Home / اسلاید های آموزشی / درمان ریشه

درمان ریشه

بررسی اجمالی درمان کانال ریشه

روت کانال درمانی برای ترمیم و نجات دندانی است که به شدت آسیب دیده و یا دچارعفونت شده است، با این کار از کشیدن دندان جلوگیری می شود. اصطلاح "روت کانال یا کانال ریشه" بمعنای تمیز کردن کانال داخل ریشه ی دندان است. چند دهه پیش، درمانهای کانال ریشه اغلب دردناک بودند، با پیشرفت دندانپزشکی و داروهای بیحس کننده ی موضعی، بسیاری از افراد درد بسیار کمی را در روت کانال تراپی احساس می کنند. در واقع، ادامه ی شرایط با یک دندان پوسیده درد بیشتری را نسبت به درمان روت کانال برای فرد بهمراه دارد. جایگزینهایی برای درمان روت کانال وجود دارد که شامل کشیدن دندان آسیب دیده و جایگزینی آن با یک ایمپلنت دندانی، پل و یا پروتز متحرک پارسیل می باشد.

دلیل انجام درمان کانال ریشه چیست؟

دندان دارای یک هسته نرم به نام پالپ دندانی است. پالپ از تاج، بخش قابل مشاهده ی دندان تا نوک ریشه در استخوان فک ادامه دارد. پالپ حاوی اعصاب، عروق خونی و بافت همبند است. هنگامی که یک دندان ترک خورده یا درون آن یک حفره عمیق ایجاد می شود، باکتری ها می توانند وارد پالپ شوند و در صورت عدم درمان، باکتری ها و مواد در حال پوسیدن می توانند یک عفونت جدی یا آبسه دندان را ایجاد کنند که منجر به مرگ پالپ، از دست دادن استخوان و از دست دادن خود دندان می شود. علائم و نشانه های آن ممکن است شامل تورم در اطراف صورت و گردن، ایجاد حفره در دندان، درد دندان ، تورم لثه و حساسیت دمایی باشد.

شروع درمان کانال ریشه

درمان کانال ریشه معمولا توسط یک اندودنتیست یا یک دندانپزشک عمومی انجام می شود. درمان کانال ریشه معمولا یک یا دو جلسه بطول می انجامد، اما هر چند وقت یک بار، نیاز به معاینه ی مجدد دارد زیرا ثابت شده است که برخی از دندانها سخت به درمان جواب می دهند. مرحله ی اول در درمان ریشه، تهیه ی رادیوگرافی از دندان توسط اشعه ایکس، برای بررسی میزان آسیب وارده به دندان است. همچنین ممکن است یک بی حسی موضعی برای کنترل درد به بیمار تزریق شود، بخصوص اگر دندان دچار آبسه شده باشد. سپس یک ورق لاتکس به نام Dental Damدر دهان بیمار قرار داده می شود تا دندان تمیز نگه داشته شده، از بزاق محافظت شده و از سرایت عفونت به سیار قسمتها جلوگیری شود. سپس پوسیدگی برداشته می شود و دندانپزشک کانالی را از ناحیه ی تاج دندان برای دسترسی به محفظه ی پالپ باز می کند و با استفاده از یک ابزار کوچک دندانپزشکی، پالپ آلوده و یا عفونی را برمی دارد.

پاک کردن عفونت کانال

پس از برداشتن پالپ آلوده، محفظه ی پالپ و کانال ریشه شسته و تمیزمی شود. شکل کانال ریشه و بزرگی آن ممکن است برای دسترسی بهتر، بمنظور پر کردن کانال در مرحله ی بعد، تغییر داده شود. قبل از پر کردن ریشه به طور دائم، این ناحیه باید از تمام عفونتها کاملا پاک و خشک گردد. گاهی داروهایی برای از بین بردن هر گونه عفونت در داخل کانال ریشه و محفظه ی پالپ قرار داده می شود. دندان ممکن است به مدت چند روز برای تخلیه، بصورت باز باقی بماند. اگر عفونت به خارج از دندان گسترش یافته باشد، ممکن است یک آنتی بیوتیک برای بیمار تجویز شود. اگر کانال ریشه نیاز به چند بار ویزیت داشته باشد، ماده ی پر کننده ای بطور موقت در تاج قرار داده می شود تا از دندان محافظت شده و از ورود باقی مانده های غذا و بزاق به کانال ریشه و محفظه ی پالپ جلوگیری شود. بیمار باید تا زمان درمان کامل و بازسازی دندان از گاز زدن و یا جویدن غذا با دندان تحت معالجه اجتناب کند.

پر کردن کانال ریشه

پس از تمیز کردن و خشک کردن محفظه ی خالی پالپ و کانالهای ریشه، زمان پر کردن داخل دندان فرا می رسد. ممکن است بیمار به بی حس کننده برای این مرحله نیاز نداشته باشد. اگر دندان بطور موقت پر شده است این مواد از دندان خارج می شوند تا امکان دسترسی به داخل دندان ایجاد شود. ترکیبی از یک خمیر سیلر و ماده ای لاستیکی برای پرکردن دندان استفاده می شود، به دنبال آن برای اطمینان از محافظت از کانالهای ریشه از بزاق، از یک پر کننده ی دندان استفاده می شود.

مرحله نهایی درمان کانال ریشه

مرحله نهایی درمان کانال ریشه ، بازسازی دندان است. از آنجاییکه دندان معمولا دارای پرکردگی بزرگی است یا پوسیدگی گسترده، آنرا تضعیف کرده است، برای محافظت در برابر آسیبها و باز گرداندن عملکرد طبیعی به آن نیاز به روکش دارد. این کار معمولا با قرار دادن یک تاج مصنوعی که دارای ظاهری شبیه به دندان بیمار است، انجام می شود. تاج از طلا، چینی یا چینی متصل به فلز ساخته می شود. تاج ساخته شده از پرسلن یا چینی متصل به فلز را می توان به رنگی مطابق با رنگ دندان بیمار ساخت. گاهی اوقات، یک پایه ی فلزی ابتدا در دندان قرار می گیرد تا از ساختار دندان حمایت کرده و تاج را در محل خود حفظ کند. شما می توانید در مورد سایر گزینه های ترمیم دندان از دندانپزشک یا اندودنتیست خود اطلاعات لازم را کسب کنید.

پس از درمان ریشه

پس از درمان ریشه ، دندان ترمیم شده با تاج جدید باید کاملا طبیعی کار کند و ظاهری زیبا و طبیعی داشته باشد. اگر بیمار بهداشت دهان و دندان خود را رعایت کند، دندان ترمیم شده می تواند یک عمر در دهان او به کار خود ادامه دهد. در چند روز اول پس از درمان ریشه ، دندان ممکن است حساس باشد، در این صورت بیمار می تواند از داروهای ضد درد استفاده کند. اگر درد یا فشار بیش از چند روز بطول بیانجامد لازم است برای اطمینان با دندانپزشک یا اندودنتیست خود مشورت کند.