Home / خبرهای تخصصی پریودونتولوژی و ایمپلنتولوژی / پروتز ثابت حمایت شونده با ایمپلنت راه حلی برای بی دندانی کامل

پروتز ثابت حمایت شونده با ایمپلنت راه حلی برای بی دندانی کامل

۱ آوریل ۲۰۱۸- پروتز ثابت متکی بر ۴ ایمپلنت، راه حلی برای جایگزینی یک آرچ کامل بدون دندان است. این روش برای غلبه بر اثرات از دست دادن کل دندانها، محدود کردن تعداد ایمپلنت ها به ۴ عدد، با ایمپلنتهای انتهایی با زاویه ی حداکثر ۴۵ درجه، معرفی شد. در این تئوری هدف کاهش مقدار کانتیلیور خلفی در ایمپلنت هایی است که مستقیم کار گذاشته می شوند. اولین مورد بالینی در این مطالعه، با استفاده از پروتکل all-on-4 که در سال ۱۹۹۸ اولین بار توسط Paulo Maló ، چندین سال پیش از آنکه این مفهوم به عنوان یک راه حل مناسب برای جایگزینی یک آرچ کامل از دندان ها پذیرفته شود، اجرا شد. تعدادی از ایمپلنتولوژیست های مشهور معتقدند این روش قادر به مقاومت در برابر نیروهای مستیکیشن نمی باشد و این روش را دارای نقص و بدون ویژگی های لازم مهندسی به حساب می آورند، و آن را درمان نامناسب تری نسبت به استفاده از ۸ ایمپلنت (یا بیشتر) برای توزیع نیروها در سراسر آرچ می دانند.

بیمار مجازی

تجزیه و تحلیل سه بعدی تصاویر CBCT توانایی بی نظیری را برای برنامه ریزی مجازی ایمپلنت با نتایج درمانی بهینه به ارمغان آورده است. مطالعه ی کامل آناتومی فک فوقانی(maxillofacial) اطلاعاتی ضروری را فراهم می آورد که با آن ایمنی و دقت کار افزایش یافته و چالشهایی که در درمان موارد بی دندانی با ایمپلنت ممکن است وجود داشته باشد را قابل پیش بینی می کند. معرفی نرم افزار پیشرفته ی سیمپلنت(Implants Dentsply Sirona) در سال ۱۹۹۱، تحلیل بصری آناتومی فک فوقانی را بهبود داده و در ترکیب با تصویربرداریCBCT  عمل جراحی ما امروزه از همیشه موفق تر است. به این ترتیب، تصاویر واقعی از ساختار استخوانی، حجم استخوان، ساختارهای آناتومی حیاتی و تراکم استخوان بدون نیاز به انجام جراحی اکتشافی نشان داده می شود. وضوح استراتژیک، نتیجه ی نمایش دندان بیمار با آناتومی استخوانی برای ایجاد یک راهنمای جراحی هدایت شده با کامپیوتر است که برای وضعیت منحصر به فرد هر بیمار سفارشی انجام می شود.
در این مقاله فرآیند مورد استفاده برای بازگرداندن یک قوس دندانی کامل در فک فوقانی با کمک دندان مصنوعی ثابت و عملکردی بررسی شده است. درمان این بیمار به عنوان یک پروژه ی جایگزینی با همکاری متخصصان دندانپزشکی در چندین رشته و استفاده از پیشرفته ترین دستگاه تصویربرداری دیجیتال GALILEOS  ساخت شرکت Dentsply Sirona  و نرم افزار Simplant برای ارائه ی بهترین و پیشرفته ترین حالت درمان انجام شد. نرم افزار Simplant پایه و اساس برنامه ریزی درمان بود و برای تسهیل تولید راهنمای جراحی موکوزال از نرم افزار the Simplant SAFE Guide  ساخت شرکتImplants Dentsply Sirona  که برای نصب ۶ ایمپلنت است، استفاده شد. مکان قرار گرفتن واقعی ایمپلنتها، بطور دقیق بر اساس برنامه مجازی دنبال شد، به این ترتیب امکان تبدیل دندان مصنوعی کامل فک بالا به پروتز کاملا ثابت که تمام خواسته های این بیمار را برآورده کرده و زیبایی و کارآمدی دندان ها را تضمین می کند، در یک بار ویزیت فراهم نمود. استفاده از پروتکل ” teeth-in-a-day” به من اجازه می دهد تا پروتزی زیبا و کارآمد را برای یک قوس کامل در یک بار ویزیت با نتایج برجسته ارائه دهم. در فک فوقانی، افزودن ۱ یا ۲ ایمپلنت به تعداد ایمپلنتها، برای بهبود توزیع فشار کلی در مواردی که کیفیت و حجم استخوان کمتر مطلوب است، ممکن است ضروری باشد.
درمان بالینی که در این مورد شرح داده شده است، بر اساس یک برنامه ی مبتنی بر شواهد است و از دانش، تجربه بالینی و داوری نویسنده با ۳۴ سال تجربه، استفاده شده است.

برای مطالعه ی ادامه ی این مقاله به لینک زیر مراجعه نمایید.

Fixed Implant-Supported Solution for a Failing Dentition

منبع:

http://www.dentistrytoday.com/implants/10418-fixed-implant-supported-solution-for-a-failing-dentition