Home / خبرهای تخصصی پریودونتولوژی و ایمپلنتولوژی / مطالعه جدید ایمپلنت به بهبود بازسازی هدایت شده ی استخوان کمک می کند

مطالعه جدید ایمپلنت به بهبود بازسازی هدایت شده ی استخوان کمک می کند

۲۰ مارس ۲۰۱۸- با توجه به تقاضای روز افزون افراد برای کاشت ایمپلنتهای دندانی، دندانپزشکان با موارد سخت تری از کاشت ایمپلنت از قبیل حجم کم استخوان آلوئولار مواجه هستند. به همین دلیل، تکنیک های جدید جراحی مانند بازسازی هدایت شده ی استخوان، که در آن می توان از مش تیتانیومی استفاده نمود، را توسعه داده اند. در حالی که این روش می تواند منجر به تقویت ریج آلوئولار شود، استفاده از مش تیتانیومی در بعضی از بیماران، با عوارضی همراه است.
در این تحقیق، محققان دریافتند که بازسازی استخوان با برداشتن قسمت نمايان شده ی مش تيتانيومی موئر تر و موفقيت آميز تر خواهد بود.

محققان، چهار بیمار ۲۷ تا ۵۰ ساله را از سال ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۷ با مش تیتانیومی، تحت درمان قرار دادند. پیش از این، برای هر کدام از این بیماران حداقل دو روش افزایش استخوان با شکست مواجه شده بود.

در هر چهار مورد، روش جراحی برای ترکیب مش تیتانیومی با گرافت استخوانی یکسان بود؛ با این حال، برای هر یک از بیماران یک نوع ممبران خاص برای پوشش مش تیتانیومی مورد استفاده قرار گرفت. علاوه بر این، زمان نمایان شدن مش برای هر بیمار از یک تا شش هفته پس از عمل متفاوت بود. مش تیتانیومی نمایان شده، بین هفته های چهارم تا دهم پس از عمل، حذف شد و مش تیتانیومی باقی مانده تقریبا شش ماه پس از قرارگیری و یک تا دو ماه قبل از کاشت ایمپلنت دندانی برداشته شد.
در هر چهار مورد، محققان دریافتند که با خارج نمودن مش تیتانیومی نمایان شده و باقی گذاشتن بقیه ی مش تیتانیومی، حجم استخوانی به میزانی افزایش می یابد که برای کاشت ایمپلنت های دندانی مناسب است. یکی دیگر از مزایای حذف مش های نمایان شده، ایجاد یک فضای بهداشتی بیشتر برای ایمپلنت است، در حالی که بر اساس گزارشهای مکرر، مراقبت از مناطقی که دارای مش های نمایان شده هستند، مشکل بوده و برای بیماران ایجاد ناراحتی می کند و منجر به ایجاد مشکلاتی در یکپارچگی محل ترمیم می گردد.
دکتر al-Ardah ، نویسنده ی این مقاله و استادیار دانشکده ی دندانپزشکی دانشگاه Loma Linda  گفت: به نظر می رسد حذف بخشی از مش که نمایان شده است اثر بالینی منفی بر یکپارچه سازی استخوان و تشکیل حجم نهایی استخوان ندارد و اجازه می دهد تا مراقبت از این ناحیه برای بیمار راحت تر گردد.

محققان تاکید کردند که اگرچه تکنیک آنها موفقیت آمیز بوده است، اما به منظور اطمینان از بازسازی مناسب استخوان و حفظ سلامت جراحی ایمپلنت دندان، لازم است پیش از استفاده ی معمول از این تکنیک در دندانپزشکی، تجزیه و تحلیل بیشتری بر روی آن انجام شود.
این مقاله در مجله ی  Journal of Oral Implantology منتشر شد.

منبع:

New implant study helps improve guided bone regeneration