Breaking News

آنچه در مورد بیهوشی MAC باید بدانید

کلمه ی MAC، مخفف “مراقبت تحت بیهوشی نظارت شده” است. این شامل تجویز داروهایی است که به افراد کمک می کند در طی مراحل سرپایی که بیماریشان بررسی یا درمان می گردد، احساس راحتی کنند. پس از دریافت MAC، فرد می‌تواند دستورالعمل‌های یک متخصص مراقبت‌های بهداشتی را دنبال کند.

پزشکان از بیهوشی MAC برای جراحی های دندان، کولونوسکوپی و روش های آندوسکوپی استفاده می کنند. فرد در حین عمل بیدار خواهد بود، اما چیزی احساس نمی کند و ممکن است آگاهی کمی از آنچه اتفاق می افتد، داشته باشد. بعد از عمل، ممکن است چیزی به خاطر نداشته باشد و فکر کند تمام مدت خواب بوده است.

این نوع بیهوشی که اغلب نیمه بیهوشی یا آرام بخشی آگاهانه نامیده می شود، فرد را آرام، گیج و اغلب ناآگاه می کند، اما می تواند بدون کمک دستگاه به نفس کشیدن ادامه دهد. در مقایسه با سایر انواع بیهوشی، افراد می توانند انتظار داشته باشند که با MAC نسبتاً سریع به زندگی روزمره خود بازگردند.

برای اطلاعات بیشتر در مورد بیهوشی MAC ادامه مطلب را بخوانید.

بیهوشی MAC چیست؟

کلمه ی MAC، همانطور که گفته شد مخفف “monitored anesthesia care” است، که گاهی اوقات، متخصصان مراقبت های بهداشتی آن را بیهوشی MAC می نامند.

یک متخصص بیهوشی، یا گاهی اوقات یک تکنسین هوش بری،MAC  را تجویز می کند. آنها در طول یک عمل پزشکی مراقب یک فرد هستند و به او دارو می دهند تا مطمئن شوند که احساس درد یا اضطراب ندارند. به طور خاص، داروهای مورد استفاده در MAC عبارتند از: فنتانیل، میدازولام و پروپوفول.

بیهوشی MAC در مقابل بیهوشی عمومی

بر خلاف بیهوشی عمومی (که آرام بخشی عمیق نیز نامیده می شود)، افرادی که تحت MAC قرار می گیرند، هوشیار هستند. آنها ممکن است احساس خواب آلودگی، گیجی کنند یا اصلاً تصوری از آنچه در حال رخ دادن است، نداشته باشند، اما همچنان می توانند به دستورات کلامی پاسخ دهند.

نکته مهم این است که با MAC، فرد توانایی نفس کشیدن خود را نیز حفظ می کند. یعنی نیازی به لوله تنفسی ندارند. این باعث می شود که برای برخی از کلینیک ها و مراکز سرپایی که در آن تجهیزات تنفسی گسترده کمتر در دسترس باشد، گزینه ی ایمن تری باشد.

بیهوشی MAC برای چه مواردی استفاده می شود؟

پزشکان و جراحان بیهوشی MAC را برای طیف وسیعی از روش های نسبتا کوتاه و کم خطر توصیه می کنند که بعید است درد قابل توجهی ایجاد کنند. برخی از نمونه ها عبارتند از:

• اتساع و کورتاژ به دنبال از دست دادن بارداری

• کولونوسکوپی

• جراحی دهان، مانند کشیدن دندان

• آندوسکوپی دستگاه گوارش فوقانی

بیهوشی MAC چه حسی دارد؟

فردی که بیهوشی MAC را دریافت می کند نباید چیزی احساس کند، اما این ممکن است به دارو و دوز آن بستگی داشته باشد.

متخصصان بیهوشی می توانند سطوح مختلف بیهوشی MAC را برای ایجاد سطوح مختلف آگاهی اعمال کنند. به عنوان مثال، اکسید نیتروژن (که معمولاً به عنوان گاز خنده شناخته می شود) نوعی از بیهوشی MAC  را ایجاد می کند که در دندانپزشکی استفاده می شود. فرد احساس شناور بودن و قطع ارتباط با بدن و هر گونه درد می کند. اما آنها نسبت به سایر اشکال بیهوشی MAC هوشیارتر خواهند بود.

برای سایر روش‌ها، از جمله جراحی‌های تهاجمی‌تر دهان و آزمایش‌های پزشکی مانند کولونوسکوپی، بی‌هوشی MAC به این معنی است که فرد از آنچه در حال رخ دادن است آگاهی کمی دارد یا اصلاً آگاهی ندارد.

اثرات جانبی

بیهوشی می تواند مانند هر دارویی عوارض جانبی ایجاد کند. عوارض جانبی معمولاً شامل: حالت تهوع، استفراغ  و یبوست است.

شایع ترین و مطلوب ترین عارضه جانبی بیهوشی MAC این است که فرد این روش را به خاطر نمی آورد.

