مراقبت های بهداشتی ایالات متحده تغییراتی را برای تغییر از حجم به ارزش ایجاد کرده است. مراکز خدمات مدیکر و مدیکید ایالات متحده با توسعه و آزمایش مدل‌های پرداخت جایگزین برای کاهش هزینه‌ها بدون به خطر انداختن کیفیت، این جنبش را رهبری کرده است. با این حال، این پیشرفت ها در ارزش، عدم پیشرفت در سطح ایالات متحده را برجسته می کند. نویسندگان نوشتند: بنابراین، ابتکارات برای دستیابی به تغییرات معنادار باید افزایش یابد.

برای توسعه ی این به‌روزرسانی، نویسندگان مقاله‌های اصلی منتشر شده از ۱ ژانویه ۲۰۲۱ تا ۳۱ دسامبر ۲۰۲۲ را جستجو کردند که بر استفاده بیش از حد از مراقبت‌های بهداشتی کودکان متمرکز بود. آنها ۵۵ مقاله را شناسایی کردند که با معیارها مطابقت داشت. سپس، ۱۰ مقاله برتر بر اساس تأثیر درک شده بر عملکرد بالینی کودکان انتخاب شدند.

یکی از مقالات برتر انتخاب شده نشان داد که رادیوگرافی معمول دندان ممکن است منجر به اقدامات غیر ضروری در کودکان خردسال شود. در حال حاضر، اغلب توصیه می شود که از معاینه بصری همراه با تصویربرداری برای تشخیص پوسیدگی دندان استفاده شود.

با این حال، نویسندگان نوشتند: یک کارآزمایی تصادفی‌ و کنترل‌شده که شامل ۲۱۶ کودک برزیلی بین سنین ۳ تا ۶ سال بود، نشان داد که عکس‌برداری با اشعه ایکس دندان فوایدی در مقایسه با معاینه ی بصری در مدیریت پوسیدگی ندارد.

داده ها برای بار دوم مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت. این تجزیه و تحلیل بر روی سطوح پروگزیمال و اکلوسیو مولرهای شیری که مداخله جراحی در طول معاینات اولیه دریافت نکردند، متمرکز شد. در یک تجزیه و تحلیل درخت تصمیم گیری، برای بیمارانی که در ابتدا معاینه بصری با اشعه ایکس دندان بعد از آن انجام شده بود، در تصویربرداری ۱۱۲۱ مورد از ۴۳۸۳ (۲۶٪) پوسیدگی که نیاز به مداخله داشتند، از دست رفته بود. با این حال، پوسیدگی کودکان با فلوراید مدیریت شد.

علاوه بر این، دندانپزشکان تشخیص های مثبت کاذب بیشتری را از طریق رادیوگرافی نسبت به معاینه ی بصری داشتند. محققان نوشتند که بر اساس این یافته ها ۱۷ مورد از ۴۵ (۳۸٪) مورد بر اساس بررسی تصاویر اشعه ایکس، مثبت کاذب بودند، در حالیکه در معاینه ی بصری تنها ۳ مورد از ۴۵ معاینه ی بصری، مثبت کاذب (۷٪) بودند.

در نهایت، تشخیص بیش از حد پوسیدگی که به عنوان پوسیدگی کشف شده، درمان نشده، و بدون پیشرفت بعدی تعریف شد، با اشعه ایکس ۴۲ مورد از ۳۸۳۵ (۱٪) سطوح مولار را شامل شد، بدون آن که در معاینه ی بصری تشخیص داده شود.

این مطالعه محدودیت هایی داشت، از جمله اینکه در کودکان خردسال انجام شد. محققان نوشتند که این امر تعمیم پذیری نتایج را به کودکان بزرگتر یا کسانی که دندان های دائمی دارند، محدود می کند.

دکتر مانی و همکارانش نتیجه گیری کردند: این بررسی همچنین فقدان فایده از رادیوگرافی معمول را در طول معاینات دندانپزشکی نشان می دهد.

منبع:

https://www.drbicuspid.com/digital-dentistry/imaging-cad-cam/x-ray/article/15635152/dental-xrays-may-be-of-little-value-for-young-kids