Home / خبرها / تریکلوسان ممکن است خطر ابتلا به سرطان روده ی بزرگ را افزایش دهد

تریکلوسان ممکن است خطر ابتلا به سرطان روده ی بزرگ را افزایش دهد

۸ ژوئن ۲۰۱۸ – به گفته نویسندگان یک مطالعه ی جدید پری کلینیکی، تری کلوسان ممکن است خطر ابتلا به سرطان روده ی بزرگ و سایر عواقب مضر را افزایش دهد، بهمین دلیل اثرات تریکلوسان بر سلامت انسان باید مجددا و فوری بررسی شود.
به گفته محققان دانشگاه ماساچوست، یک دوز کوچک از تریکلوسان، سرطان کولون مرتبط با کولیت را افزایش می دهد و اثرات مضر دیگری در موش ها ایجاد می کند. محققان توصیه کرده اند که تحقیقات بیشتری برای وضع سیاست های مبتنی بر علم برای تنظیم مقررات نظارتی بر استفاده از این ترکیب ضد میکروبی در محصولات مصرفی باید انجام شود. این مطالعه در ۳۰ مه در Science Translational Medicine  مجله ی منتشر شد.
نویسنده ی ارشد این مقاله، پرفسور Guodong Zhang استادیار گروه علوم غذایی از دانشگاه ماساچوست گفت: این نتایج برای اولین بار نشان می دهد که تریکلوسان می تواند اثرات نامطلوبی بر سلامت روده داشته باشد.

تریکلوسان یک افزودنی ضد میکروبی

تری کلوسان به عنوان یک افزودنی ضد میکروبی در بیش از ۲۰۰۰ محصول مصرفی مانند خمیر دندان، لوازم آرایشی، لباس، وسایل آشپزخانه و اسباب بازی ها استفاده می شود. به گفته محققان، برخی از خمیر دندان حاوی ۳۰۰۰ قسمت در میلیون (ppm) از این ماده ی شیمیایی هستند.
از آنجایی که این ماده در همه جا در دسترس است، قرار نگرفتن در معرض تری کلوسان عملا اجتناب ناپذیر است، اما در مورد تاثیر مصرف خوراکی آن بر سلامت انسان اطلاعات کمی در دست است. محققان در مطالعه ی اخیر، اثرات و مکانیسم های اثر تریکلوسان را بر التهاب کولون و سرطان کولون مرتبط با کولیت، ابتدا در یک مدل حیوانی بررسی کردند.
پرفسور ژانگ و همکارانش در یک مطالعه ی تصادفی با هشت پروتکل مختلف تحقیقاتی که در آنها غلظت کمی از تریکلوسان در مدت کوتاهی از طریق رژیم غذایی وارد بدن حیوانات می شد، تاثیرات ورود این ماده به بدن موشها را بررسی کردند. در هر هشت پروتکل، حتی مواجه شدن کوتاه مدت با این ماده ی شیمیایی در دوزهای نسبتا کم، موجب التهاب کولون در سطح پایین، کولیت شدید و سرطان کولون مرتبط با کولیت در موشها شد.
محققان نتیجه گیری نمودند که با توجه به این نتایج، ارزیابی مجدد اثرات تری کلوسان[triclosan]  بر سلامت انسان و به روز رسانی مقررات استفاده ی گسترده از این ماده ی ضدمیکروبی ضروری است.

تاثیرات تری کلوسان بر میکروبیوم

محققان اظهار داشتند که در این مطالعه تری کلوسان از طریق رژیم غذایی یا آب آشامیدنی در اختیار موشها قرار گرفت، که با نحوه ی مصرف این ماده ی شیمیایی توسط انسان متفاوت است. دکتر Alvin Danenberg پریودنتیستی که به طور گسترده در سایت خود و در سایت DrBicuspid.com درباره مواد شیمیایی موجود در خمیر دندان ها و نقش مواد ضد میکروبی بر بدن انسان مطالبی را منتشر می کند، در مورد این مطالعه می گوید: ما به تحقیقات بیشتری در این زمینه نیاز داریم، او ابراز نگرانی کرد که ورود مداوم یک ماده ی ضد میکروبی به بدن ممکن است اثرات مضری داشته باشد.
وی گفت: همچنین مهم است که خاطر نشان کنیم که هر گونه ورود مداوم یک ماده ی ضد میکروبی به بدن انسان، اثرات مخربی بر کل میکروبیوم، دارد زیرا این مواد قابلیت تمایز میکروبهای مضر از میکروبیوم انسان را ندارند.

منبع :

https://www.drbicuspid.com/index.aspx?sec=sup&sub=hyg&pag=dis&ItemID=323192