Home / خبرها / آیا تغییری در راه است، اگر چنین باشد باید آن را در سطح منطقه ای انجام دهیم

آیا تغییری در راه است، اگر چنین باشد باید آن را در سطح منطقه ای انجام دهیم

۳۰ اوت ۲۰۱۷ – کنگره دندانپزشکی جهانی FDI در سال جاری، هشتمین نشست سالانه ی اتحاد آیندۀ بدون حفره ی دندانی (ACFF) را برگزار می کند. دنتال تریبون آنلاین با پروفسور نایجل پیتس، رئیس انجمن ACFF ، در مورد جلسه ی روز پنجشنبه، پیشرفت این اتحاد تا به امروز و پرسش در مورد اینکه آیا هدف بلند مدت این سازمان- کودکان متولد سال ۲۰۲۶ عاری از پوسیدگی دندان خواهند بود- هنوز واقع گرایانه است، گفتگو کرده است.
پروفسور پیتز، آیا شما می توانید به طور خلاصه ACFF را معرفی کنید و وظایف این سازمان را شرح دهید؟
ACFF  یک موسسه ی خیریه غیر انتفاعی است که هفت سال پیش به منظور جمع آوری گروههای مختلف در سراسر جهان برای جلوگیری از پوسیدگی راه اندازی شده است. این سازمان از بطن گروهی از افرادی که در درمان و پیشگیری از پوسیدگی فعالیت می کردند، متولد شد، آنها معتقد بودند که برای متوقف ساختن پوسیدگی به اندازه کافی تلاش نمی شود، گرچه این هدف بسیاری از گروه ها و انجمن های دندانپزشکی در سراسر جهان بود. بنابراین ما یک هیئت متخصص برای ارائه ی راهنمایی در مورد اقدامات بالینی و بهداشت عمومی یکپارچه برای جلوگیری از شروع و پیشرفت پوسیدگی تشکیل دادیم تا افرادی از سراسر جهان هر ساله با هدف حرکت دسته جمعی به سمت آینده ای بدون حفره ی دندانی، با یکدیگر ملاقات کنند. با این حال، ما بسیار آگاه هستیم که اگر این تغییر در راه باشد، باید به صورت منطقه ای انجام شود. به همین دلیل است که ما اکنون ۲۶ گروه کاری در سراسر جهان داریم که به طور منطقه ای در گرد آوری بازیگران مختلف در دندانپزشکی نقش دارند و آنها را با بدنه های بهداشت عمومی، دولت و سیاست گذاران و اساسا هر کسی که علاقه مند به توقف پوسیدگی باشد و توانایی کمک به انجام آن را داشته باشد، مرتبط می سازند.

فردا، هشتمین جلسه یACFF  تشکیل خواهد شد، تا کجا این سازمان پیش خواهد رفت؟

 ما با یک ایده شروع کردیم، اکنون، ما ۲۶ کار گروه و وب سایت داریم و بیشتر کشورها و گروهها مایل به حضور در آن هستند. برای مثال، ما در حال بحث در مورد یک گروه جدید در ژاپن برای سال آینده هستیم، ما همچنین اطلاعات آموزشی زیادی را تولید و به اشتراک گذاشته ایم و با گروه های مختلف از اروپا تا آمريکای لاتین، آمريکا و سایر نقاط، در یک برنامه ی درسی کاريولوژی در حال همکاری هستیم که البته این همکاریها با سایر کشورها گسترش خواهد یافت. با این همه، ما در حال فراهم نمودن ابزارهایی برای کمک به دندانپزشکان، بیماران و مربیان برای پیشگیری از پوسیدگی هستیم.

چه مطالبی در این نشست دقیقا به شرکت کنندگان ارائه خواهد شد؟
ابتدا، یک گزارش محلی در مورد پوسیدگی در اسپانیا ارائه خواهد شد. پس از آن، من گزارش مختصری از پیشرفتهایی که از آخرین نشست ما تاکنون حاصل شده است را ارائه خواهم کرد. پروفسور سنونت توتمن از کپنهاگ در دانمارک، پیشرفت ها در اروپا را بررسی خواهد کرد و سپس شرکت کنندگان در مورد دستاوردهای بسیار دل گرم کننده ی دکتر جیمی ادلسون و یک کنگره ی محلی در مکزیک، جایی که آنها در واقع قانونی با هدف تسریع پیشگیری از پوسیدگی تصویب کرده اند، خواهند شنید. این یک نمونه عالی از همکاری دولت، دندانپزشکی و آموزش و پرورش برای تصویب قانونی برای اجرای مسواک زدن منظم با خمیر دندان حاوی فلوراید در مدارس مکزیکوسیتی است.

شما همچنین نشست اخیر آزمایشگاه سیاست گذاری به رهبری ACFF را پوشش خواهید داد؟
بله، بخش مهمی از بحث درباره ی نشست آزمایشگاه سیاستگذاری با عنوان “اقتصاد یک آینده ی بدون حفره” است، ما فقط در لندن این جلسات را برگزار کرده بودیم. این یک دیدار واقعا متفاوت بود که به منظور درک بعد اقتصادی اهداف ما و پاسخ به سوالاتی مانند: چگونه هزینه های پیشگیری از پوسیدگی پرداخت می شود، چطور می توانیم سیاست گذاران را متقاعد کنیم، چگونه می توانیم به سیاستگذاران، دندانپزشکان و بیماران در درک ارزش یک آینده بدون حفره کمک کنیم، تشکیل شده بود.

وضعیت حدواسط با توجه به هدف بلند مدت شما، که هر کودک متولد سال ۲۰۲۶ در طول عمر خود باید بدون حفره باشد، چیست؟
وقتی هفت سال پیش این اتحاد را کلید زدیم، هدف ما یک stretch goal بود (هدفی که نمی تواند به واسطه پیشرفتهای کوچک به دست آید و نیاز به گسترش لازم برای محقق شدن در دنیای واقعی دارد)، اما بر اساس نتایج ممکن خواهد بود اگر تمام مداخلات پیشگیرانه را همه جانبه اجرا کنیم. بر اساس همه اینها، به نظر می رسد که ما می توانیم تا سال ۲۰۲۶ کودکان بدون حفره ی دندانی داشته باشیم. با این حال، بسیار مهم است که بر معنای “کودکان بدون حفره” تأکید کنیم. کودکان بدون حفره به کودکانی اشاره دارد که هیچکدام از شواهدی این بیماری را ندارند و یا پوسیدگی دندانهای آنها ( نقاط سفید یا قهوه ای) در مراحل اولیه کنترل شده است و هیچ حفره ی بازی در دنتین آنها مشاهده نمی شود. ما نمی گوییم که می توانیم همه ی علایم این بیماری را ریشه کن کنیم، اما بسیار خوشحال خواهیم شد که مردم به طور کامل از این بیماری راحت شوند یا این بیماری در مرحله ی اولیه کنترل شود تا هرگز به مرحله ی تشکیل حفره نرسد. این چیزی است که ما برای آن تلاش می کنیم، ما فکر می کنیم این یک هدف واقع گرایانه است، اما تنها اگر همه با هم کار کنیم، قادر به رسیدن به این هدف خواهیم بود.

منبع:

http://www.dental-tribune.com/articles/news/europe/36012_interview_if_change_is_going_to_happen_it_has_to_happen_locally_.html