به طور معمول، بیهوشی می تواند ریتم قلب را مختل کند یا باعث مشکلات تنفسی شود. این ممکن است نیاز به مداخله فوری در طول جراحی داشته باشد و در برخی موارد ممکن است نیاز به برگشت بیهوشی داشته باشد. این ممکن است به این معنی باشد که جراحی نمی تواند در آن روز انجام شود.

قبل از جراحی

قبل از جراحی، پزشک در مورد سابقه پزشکی فرد، به ویژه سلامت قلب و مجاری تنفسی، سؤالاتی می پرسد. برای فرد مهم است که تمام داروهایی که مصرف می کند و همچنین سابقه پزشکی کامل خود را فاش کند. این به این دلیل است که اشکال خاصی از بیهوشی ممکن است برای آنها خطرناک باشد.

اثرات خاص بیهوشی MAC ممکن است بسته به ماده بیهوشی که تیم استفاده می کند، متفاوت باشد. بنابراین مهم است که قبل از انجام هر گونه عمل پزشکی یا آرامبخشی از جراح و متخصص بیهوشی در مورد زمان بندی خاص و عوارض جانبی سوال کنید.

مدیریت  MAC

متخصصان بیهوشی معمولاً بیهوشی MAC را از طریق یک تزریق وریدی (IV) انجام می دهند. برای این کار نیاز به یک سوزن و یک لوله در رگ است. فرد ممکن است درد کوتاه و شدیدی را تجربه کند. آنها همچنین ممکن است احساس کنند که ماده بیهوشی وارد بدن آنها می شود. مدت کوتاهی پس از آن، آنها شروع به احساس اثرات ماده ی تزریق شده، می کنند.

مانیتورینگ در حین جراحی

یک متخصص مراقبت های بهداشتی، مانند یک پرستار یا متخصص بیهوشی، فرد را در طول عمل تحت نظر خواهد داشت تا جراح بتواند صرفاً بر روی عمل تمرکز کند.

نظارت مستلزم نظارت بر موارد حیاتی فرد است، از جمله: ضربان قلب، سرعت تنفس و فشار خون.

پس از انجام این روش، متخصص مراقبت های بهداشتی به نظارت بر تنفس و ضربان قلب ادامه می دهد تا زمانی که به حالت معمولی بازگردند.

ریکاوری

فرد ممکن است ابتدا که از وضعیت بیهوشی MAC بیدار می شود، احساس سردرگمی کند، سپس به طور پیوسته در طی چند دقیقه به سطح معمولی هوشیاری بازگردد. استراحت برای مدتی می تواند به فرد کمک کند تا حالت تهوع و سرگیجه اش برطرف شود.

یکی از مزایای اصلی بیهوشی MAC این است که فرد خیلی سریع به هوشیاری کامل باز می گردد، به خصوص پس از دریافت اکسید نیتروژن. اثرات سایر مواد مورد استفاده برای بیهوشی MAC ممکن است کمی بیشتر باقی بمانند. در برخی موارد، متخصص بیهوشی می تواند یک عامل معکوس کننده برای متوقف کردن عمل بیهوشی MAC تجویز کند.

با بیهوشی MAC، عزیزان فرد می توانند بلافاصله پس از جراحی در کنار بالین او باشند.

رانندگی

رانندگی بلافاصله پس از بیهوشی MAC ایمن نیست، زیرا بیهوشی می تواند برای چند دقیقه تا چند ساعت در بدن باقی بماند.

اگر فردی از داروهای ضد درد استفاده کند، ممکن است مدت بیشتری طول بکشد تا به هوشیاری کامل برگردد. ممکن است لازم باشد قبل از اینکه بتواند رانندگی کند، منتظر برطرف شدن اثرات داروی مسکن باشد یا مصرف آن را متوقف کند.

خلاصه

بیهوشی MAC نوعی آرامبخشی است که ضمن تسکین درد و اضطراب، باعث کاهش سطح آگاهی می شود. بسته به دارو و دوزی که متخصص بیهوشی تجویز می کند، ممکن است فرد از آنچه اتفاق می افتد آگاهی داشته باشد و یا کاملا بی اطلاع باشد.

بعید است که فرد بیهوشی MAC یا روشی را که پس از آن انجام شده است، به خاطر بیاورد. آنها احتمالاً نسبتاً سریع به هوش می‌آیند و ممکن است زمان استراحت کمتری برای ریکاوری نسبت به بیهوشی عمومی لازم داشته باشند.

بحث در مورد خطرات و مزایای روش های مختلف بیهوشی با پزشک یا متخصص بیهوشی ضروری است. در بسیاری از موارد، بیهوشی MAC به فرد این امکان را می دهد که یک عمل را در یک کلینیک سرپایی انجام دهد و نیازی به بستری در بیمارستان نداشته باشد.

منبع:

https://www.medicalnewstoday.com/articles/mac-anesthesia#summary