Home / اسلاید های آموزشی / حقایقی در مورد سلامت دندانها– مراقبت از دندانها در خانه

حقایقی در مورد سلامت دندانها– مراقبت از دندانها در خانه

چطور مینای دندان از دندانهای شما محافظت می کند؟

مینای دندان مانند پوست یک تخم مرغ است که از بخش نرم داخل دندان محافظت می کند، بر خلاف لایه ی بیرونی تخم مرغ، مینای دندان ماده ی بسیار سختی است و در حقیقت این ماده سخت‌ترین ماده در بدن است. شما می توانید با مراقبت خوب از دندان‌ها، از این ماده ی سخت برای دهه ها محافظت کنید تا از پوسیدگی دندان و مشکلات مرتبط با آن درامان بمانید.

چه عواملی سبب سفیدی دندان می شوند؟

مینای دندان ممکن است سفید بنظر برسد اما بی رنگ است و نور می تواند از میان آن بدرخشد، لایه ی زیرین آن عاج دندان، همان چیزی است که باعث می‌شود رنگ دندان روشن یا تیره بنظر برسد.
با گذشت زمان، قهوه ، چای، نوشیدنیهای رنگی، سیگار و مواد دیگر می‌توانند لایه‌ی بیرونی دندان‌های شما را برنگ خاکستری یا زرد در آورند.

از فرسایش مینای دندان تا Cavities

با اینکه مینای دندان بسیار سخت است اما می‌تواند توسط اسیدهای موجود در مواد غذایی یا بر اثر ترکیباتی که توسط باکتریها تولید می شود از بین برود. فرسایش این لایه منجر به تشکیل حفره در دندان می شود. در این اسلاید، در مرکز دندان حفراتی تشکیل شده است. همچنین مینای دندان می‌تواند ترک خورده یا بخشی از آن بشکند، بر خلاف استخوان، مینا نمی‌تواند به خودی خود رشد کند در نتیجه این آسیب دائمی خواهد بود.

پوسیدگی و حساسیت دندان

وقتی مینای دندان آسیب می بیند چه اتفاقی می‌افتد؟ لایه داخلی در مجاورت تماس با مواد موجود در دهان و هوا قرار می گیرد و پوسیدگی آغاز می‌شود. ایجاد حفره در دندان تنها مشکلی نیست که بوجود می آید، دندان‌هایی با مینای آسیب دیده به گرما یا سرما واکنش شدید نشان می دهند. برای مثال خوردن بستنی یا نوشیدن قهوه ی داغ با احساس درد یا حداقل احساسی ناخوشایند همراه خواهدبود.

چگونه باکتری‌ها مینای دندان را تخریب می کنند؟

پس از خوردن مواد غذایی، باکتری‌ها در دهان از نشاسته و مواد قندی استفاده می کنند. این امر باعث تولید اسیدهایی می‌شود که می‌تواند مینای دندان را تخریب کند. میله های سبز رنگ در این اسلاید باکتریهایی هستند که باعث بیماری خفیف لثه یا ژنژیویت می شوند. اسیدهای موجود درسوداها، آب میوه ها و نوشیدنیها نیز برای مینای دندان مضر هستند. برخی از این اسیدها از اسید موجود در باتریها قویترند و در طول زمان باعث فرسایش و کاهش اندازه ی دندان می شوند.

مشکلات تغذیه ای و هضم

برخی از بیماریها به مینای دندان آسیب می رسانند، این اسلاید نشان می‌دهد اختلالات تغذیه ای مانند "بولیمیا" (بدلیل استفراغ مکرر، اسید معده وارد دهان می شود) یا ریفلاکس معده (برگشت اسید از معده به مری)، مشکلات معده و سایر اختلالات گوارشی می تواند سبب فرسایش مینای دندان شوند.

