Home / حقایقی درباره ی دندانهای سالم: مراقبت از دندانها در خانه / آیا بوتاکس ممکن است دندان قروچه یا براکسیزم را درمان کند؟

آیا بوتاکس ممکن است دندان قروچه یا براکسیزم را درمان کند؟

نویسنده : Honor Whiteman

۱۹  ژانویه ۲۰۱۸ – به نظر می رسد که در اوایل ۳۰ سالگی، کرم های پوستی و ماسک های صورت می توانند از علائم اجتناب ناپذیر پیری جلوگیری کنند، اما یک روش مشهور برای برطرف نمودن خطوط و علایم پیری در سنین بالاتر تزریق بوتاکس است. حال تحقیقات جدید نشان می دهد که این روش آرایشی محبوب می تواند مشکل دیگری را حل کند و آن ساییدن دندان ها یا دندان قروچه است. ولی سوال اینست که آیا واقعا بوتاکس ممکن است براکسیزم را درمان کند؟ یک مطالعه ی جدید نشان می دهد که می تواند.
ساییدن و فشردن دندانهای دو فک بر روی هم در خواب یک وضعیت شایع است که به نام “براکسیزم” شناخته می شود، تخمین زده شده است که حدود ۱۰ درصد از بزرگسالان در ایالات متحده با این مشکل مواجه هستند.
یکی از راهای مقابله با این وضعیت، استفاده از محافظ دندان در هنگام خواب است که علاوه برسختی تحمل آن در طول شب، موجب تجمع بزاق در دهان می شود که ناخوشایند است.
اگرچه این روش مؤثر است، اما علت براکسیزم را از منشأ درمان نمی کند و تنها آسیب به دندان ها و فک را کاهش می دهد. این بدان معنی است که علائمی مانند درد فک و سر درد هنوز وجود دارند.
در واقع، در حال حاضر هیچ درمان شناخته شده ای وجود ندارد که بتواند براکسیزم را در خواب متوقف کند.
آیا ممکن است تزریق بوتاکس که یک روش زیبایی برای از بین بردن موقت خطوط و چین و چروک است یک کاندید احتمالی برای درمان براکسیزم باشد؟ یک مطالعه ی جدید ادعا می کند که می تواند.
در این مقاله ما در مورد ادعای این تحقیق تفحص نمودیم، به خصوص اینکه بودجه ی این تحقیق توسط شرکت Allergan Pharmaceuticals که تولید کننده ی بوتاکس است، تأمین شده است.

بوتاکس – که به عنوان onabotulinum toxin-A شناخته می شود، یک داروی تزریقی است که می تواند از انقباض عضلات جلوگیری کند.
این دارو برای استفاده ی آرایشی آن بیشتر شناخته شده است، آن را به عضلات صورت عمدتا بین ابرو و اطراف چشم ها تزریق می کنند تا به طور موقت ظاهر خطوط اخم و پنجه کلاغی اطراف چشم برطرف گردد.
بوتاکس همچنین ممکن است برای تعدادی از شرایط پزشکی از جمله میگرن، بیش فعالی مثانه و سفتی عضلانی استفاده شود. سوال اینست آیا می توان براکسیزم را به این فهرست اضافه کرد؟
مطالعه جدیدی که اخیرا در مجله Neurology منتشر گردید، تلاش کرد تا به این سوال پاسخ دهد.
قابل ذکر است که این مطالعه فقط بر روی ۲۲ نفر که از براکسیزم رنج می بردند، آزمایش شد. شرکت کنندگان یک شب را در آزمایشگاه گذراندند، تا محققان براکسیزم آنها را کنترل کنند.
روز بعد، ۱۳ نفر از افراد به طور تصادفی برای دریافت بوتاکس انتخاب شدند، در حالی که برای سایر افراد پلاسبو تزریق شد. تزریق در عضلات گیجگاهی و ماضغه(the temporal and masseter muscles )، که برای جویدن استفاده می شوند، انجام گردید.
حدود ۴ تا ۸ هفته ی بعد، از افراد شرکت کننده خواسته شد شب دیگری را در آزمایشگاه بگذرانند تا محققان علائم براکسیزم آنها را مجددا بررسی کنند.
به گفته ی این گروه از محققان، افرادی که به آنها پلاسبو تزریق شده بود، هیچ بهبودی در وضعیت خود گزارش نکردند، درحالیکه افرادی که بوتاکس دریافت کرده بودند، اعلام کردند که علائم براکسیزم آنها یا “بسیار بهتر شده” یا ” بهبود یافته” است.
افراد دریافت کننده ی بوتاکس، همچنین به کاهش درد خود اشاره کردند، اما در افراد گروه پلاسبو، هیچ تغییری در شدت درد مشاهده نشد.
از نظر عوارض جانبی، محققان گزارش دادند که هیچ عارضه ی جانبی ناشی از تزریق بوتاکس مشاهده نشد، تنها دو نفر در لبخندشان تغییری را حس کردند که البته به بهتر یا بدتر شدن لبخند آنها اشاره نشده بود. به طور کلی، محققان در نتیجه گیری این مطالعه اعلام کردند که بوتاکس “به طور موثر و ایمن براکسیزم خواب را بهبود می بخشد.
دکتر William G. Ondo ، از بیمارستان متودیست هوستون در تگزاس، خاطر نشان می کند که “براکسیزم” یک مشکل رایج و بدون درمان است و بهمین دلیل این نتایج دلگرم کننده می باشند.
اما آیا از مطالعه ای که تنها در آن ۲۲ نفر، شرکت داشته اند، می توان نتیجه گرفت که بوتاکس درمان مناسبی برای براکسیزم است؟ به نظر من، نه و باید تحقیق بیشتری در مورد آن انجام شود.
من مطمئن نیستم که بخواهم در “لبخندم” تغییری ایجاد کنم و در ضمن این روش در مقایسه با یک گارد دهان(mouthguard)، می تواند بسیار پرهزینه تر باشد. من، هنوز در مورد استفاده از بوتاکس برای براکسیزم متقاعد نشده ام، اما علاقه مندم نتایج مطالعات آینده را بررسی کنم.
همانطور که دکتر Ondo می گوید: برای تایید این نتایج هیجان انگیز، مطالعات بیشتری لازم است.

منبع:

https://www.medicalnewstoday.com/articles/320666.php