Home / اسلاید های آموزشی / ۵ غذای مفید برای سلامت دندانها

۵ غذای مفید برای سلامت دندانها

آب
آب، به ویژه آب حاوی فلوراید، بهترین نوشیدنی برای حفظ سلامت دهان و دندان است. فلوراید به مقاوم تر شدن دندانها در برابر اسیدها (عامل ایجاد پوسیدگی) کمک می کند. در برخی از کشورها مانند برخی مناطق آمریکا، آب شیر آشپزخانه ، حاوی فلوراید است و می تواند به پیشگیری از مشکلات دندانی کمک کند.

لبنیات

شیر و سایر محصولات لبنی مانند پنیر و ماست، برای سلامت دندانها مفیدند، لبنیات دارای مقادیر کمی کربوهیدرات می باشند به علاوه، این مواد پروتئینی غنی از کلسیم بوده و به تقویت دندان ها کمک می کنند. بخاطر داشته باشید در هنگام خرید ماستهای میوه ای اطلاعات تغذیه ای آنرا که بر روی بسته بندی درج شده است، مطالعه کنید و از خریدن ماستهای حاوی شکر افزوده بپرهیزید.

پروتئین بدون چربی
غذاهای غنی از فسفر مانند گوشتهای کم چرب، مرغ، ماهی، شیر و تخم مرغ به تقویت دندان ها کمک کرده و حاوی پروتئینهای با ارزشی هستند. این نوع از مواد غذایی به محافظت و بازسازی مینای دندان کمک می کنند.
میوه ها و سبزیجات
میوه ها و سبزیجات بخش مهمی از هر رژیم غذایی متعادل هستند و برای سلامت دندان ها مفید می باشند، از آنجایی که این گروه از مواد غذایی حاوی مقادیر زیادی آب و فیبر هستند، به تعادل قند موجود در آنها و تمیز نمودن دندان ها کمک می کنند. جویدن به تحریک تولید بزاق که اسیدهای مضر و ذرات غذا را از دندان ها می شوید، کمک می نماید.

آجیل
آجیل یا مغزهای مغذی حاوی پروتئینهایی هستند که به تقویت و محافظت از دندان ها کمک می کنند. همچنین، جویدن به تحریک تولید بزاق- راهی طبیعی برای تمیز نمودن دندانها- کمک می نماید. به یاد داشته باشید: نه تنها یک رژیم غذایی متعادل و مغذی برای زندگی سالم ضروری است بلکه الگوهای غذایی و انتخاب مواد غذایی خوب، نقش مهمی در جلوگیری از پوسیدگی دندان و بیماری لثه بازی می کنند. فراموش نکنید که اهمیت دهان، دندان و لثه فراتر از ابزارهایی برای خوردن غذا است.

منبع:

http://www.mouthhealthy.org/en/nutrition/good-foods-slideshow