Home / اسلاید های آموزشی / ۹ ماده ی غذایی مضر برای دندانها

۹ ماده ی غذایی مضر برای دندانها

به آنچه می خورید اهمیت دهید

درحالیکه به نظر می رسد این آبنباتها بی ضرر هستند، خوردن بیش از حد آنها و قرار گرفتن دندانها در معرض مداوم قند، می تواند به دندان ها آسیب وارد نماید. علاوه بر قند موجود در آنها، خوردن آب نبات همچنین دندان ها را در معرض خطراتی مانند شکستن دندان یا جدا شدن بخشی از دندان که یک اورژانس دندانپزشکی است، قرار می دهد. بجای استفاده از آب نبات از آدامسهای فاقد قند استفاده کنید.

جویدن یخ

شما شگفت زده می شوید، اگر بدانید بسیاری از مردم فکر می کنند جویدن یخ برای دندان ها مفید است زیرا به عقیده ی آنها یخ از آب ساخته شده است و حاوی هیچ قند یا مواد افزودنی دیگری نیست اما جویدن مواد سفت می تواند دندان ها را مستعد اورژانس دندانپزشکی کند و به مینای دندان آسیب وارد نماید. این عادت را فراموش کرده و از آب مایع لذت ببرید.

مراقب مصرف مرکبات باشید

حقیقت این است که قرار گرفتن مکرر دندانها در معرض غذاهای اسیدی می تواند سبب فرسایش مینای دندان و مستعد شدن بیشتر دندانها برای پوسیدگی در طول زمان شود، بنابراین اگر می خواهید از آب لیمو استفاده کنید آب یک لیمو را در یک لیوان آب ریخته و میل کنید، میوه ها و آب میوه ها همچنین می توانند زخمهای دهان را تحریک کنند.

همه ی انواع قهوه ها برای شما مفید نیستند

به شکل طبیعی، قهوه و چای از جمله آشامیدنیهای سالم هستند، متاسفانه بسیاری از مردم نمی توانند در برابر اضافه کردن شکر به این نوشیدنیها مقاومت کنند. قهوه کافئین دار و چای می توانند سبب خشکی دهان شوند. نوشیدن مکرر قهوه و چای نیز ممکن است سبب تغییر رنگ دندان ها گردد. اگر قهوه و چای می نوشید، بهتر است بعد از آن مقادیر زیادی آب نوشیده و سعی کنید از حداقل افزودنی ها با آن استفاده کنید.

غذاهای چسبناک بدترین کابوس دهان

هنگامی که بحث از میان وعده های سالم به میان می آید، بسیاری از مردم میوه های خشک را در راس میان وعده های سالم قرار می دهند. اما بسیاری از میوه های خشک، چسبنده هستند. غذاهای چسبناک می توانند به دندان ها آسیب وارد کنند زیرا این مواد بر روی دندان ها طولانی تر از انواع دیگر مواد غذایی باقی می مانند. اگر علاقمند به خوردن میوه های خشک یا مواد غذایی چسبناک هستید، بهتر است دهان خود را پس از مصرف این مواد با آب بشویید و بدقت نخ دندان کشیده و مسواک بزنید.
مراقب خوردن غذاهای ترد باشید
چه کسی ، از خوردن چیپس سیب زمینی لذت نمی برد؟ متاسفانه چیپس سیب زمینی مملو از نشاسته است و قطعات ریز آن می تواند در فواصل دندانها گیر کرده و از آنجائیکه به مولکولهای قند تجزیه می شود دندانها را در معرض پوسیدگی قرار دهد . بنابراین در انتخاب تنقلات و میان وعده ها دقت کنید و از افراط در خوردن اینگونه تنقلات بپرهیزید. پس از خوردن اینگونه تنقلات بدقت دندانها را نخ بکشید بطوریکه تمام ذرات مواد غذایی که می توانند به تشکیل پلاک منجر شوند، از فواصل بین دندانها خارج گردد.
بجای نوشابه ، آب بنوشید
وقتی که شما برای مدت زمان طولانی غذاهای شیرین و یا نوشیدنی های شیرین استفاده می کنید، باکتری های موجود در پلاکهای دندانی از قند آن استفاده کرده و با تولید اسید به مینای دندان (سطح سخت دندان شما ) حمله می کنند. اکثر نوشابه های گازدار، از جمله نوشابه های رژیمی، اسیدی هستند و در نتیجه، برای دندان ها مضر می باشند. نوشابه های کافئین دار، مانند کولا همچنین می توانند باعث خشکی دهان شوند. اگر نوشابه نوشیدید، سعی کنید در کنار آن یک فنجان آب بنوشید.
مصرف الکل
الکل باعث کم شدن آب بدن و خشکی دهان می شود،افرادی که الکل می نوشند ممکن است در طول زمان با کاهش جریان بزاق مواجه شوند، که می تواند به پوسیدگی دندان و سایر عفونت های دهان و دندان مانند بیماری لثه شود، منجر گردد. مصرف بسیار زیاد الکل نیز خطر ابتلا به سرطان دهان را افزایش می دهد.

مراقب نوشیدنی های ورزشی باشید
اینگونه نوشیدنی ها بنظر سالم می رسند اما قند بیشترین ماده ی موجود در بسیاری از نوشیدنی های ورزش و انرژی زا است. آکادمی اطفال آمریکا اعلام کرده است نوشیدنی های ورزشی می تواند برای ورزشکاران جوان که به فعالیت های شدید بدنی طولانی مدت می پردازند مفید باشد، اما در اکثر موارد نوشیدن این مواد غیر ضروری است. قبل از انتخاب و نوشیدن آنها، برچسب تغذیه ای آنها را بخوانید و از انواعی که حاوی مقادیر اندکی قند هستند خریداری کرده و یا آب بنوشید.

منبع:

http://www.mouthhealthy.org/en/nutrition/food-tips/9-Foods-That-Damage-Your-Teeth