Breaking News

بررسی دهان از نظر سرطان هنگام مراجعه به دندانپزشک اهمیت دارد اما به ندرت انجام می شود

معاینات منظم دندانپزشکی و ویزیت های بهداشت دهان و دندان برای شناسایی مراحل اولیه سرطان دهان مهم است. با این حال، به گفته بنیاد خیریه بهداشت دهان و دندان، کمبود دندانپزشک در بریتانیا منجر به افزایش سرطان های دهان شده است که خیلی دیر تشخیص داده می شوند. 90 درصد از دندانپزشکان سیستم ملی بهداشت بریتانیا که توسط بی بی سی در سال گذشته در یک نظرسنجی شرکت کردند، بیماران بزرگسال جدید را برای درمان نمی پذیرفتند. سالانه حدود 9000 نفر در بریتانیا به سرطان دهان مبتلا می شوند و بیش از 3000 نفر به دلیل این بیماری جان خود را از دست می دهند.

با این حال، اگر سرطان دهان زود تشخیص داده شود، نرخ درمان آن عالی است بطوری که بیش از 90٪ از انواع سرطان دهان با روشهای درمانی نسبتاً ساده متوقف و کنترل می شوند. متأسفانه، حدود نیمی از تشخیص‌های جدید سرطان دهان در بریتانیا دیر تشخیص داده می‌شوند.

اگر برای یافتن دندانپزشک یا قرار ملاقات با دندانپزشک خود مشکل دارید، بسیار مهم است که دهان خود را برای علائم اولیه سرطان چک کنید.

به چه چیزهایی توجه کنیم

علائم اصلی سرطان دهان عبارتند از:

  • زخم های دهان که در عرض سه هفته بهبود نمی یابند
  • توده یا تورم در هر نقطه از دهان، فک یا گردن که بیش از سه هفته ادامه داشته باشد
  • لکه های قرمز یا سفید جدید در دهان
  • بی حسی زبان یا سایر نواحی دهان
  • لق شدن دندان بدون دلیل
  • گلودرد مزمن یا گرفتگی صدا که بیش از شش هفته ادامه داشته باشد

اگر متوجه ی هر یک از موارد فوق شدید، مهم است که در اسرع وقت به پزشک عمومی یا دندانپزشک خود (در صورت وجود) مراجعه کنید. در بریتانیا، دندانپزشکان و پزشکان می توانند بیماران را برای ارزیابی فوری مشکوک به سرطان به متخصصان در بیمارستان ارجاع دهند. افرادی که به این روش ارجاع داده می شوند، در عرض 14 روز پس از مراجعه برای رد یا تایید تشخیص سرطان ویزیت می شوند.

نرخ درمان عالی

در سال‌های اخیر، طیف و دامنه ی درمان‌های سرطان دهان، از جمله تکنیک‌های جدید، مانند جراحی روباتیک و ایمونوتراپی، افزایش و بهبود یافته است، و درک بهتر از این بیماری به پزشکان کمک کرده است تا رویکردهای درمانی را شخصی سازی کرده و تجربه بیمار را بهبود بخشند.

مشارکت بیمار در کارآزمایی‌های بالینی دانش ما را بیشتر ارتقا داده و شواهد با کیفیتی برای حمایت از انتخاب درمان ارائه کرده است. بخش قابل توجهی از بیماران درمان را با موفقیت کامل می کنند و به خوبی بهبود می یابند.

با این حال، در برخی بیماران که در مرحله ی پیشرفته سرطان هستند، درمان های پیچیده ای که بر روی آنها انجام می گردد، می‌تواند بر ظاهر صورت، گفتار، بلع و حرکت شانه تأثیر بگذارد. اینها می توانند بر توانایی فرد برای حضور در اجتماع تأثیر بگذارند زیرا گفتار و توانایی خوردن یا نوشیدن آنها در اثر درمان مختل می شود.

در برخی از بیمارانی که علایق شغلی یا تفریحی آنها به حرکت خوب شانه یا بازو متکی است، ممکن است پس از درمان نیاز به ایجاد تغییراتی در شغل و سبک زندگی خود داشته باشند.

پیشگیری بهتر از درمان است

برخی از عوامل سبک زندگی با افزایش خطر ابتلا به سرطان دهان مرتبط هستند. اینها شامل سیگار کشیدن و سایر اشکال استفاده از تنباکو، مصرف الکل، رژیم غذایی نامناسب و جویدن برگ تنبول (betel quid یا paan) است.

در برخی بیماران، سرطان دهان می تواند مربوط به ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) باشد که از طریق رابطه ی جنسی دهانی منتقل می شود. افرادی که برای سرکوب سیستم ایمنی خود دارو مصرف می کنند، مانند دریافت کنندگان پیوند عضو، ممکن است در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به سرطان دهان باشند.

اما مهم است که به یاد داشته باشید که تقریبا نیمی از سرطان های دهان قابل پیشگیری هستند.

منبع:

https://medicalxpress.com/news/2023-11-mouth-cancer-dentist-hard.html