Home / خبرها / خطر پوسیدگی دندان در کودکان سیگاری غیرفعال

خطر پوسیدگی دندان در کودکان سیگاری غیرفعال

smoker۲۲ اکتبر ۲۰۱۵- بر اساس نتایج پژوهشی که در مجله یBMJ منتشر شده است، قرار گرفتن نوزاد در معرض دود سیگار اطرافیان(سیگاری غیر فعال) ، در سن ۴ ماهگی با افزایش خطر ابتلا به پوسیدگی دندان در سن ۳ سالگی مرتبط می باشد. در حقیقت والدین سیگاری، دندانهای فرزندان خود را در معرض خطر قرارمی دهند.

پوسیدگی دندانهای شیری در کشورهای توسعه یافته نرخ بالایی دارد ، ۲۰٫۵ درصد از کودکان ۲ تا ۵ ساله در ایالات متحده و ۲۵ درصد از کودکان ۳ ساله در ژاپن دچار پوسیدگی دندان هستند.

در حالیکه روشهای پیشگیری از پوسیدگی دندان در کودکان به طور کلی بر محدود نمودن مصرف مواد قندی، استفاده از مکمل های خوراکی فلوراید و فلوراید تراپی (وارنیش موضعی فلوراید) متمرکز است، برخی از مطالعات نشان داده اند که دود سیگار در ایجاد پوسیدگی نقش دارد.

پوسیدگی می تواند نتیجه ی عوامل مختلف فیزیکی، بیولوژیکی، زیست محیطی و شیوه زندگی باشد.

علل بروز پوسیدگی شامل باکتری های پوسیدگی زا، ناکافی بودن جریان بزاق ، کمبود فلوراید و بهداشت دهان و دندان ضعیف می باشد. یک رویداد بسیار مهم در سلامت دهان و دندان اکتساب باکتری استرپتوکوکوس موتانس (S.mutans)است.

استرپتوکوکوس موتانس، در میان دیگر باکتری ها، از قند باقی مانده در دهان تولید اسید می کند و این اسید پوشش سخت مینای دندان را حل می نماید. این باکتری معمولا از مادران به کودکان منتقل می شود و بالاترین سن خطر از ۱۹ تا ۳۱ ماهگی است.

دود سیگار مخل سلامت دهان و دندان

قرار گرفتن در معرض دود سیگار (سیگاری غیرفعال) از راه های مختلف و به طور مستقیم بر دندان ها و میکروارگانیسم ها تاثیر می گذارد، از جمله موجب التهاب غشاء دهان، آسیب به عملکرد غدد بزاقی ، کاهش غلظت ویتامین C سرم و همچنین اختلال عملکرد سیستم ایمنی بدن می شود.

حقایقی سریع در مورد پوسیدگی دندان

  • ۴۲ درصد از کودکان آمریکایی ۲ تا۱۱ ساله دارای پوسیدگی در دندانهای شیری خود هستند.
  • ۲۳ درصد از کودکان ۲ تا۱۱ ساله دارای دندانهای پوسیده ی درمان نشده در دهان خود هستند.
  • در یک کودک عادی، ۱٫۶ از دندانهای شیری دارای پوسیدگی و ۳٫۶ از دندانها دارای سطوحی با پوسیدگی هستند.

در بزاق کودکانی که در معرض دود سیگار قرار دارند، غلظت IgA پایین تر است و مقدار و فعالیت اسید سیالیک بیشتر می باشد. اسید سیالیک آگلوتیناسیون استرپتوکوکوس موتانس را افزایش می دهد که منجر به تشکیل پلاک دندان و پوسیدگی دندان می شود.

این موضوع نشان می دهد که قرار نگرفتن کودکان در برابر دود سیگار میتواند به جلوگیری از پوسیدگی دندان کمک کند، با این وجود، هنوز این موضوع ثابت نشده است.

گروهی از محققان ژاپنی به بررسی کشیدن سیگار در دوران بارداری و قرار گرفتن نوزادان ۴ ماهه در معرض دود سیگار در خانه ، به عنوان عوامل خطر پوسیدگی دندانهای شیری پرداختند.

آنها می خواستند بدانند آیا سیگار کشیدن مادر در دوران بارداری و قرار گرفتن در معرض دود سیگار نوزادان در سن ۴ ماهگی، خطر پوسیدگی دندانهای شیری را افزایش می دهد؟

محققان اطلاعات ۷۶۹۲۰ کودک متولد شده در فاصله سال های ۲۰۰۴ تا ۲۰۱۰ را که برای معاینات معمول بهداشتی در بدو تولد و سپس ۴، ۹ و ۱۸ ماهگی و نیز ۳ سالگی به مراکز بهداشتی درمانی در شهر کوبه در ژاپن مراجعه نموده بودند را بررسی کردند.

مادران پرسشنامه هایی را برای ارائه اطلاعات در مورد قرار گرفتن کودکان در معرض دود سیگار از دوره ی بارداری تا ۳ سالگی و دیگر عوامل شیوه زندگی، مانند عادات غذایی و مراقبت از دهان و دندان را تکمیل کردند. بروز پوسیدگی در دندانهای شیری بنا به تعریف داشتن حداقل یک دندان پوسیده، از دست دادن و یا پر کردن یک دندان با ارزیابی توسط دندانپزشکان واجد شرایط است.

خطر زیاد پوسیدگی دندان در کودکانی با والدین سیگاری

۵۵٫۳درصد از کودکان شرکت کننده در این مطالعه در معرض دود سیگار در خانه های خود بودند و ۶٫۸ درصد علایمی از قرار گرفتن در معرض دخانیات را نشان می دادند. در مجموع ۱۲۷۲۹ مورد پوسیدگی دندان در میان این کودکان شناسایی گردید.

قرار گرفتن در معرض دود سیگار در سن ۴ ماهگی در مقایسه با نوزادانی که در معرض هیچ دود سیگاری در خانواده قرار نگرفته بودند با افزایش تقریبا دو برابری خطر ابتلا به پوسیدگی ارتباط دارد. تاثیر سیگار کشیدن مادر در دوران بارداری از نظر آماری معنی دار نبود.

از جمله محدودیتهای این تحقیق مشاهداتی بودن آن است، به طوری که نتیجه گیری علی و معلولی از آن ممکن نمی باشد. همچنین ممکن است سایر عوامل اندازه گیری نشده نتایج را تحت تاثیر قرار داده باشند.

با وجود این محدودیت ها، محققان نتیجه گیری کردند که قرار گرفتن در معرض دود سیگار اطرافیان در سن۴ ماهگی- که توسط نیمی از کودکان در این سن در شهر کوبه ی ژاپن تجربه شده بود- با افزایش خطر ابتلا به پوسیدگی دندانهای شیری در ارتباط است. اگر چه با این یافته ها دانشمندان نمی تواند رابطه ی علیتی را به اثبات رسانند، اما این اطلاعات از تدوین مداخلات بالینی و مداخلات بهداشتی به منظور کاهش قرار گرفتن در معرض دود سیگار حمایت می کند.

منبع:
http://www.medicalnewstoday.com/articles/301299.php