Breaking News

متخصصان دندانپزشکی می توانند نقش مهمی در شناسایی علائم بیماری های مزمن ایفا کنند

24 نوامبر 2023- بر اساس تحقیقات جدید، متخصصان دندانپزشکی می توانند با فرا گرفتن برخی از نشانگرهای کلیدی بیماری های مزمن، تفاوت قابل توجه و مثبتی در سلامت عمومی ایجاد کنند.

این مطالعه با عنوان “غربالگری فرصت طلبانه سلامت برای عوامل خطر قلبی عروقی و دیابت در مطب های مراقبت های اولیه دندانپزشکی: تجربیات حاصل از ارزیابی خدمات و فراخوان برای اقدام” در مجله دندانپزشکی بریتانیا منتشر شده است. در این مطالعه دو مطب دندانپزشکی عمومی مجموعه ای از غربالگری های بهداشتی را برای کسانی که در معاینات منظم دندانپزشکی شرکت می کردند، اجرا نمودند. آنها علاوه بر بررسی سلامت دهان و دندان، به بیماران بررسی فشار خون، قند خون، کلسترول، شاخص توده بدنی (BMI) و نسبت دور کمر به قد را نیز پیشنهاد کردند.

از بیش از 500 بیمار ویزیت شده، 78٪ دارای مقادیر فشار خون بالاتر از محدوده طبیعی بودند، بیش از نیمی از آنها (55.8%) شاخص توده ی بدنی خارج از محدوده سالم داشتند، و تقریباً 40٪ دارای نسبت کمر به قد بالاتر از حد متوسط بودند.

آزمایش‌ها همچنین نشان دادند که فقط کمتر از 17 درصد از بیماران نتایج کلسترول خارج از محدوده ی طبیعی را نشان دادند، در حالی که مقادیر بالای قند خون برای کمی بیش از 3 درصد از بیماران ویزیت شده، مشاهده گردید.

به همه بیمارانی که نتایج آنها خارج از محدوده ی طبیعی بود، به صورت شفاهی توصیه شد که برای مراقبت های بعدی با پزشک عمومی خود قرار ملاقات بگذارند.

نویسندگان این مطالعه شامل پروفسور رابرت ویتون و دکتر مارتا پایسی از دانشکده دندانپزشکی پنینسولا بودند که هر سال به بیش از 5500 بیمار در کلینیک های پلیموث، اکستر و ترورو خدمات ارائه می دهند.

پرفسور ویتون، گفت: ما در حال حاضر بر آموزش دانشجویان برای ارائه مراقبت های جامع برای بیماران خود تاکید می کنیم. ما همچنین مفهوم سلامت دهان را به عنوان بخشی جدایی ناپذیر از سلامت کل بدن ترویج می کنیم. در حالی که چالش‌هایی در تامین منابعی وجود دارد که باید در دندانپزشکی NHS در نظر گرفته شود، این مطالعه نشان داد که فرصت‌های زیادی برای تیم‌های دندانپزشکی وجود دارد تا از بیماران خود حمایت کنند و با همکاران پزشکی و مراقبت‌های بهداشتی همکاری نزدیک‌تری داشته باشند تا به نفع سلامت عمومی جامعه عمل کنند.

این مطالعه توسط بیمارستان دندانپزشکی دانشگاه رویال لیورپول رهبری شد و همچنین محققانی از موسسه ی مشارکت سلامت آینده و دانشگاه لافبورو در آن شرکت داشتند.

اهداف اولیه ی آن شامل ارزیابی تعداد بیمارانی بود که مایل به پذیرش غربالگری سلامت بودند و به اشتراک گذاشتن توصیه‌های حاصل از این ارزیابی به عنوان فراخوانی برای اقدام در تخصص های گسترده‌تر.

نویسندگان این مطالعه اظهار داشتند که یافته های آنها وزن بیشتری را به پیشنهادات قبلی اضافه کرده است که غربالگری سلامت در محیط های دندانپزشکی فرصت های قابل توجهی را برای شناسایی بیماران با عوامل خطر بیماری های مزمن ارائه می دهد.

آنها همچنین گفتند که این تحقیقات نشان داد که متخصصان دندانپزشکی – درمانگران دندانپزشکی و بهداشت کاران دهان و دندان – می توانند با موفقیت آموزش ببینند تا مداخلات غربالگری را انجام دهند، همچنین توصیه های مختصری درباره شیوه زندگی و راهنمایی برای مراقبت های پزشکی عمومی یا سایر خدمات بالینی مناسب به بیماران ارائه دهند.

با این حال، نویسندگان همچنین بیان کردندد که پروتکل‌های واضح و تفسیر دقیق آزمایش‌های غربالگری برای به حداقل رساندن سردرگمی بیماران مورد نیاز است و اتحادهای قوی‌تری بین مراقبت‌های پزشکی عمومی و دندانپزشکی مورد نیاز است.

دکترJanine Doughty، نویسنده اصلی این مطالعه از بیمارستان دندانپزشکی دانشگاه رویال لیورپول، گفت: چک آپ سلامت در محیط دندانپزشکی می تواند برای بسیاری از بیماران اطمینان خاطر ایجاد کند، یا زنگ خطری برای سلامتی برخی دیگر باشد. کسی که روی صندلی دندانپزشکی نشسته است و هر 6 تا 12 ماه یک بار به دندانپزشک مراجعه می کند، ممکن است سال ها به پزشک عمومی مراجعه نکرده باشد.

منبع:

https://medicalxpress.com/news/2023-11-dental-professionals-play-crucial-role.html