Home / حقایقی درباره ی دندانهای سالم: مراقبت از دندانها در خانه / بهترین زمان برای مسواک زدن دندانها دقیقا چه زمانی است؟

بهترین زمان برای مسواک زدن دندانها دقیقا چه زمانی است؟

ما به کودکان آموزش می دهیم تا دندان های خود را دو بار در روز مسواک کنند و امیدواریم همه ی بزرگسالان نیز این کار را انجام دهند. اما دقیقا بهترین زمان برای مسواک زدن دندانها چه زمانی است؟
به گفته ی استاد دانشگاه ملبورن، پرفسور David Manton ، مهمترین زمان برای تمیز کردن دندان ها، بلافاصله قبل از خوابیدن است. اما آیا مسواک زدن صبحگاهی باید قبل از صبحانه یا بعد از آن باشد؟
او می گوید: من فکر نمی کنم که مهم باشد. از نقطه نظر پوسیدگی، من فکر نمی کنم تفاوتی وجود داشته باشد. در حالی که بسیاری از مردم فکر می کنند که هدف از مسواک زدن حذف مواد غذایی باقی مانده از روی دندان ها است، هدف اصلی آن در واقع حذف پلاک دندانی است.
پلاک که بر اساس توضیح پروفسور مانتون ماده ی چسبناک سفید رنگی است که بر روی دندانها تشکیل می شود، باعث پوسیدگی دندان می گردد.

پروفسور مانتون گفت: باکتریهایی که در پلاک زندگی می کنند، از شکر موجود در رژیم غذایی ما، تغذیه می کنند. باکتریها با مصرف شکر، اسید تولید می کنند، اسید دندان را حل می کند و سبب ایجاد حفره در دندان می گردد. ما قرار است میزان مصرف قند خود را به شش قاشق چای خوری در روز محدود کنیم، اما آیا می دانید مقدار زیادی از قندی که مصرف می کنیم در برخی از مواد غذایی محبوب ما پنهان است؟
به همین دلیل کاهش مصرف غذاها و نوشیدنیهای شیرین برای سلامتی دهان و دندان بسیار مهم است.
دندانپزشکان هشدار می دهند که میزان پوسیدگی دندان در کودکان جوان افزایش  یافته و بحد خطرناک رسیده است.
کارشناسان توصیه می کنند که والدین از دادن نوشیدنی های شیرین مانند آب میوه هایی با قند اضافه به کودکان خود صرف نظر کنند و به جای آنها شیر و آب ساده را به کودکان خود بدهند.
پروفسور مانتون گفت: این موضوع مربوط به رژیم غذایی است و بسیاری از غذاهای فرآوری شده ی ما دارای شکر پنهان هستند بنابراین دشوار است که بتوان این روزها از رژیم های شیرین پرهیز نمود.

حتی نوزادان باید توسط دندانپزشک بررسی شوند

پروفسور مانتون، که همچنین رئیس کمیته ی بهداشت دهان و دندان انجمن دندانپزشکی استرالیا است، گفت: همه ی کودکان باید برای معاینات دندانپزشکی به کلینیکها آورده شوند. ما تلاش می کنیم و به والدین فشار می آوریم که آنها چک آپهای سلامت کودکان خود را انجام دهند نه اینکه منتظر بمانند تا مشکلی ایجاد شود. او گفت: از هر سه کودک ۵ تا ۶ ساله، یک کودک دچار پوسیدگی دندان است. بنابراین حتی برای کودکان بسیار جوان باید مراقبتهای منظم دندانپزشکی انجام شود.
توصیه ما این است که معمولا در عرض شش ماه پس از رویش اولین دندان، کودک برای معاینه به نزد دندانپزشک اطفال برده شود که معمولا این زمان حدود سن ۱۲ ماهگی است.
او افزود: هزینه ی معاینات دندان یکی از موانعی است که والدین را تحت فشار قرار می دهد تا از مراجعات منظم برای چک آپ دندانهای کودک خود طفره روند. هزینه ی مراجعه به پزشک تحت پوشش بیمه است، در صورتی که هزینه ی مراجعه به دندانپزشک باید توسط خود فرد پرداخت شود. بهمین دلیل خانواده های کم درآمد ممکن است برای دریافت کمک های دولتی واجد شرایط باشند.

مسواک زدن قبل از خواب واقعا مهم است

مسواک زدن دندان ها قبل از صبحانه، همچنان موجب بهبود بهداشت دهان و دندان می گردد. پرفسور مانتون گفت: شما پلاک دندانی را با مسواک زدن از بین می برید تا میکروارگانیسمی برای مصرف شکر وجود نداشته باشد. حداقل دو بار مسواک زدن دندان ها در روز، مخصوصا قبل از رفتن به رختخواب واقعا برای همه مهم است. در مورد مسواک زدن صبحگاهی شما مختار هستید بعد یا قبل از صبحانه این کار را انجام دهید اما چنانچه از آبمیوه ها در وعده ی صبحانه استفاده می کنید، حداقل تا نیم ساعت پس از صرف صبحانه از مسواک زدن پرهیز کنید، زیرا با وجود اسید باقی مانده از آبمیوه، مسواک زدن سبب از بین رفتن پوشش مینای دندان می شود.

 پرفسور منتون می گوید: من از جمله افرادی هستم که پس از صرف صبحانه مسواک می زنم تا ذرات باقیمانده از صبحانه را از دهانم پاک کنم و منبع غذایی باکتریها را نابود کنم.

منبع:

http://www.abc.net.au/news/2018-03-12/dentists-say-brushing-teeth-twice-a-day-is-important-but-when/9531234