Home / خبرها / سطوح سرب خون افرادی که از آب شیر استفاده نمی کنند، پایین تر اما پوسیدگی دندان در آنها بیشتر است

سطوح سرب خون افرادی که از آب شیر استفاده نمی کنند، پایین تر اما پوسیدگی دندان در آنها بیشتر است

۲۷ نوامبر ۲۰۱۷ – بر اساس یک مطالعه جدید، احتمال پوسیدگی دندان در کودکان و نوجوانان آمریکایی که از آب شیر( که به طور معمول به آن فلوراید افزوده شده است)، استفاده نمی کنند، بیشتر است. با این حال، این مطالعه تایید کرد که احتمال بالا بودن غلظت سرب در خون افرادی که از آب شیر استفاده می کنند، بیشتر است.
آگاهی عمومی از خطرات آب آلوده به سرب از سال ۲۰۱۴ با فاجعه ی شهر فلینت در ایالت میشیگان افزایش یافت. حتی قبل از بحران شهر فلینت، نگرانیهایی در مورد ایمنی استفاده از آب شیر وجود داشت. اما اجتناب از مصرف آب حاوی فلوراید، یکی دیگر از نگرانی های بهداشت عمومی یعنی محافظت از دندانهای کودکان را افزایش می دهد.

 به گزارش مراکز کنترل و پیشگیری از بیماریهای آمریکا  (CDC)، اضافه کردن فلوراید به آب، به طور چشمگیری میزان شیوع پوسیدگی دندان را در ۷۰ سال گذشته کاهش داده است. با این حال، پوسیدگی دندان همچنان در میان کودکان بطور گسترده ای مشاهده می شود. در سال ۲۰۱۱-۲۰۱۲، دندان های شیری ۲۳درصد از کودکان پیش دبستانی در ایالات متحده دچار پوسیدگی بود.

پرفسور Anne E. Sanders و Gary D. Slade از دپارتمان اکولوژی دندان، دانشگاه کارولینای شمالی ، نمونه های نزدیک به ۱۶،۰۰۰ کودک و نوجوانان دو تا ۱۹ ساله را که در نظرسنجی ملی بهداشت و تغذیه (NHANES) از سال ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۴ شرکت داشتند، بررسی نمودند. بیش از ۱۲،۰۰۰ پرونده ی پزشکی شامل اطلاعات مربوط به میزان سرب خون و حدود ۵۶۰۰ پرونده در مورد معاینات پوسیدگی دندان بررسی گردید.  NHANES تنها معیار ارزیابی میزان سرب موجود در خون در ایالات متحده و تنها منبع ملی اطلاعات مربوط به معاینات دندانپزشکی است.
پس از یک مصاحبه در منزل، از شرکت کنندگان در یک مرکز معاینه ی سیار یک نمونه خون گرفته شد، در مورد رژیم غذایی با آنها مصاحبه گردید و یک معاینه ی دندانپزشکی برای همه ی افراد شرکت کننده انجام شد. حدود ۱۵٪ از کودکان اظهار داشتند که آنها از آب شیر استفاده نمی کنند. بالا بودن میزان سرب در خون به داشتن حداقل سه میکروگرم سرب در هر دسی لیتر خون اطلاق می شود. پوسیدگی دندان به داشتن بیش از یک سطح پوسیده در دندان گفته می شود که توسط متخصصین دندانپزشکی با استفاده از یک پروتکل استاندارد تشخیص داده می شود.
با توجه به نتایج این مطالعه، کودکان و نوجوانانی که از آب شیر استفاده نمی کردند، بیشتر از مصرف کنندگان آب شیر دچار پوسیدگی دندان بودند، اما احتمال بالا بودن سطح سرب در خون آنها کمتر بود. میزان سرب موجود در خون کسانی که از آب شیر استفاده می کردند، به میزان قابل توجهی بالاتر از افرادی بود که از آب شیر استفاده نمی کردند. در کل، میزان سرب در خون حدود ۳٪ از کودکان و نوجوانان افزایش یافته بود در حالیکه ۴۹٫۸٪ دچار پوسیدگی دندان شده بودند. یک پنجم کودکان و نوجوانان آمریکایی، زیر سطح فقر زندگی می کنند، یک چهارم از آمریکایی های آفریقایی تبار و یک سوم از آمریکایی های مکزیکی تبار از آب شیر استفاده نمی کنند، در حالیکه یک نفر از هر دوازده کودک سفید پوست غیر اسپانیایی از آب شیر استفاده نمی کنند.
ساندرز توضیح داد: سطح بالای سرب موجود در خون فقط یک اقلیت کوچک از کودکان را تحت تاثیر قرار می دهد، اما پیامدهای بهداشتی عمیق و دائمی دارد، از سوی دیگر، پوسیدگی دندان بر روی یک نفر از هر دو کودک تأثیر می گذارد و عواقب آن مانند دندان درد، نیاز به درمان فوری و پرهزینه دارد.

در این تجزیه و تحلیل آماری عوامل دیگری که می تواند بر رابطه بین عدم مصرف آب شیر و سطوح سرب خون و پوسیدگی دندان تاثیر گذارد، در نظر گرفته شد. از محدودیتهای این مطالعه می توان به عدم آگاهی از وضعیت فلوراید آب شیر شرکت کنندگان اشاره کرد، بهمین دلیل، ممکن است اهمیت اثر محافظتی فلوراید بر پوسیدگی دندان، کم تر از میزان واقعی آن انگاشته شود.
دکتر Slade  گفت : مطالعه ما، توجه والدین را به یک موازنه ی مهم جلب می کند: احتمال وجود سرب در خون کودکانی که از آب شیر استفاده می کنند بیشتر است، اما کودکانی که از خوردن آب شیر اجتناب می کنند، بیشتر به پوسیدگی دندان مبتلا می شوند. صرف نظر از درآمد افراد و یا توانایی آنها برای دستیابی به مراقبت های روتین دندانپزشکی، افزودن فلوراید به آب شیر به نفع همه ی مردم است. با این حال زمانی که مردم دلیلی برای عدم ایمنی آب آشامیدنی می یابند، این مزایای عمومی به خطر می افتد.

منبع و سایت خبر:

American Journal of Preventive Medicine, 2017; DOI: 10.1016/j.amepre.2017.09.004

www.sciencedaily.com/releases/2017/11/171127091125.htm