خشکی دهان

بزاق از دندانها در برابر تاثیر فرسایش اسیدها مراقبت می کند، همچنین به بازسازی مینای دندان کمک می‌کند . اگر به عارضه ی خشکی دهان مبتلا باشید که می تواند از عوارض جانبی مواد دارویی یا بدلیل برخی بیماریها باشد مینای دندان مدت زمان طولانی تری در معرض اسیدها قرار گرفته و بیشتر آسیب می بیند.

ساییدن دندانها

علت دیگر تخریب مینای دندان، bruxism یا سایش دندان ها به یکدیگر است. با گذشت زمان سایش مداوم و اصطکاک می‌تواند باعث فرسودگی یا شکستگی مینای دندان شود. در این اسلاید دندان‌های جلو در فک بالا و پایین بر اثر سایش دائمی دندانها تخریب شده اند. Bruxism اغلب زمانی که شما خواب هستید یعنی زمانی است که نمی‌توانید آن را کنترل کنید، تشدید می شود. کاهش استرس ممکن است به رفع این مشکل کمک کند. برخی از افراد از یک گارد ویژه دهانی به هنگام خواب استفاده می کنند. چنانچه با این مشکل روبرو هستید با دندانپزشک خود مشورت کنید شما می‌توانید محافظ دندانها را از یک داروخانه تهیه کنید یا ممکن است دندانپزشک برای شما یک مدل سفارشی بسازد.

دندانها بطری بازکن نیستند!

هرگز بطری‌ها، بسته ها یا ظروف دیگر را با دندان‌های خود باز نکنید، این کار ممکن است سبب شکستگی یا ایجاد ترک در مینای دندان شود. جویدن مواد سخت یا چیزهای دیگر مانند قلم یا ناخن‌ها یا شکستن تخمه یا دانه ی ذرت و یا یخ می‌تواند همین نتیجه را بهمراه داشته باشد.

بچه‌ها و فرسایش مینای دندان

بسیاری از کارشناسان می‌گویند فرسایش مینای دندان بخصوص در کودکان در حال افزایش است. برخی از کارشناسان معتقدند امروزه کودکان از نوشیدنی های اسیدی و سوداها بیشتر استفاده می کنند. همچنین
بخشی از این مشکل می تواند بدلیل استفاده از آب معدنی باشد که سبب استفاده ی کمتر از آب شیر حاوی فلورید می شود.

توصیه هایی برای مقابله با فرسایش مینای دندان

اقدامات ساده به شما در نگهداری از دندانهایتان کمک می کند : مسواک زدن پس از خوردن یا نوشیدن، استفاده از یک مسواک نرم ، خمیر دندان حاوی فلوراید و استفاده از دهانشویه های حاوی فلوراید در مراقبت از دندانها موثرند. شما همچنین می‌توانید پس از یک وعده غذایی، مقداری شیر یا یک تکه پنیر برای مقابله با اسیدها مصرف کنید. اگر از جویدن آدامس لذت می برید، خوش شانس هستید. آدامسهای بدون قند که با xylitol شیرین شده اند بعد از خوردن غذا به ترشح بزاق کمک می کند و راه دیگری برای جلوگیری از آسیب اسیدی به مینای دندان می باشند.

توصیه هایی برای بهبود بهداشت دهان و دندان

دندان‌های خود را بطور منظم حداقل یک بار در روز نخ بکشید، از خلال دندان استفاده نکنید، دندانهای خود را بدقت مسواک بزنید، از مسواکهایی با برس زبر استفاده نکنید زیرا سبب تخریب مینای دندان می شود. شستشو با یک دهانشویه ی حاوی فلوراید به جلوگیری از پوسیدگی دندان کمک می کند. هنگام استفاده از محصولات سفید کننده ی دندان‌ها طبق دستورالعمل، مراحل را اجرا کنید. این محصولات می‌توانند در صورت استفاده نامناسب یا مکرر برای دندان‌ها مضر باشند. اگر به دانستن اطلاعات بیشتری برای مراقبت صحیح از دندان‌های خود نیاز دارید با دندانپزشک خود مشورت کنید.

منبع:

 
http://www.webmd.com/oral-health/healthy-teeth-14/slideshow-enamel-erosion