Home / حقایقی درباره ی دندانهای سالم: مراقبت از دندانها در خانه / چه غذاهایی بهتر است پس از کشیدن دندان عقل مصرف شود؟

چه غذاهایی بهتر است پس از کشیدن دندان عقل مصرف شود؟

۲۴ مارس ۲۰۱۸ – پس از کشیدن یا جراحی دندان عقل، بهترین رژیم غذایی اجتناب از مصرف غذاهای سفت و استفاده از مایعات و غذاهای نرم است زیرا نیازی به جویدن ندارند.
دندانهای عقل، آخرین دندانهای مولر هستند که معمولا در افراد بین سنین ۱۵ تا ۲۵ سال ظاهر می شوند.
اغلب فقط بخشی از دندان عقل از لثه ها بیرون می آید و یا با زاویه و کج از لثه بیرون می زند، وقتی این اتفاق می افتد، به آن دندان نیمه نهفته می گویند.
یک دندان عقل نیمه نهفته، می تواند منجر به پوسیدگی، عفونت و التهاب بافت نرم اطراف خود شود. واژه پزشکی برای این التهاب، پریکورونیت(pericoronitis) است.
در اینجا، ما بهترین مواد غذایی را که بعد از کشیدن دندان عقل می توانید مصرف کنید برای شما فهرست کرده ایم. ما همچنین غذاهایی را که مصرف آنها توصیه نمی شود و توصیه های لازم برای دوره ی ترمیم
را برای شما آورده ایم.
بیمار پس از جراحی یا کشیدن دندان عقل باید از مایعات و غذاهای نرمی مانند: میلک شیک، پوره ی بدون هسته ی میوه، اسموتی ها، سوپ ها، سس سیب، آب گوشت صاف شده، آووکادو، بستنی، ژله، پوره ی موز یا موز له شده ی فریز شده بجای بستنی، پوره ی انواع لوبیا، پوره ی سیب زمینی، پوره ی سبزیجاتی نظیر هویج و بروگلی ، تخم مرغ هم زده ی پخته شده ، پنیرهای نرم و ماست استفاده کند.
از خوردن مقدار زیادی از محصولات آماده، مانند میلک شیک های آماده که حاوی مقدار زیادی شکر اضافه شده هستند، اجتناب کنید.
با افزودن پوره ی میوه به شیر، می توان از میلک شیک های خانگی استفاده نمود. میوه به تامین ویتامین ها و مواد معدنی لازم در یک رژیم غذایی کمک می کند. این توصیه ها در مراحل اولیه بهبودی بسیار مهم هستند.
اگر یک مخلوط کن در دسترس دارید، اسموتی مخلوط خانگی از انواع میوه ها و سبزیجات را می توانید تهیه کنید. این مخلوط فیبر و مواد مغذی مورد نیاز را برای شما فراهم کند. با این حال، از مصرف میوه های دارای دانه های کوچک اجتناب کنید.
سوپ ها می توانند فیبر، ویتامین ها، و مواد معدنی را برای شما تامین کنند. شما می توانید از آب گوشت صاف شده که معمولا سبک تر است و ارزش تغذیه ای کمتری نسبت به سوپ دارد نیز استفاده کنید.
در حالی که بستنی سرد و آرامش بخش است، دارای قند و کالری بسیار زیادی است. ماست یک جایگزین سالم است و شما می توانید با افزودن پوره ی یخ زده ی میوه به ماست از آن بجای بستنی استفاده کنید.
پوره ی سبزیجات نیاز به جویدن ندارد و بافت و طعم آن پس از یک رژیم غذایی مایع، می تواند خوشایند باشد.
توصیه های کوتاه:

  • از خوردن غذاهای شیرین اجتناب کنید و از غذاهای سالم تر استفاده نمایید.
  • مواد اولیه و لازم را از قبل از عمل، در خانه آماده کنید.
  • فقط از میوه های بدون دانه استفاده کنید.
  • مصرف اسموتی های سبز و سوپ، موجب افزایش مصرف سبزیجات و فیبر می شود که برای سلامت شما اهمیت دارند.

منبع:

https://www.medicalnewstoday.com/articles/321300.php