Breaking News

هفت مزیت استفاده از مسواک برقی

رعایت بهداشت دهان و دندان باید به بخش مهمی از برنامه ی زندگی روزمره ی همه افراد تبدیل شود. بدون تمیز کردن صحیح دندانها، حداقل دو بار rotating-vs-sonic-toothbrushدر  روز و بدون جرم گیری سالیانه توسط متخصص، دندانهای شما با مشکلاتی نظیر تشکیل پلاک، جرم، پوسیدگی، از دست دادن مینای دندان، بیماری لثه و مشکلات دیگر مواجه خواهند شد که در صورت عدم درمان به خسارتهای غیرقابل جبرانی منجر می گردد. بیماری پریودنتال یا بیماری های لثه که بر اثر بی توجهی به رعایت بهداشت دهان و دندان ایجاد می شوند با ایجاد عفونت و التهاب لثه به شل شدن دندان ها و در نهایت از دست دادن آنها منجر می شوند. در حالیکه مسواک زدن منظم و رعایت دستور العملهای بهداشتی از این مشکلات پیشگیری می کند، استفاده از مسواک برقی، مزیتهای بیشتری را برای رسیدن به سطح بهینه ای از سلامت دندانها ارائه می دهد.

کارشناسان معتقدند علاوه بر تکنیک مسواک زدن، تعداد دفعات مسواک زدن و مدت زمان زدن مسواک ، نوع مسواکی که انتخاب می کنید مستقیما بر حذف پلاکهای دندانی تاثیر می گذارد. برای اینکه بتوانید بهترین نوع مسواک را انتخاب کنید باید با انواع مسواکهای موجود آشنا شده و از مزایای هر کدام اطلاع کافی بیابید. در این مقاله مزایای انتخاب مسواک الکتریکی ، همچنین برخی از انواع آن به شما معرفی می گردد.

مزایای مسواکهای الکتریکی

  • افزایش سرعت مسواک زدن

دست یک فرد متوسط، در هنگام مسواک زدن سرعت زیادی ندارد​​ حتی در حداکثر سرعت، حرکت دست قابل مقایسه با سرعت حرکت مسواک برقی نیست. برس یک مسواک برقی به سرعت بروی سطوح مختلف دندان می چرخد و اکثر پلاکها و ذرات غذا را از لابلای دندانها پاک می کند و بطور موثری تمام سطوح دندان را تمیز می نماید.

  • تسهیل در مسواک زدن

از آنجایی که مسواک برقی بخش عمده ی کار را انجام می دهد، فرد مجبور به انجام تلاش زیادی برای تمیز کردن دندانهای خود بطور روتین نیست. همه ی آنچه فرد باید انجام دهد قرار دادن خمیر دندان بر روی مسواک، روشن نمودن مسواک و حرکت آن بر روی همه ی سطوح دندان از جمله جلو و پشت دندان ها و بر روی سطوح صاف دندانهای مولر است. برای افرادی که دارای مشکلاتی در دست یا مچ دست خود هستند مانند قطع انگشتان دست و یا فلج، سندرم Carpal tunnel، ورم مفاصل، و یا شرایط مشابه، استفاده از مسواک برقی تنها راه اطمینان بخش برای دستیابی به بهداشت قابل قبول دهان و دندان به صورت روزانه است .

  • تمیز کردن عمیق تر

بر اساس مطالعه ای که در سال 2005 انجام شد مسواکهایی که حرکت برس آنها ارتعاشی چرخشی می باشد در حذف پلاکها و کاهش التهاب لثه در کوتاه مدت و بلند مدت بمراتب بهتر از مسواکهای دستی هستند. طراحی انواع مسواک برقی بصورتی است که امکان دسترسی به مناطقی که تمیز کردن آن با مسواک معمولی سخت است را فراهم می نماید: بخشهایی از دندان که به لثه ها بسیار نزدیکند و همچنین شکاف بین دندان ها که اغلب برای باکتریها پناهگاه بسیار خوبی است. برس مسواک برقی با حرکت سریع این بخشها را بخوبی تمیز می نماید، پرزهای مسواک به تمام ترک ها، منحنی ها و شکاف ها وارد شده و ذرات غذا و باکتری های مضر را از این نواحی می شوید. حرکت برس مسواک برقی فشار و قدرت بیشتری را تامین می کند و همه ی لایه های پلاکهای میکروبی را شستشو داده و از بین می برد.

  • تمیز کردن بدون درد

انواع مسواک برقی برای تمیز کردن کامل، عمیق و سریع دندانها طراحی شده اند. برخی از افراد با توجه به این خصوصیات تصور می کنند مسواک برقی ممکن است سبب ایجاد درد در دهان یا لثه های آنها شود. اگر لثه ها در حال حاضر به علت عدم بهداشت مناسب دهان و دندان، ملتهب باشند به احتمال زیاد به هر نوع مسواکی چه برقی و چه دستی، حساس خواهند بود. با این حال، با مسواک زدن مرتب دو بار در روز و همچنین کشیدن روزانه ی نخ دندان، دندان ها و لثه ها سالمتر خواهند شد. برای مجموعه ی سالمی از لثه و دندان، مسواک برقی هیچ درد و ناراحتی ایجاد نمی کند. پرزهای مسواک به اندازه ی کافی زبر هستند که کارشان را بخوبی انجام دهند، اما در عین حال به اندازه کافی نرم هستند که از تحریک لثه ها جلوگیری کنند.

  • حذف لکه ها و رنگها

در جامعه پرمشغله ی امروز، مردم اغلب به نوشیدنی های حاوی کافئین مثل قهوه، چای داغ، چای سرد، نوشابه تکیه می کنند. کارمندان، دانش آموزان و مسافران با نوشیدن اینگونه نوشابه ها هوشیاری خود را حفظ کرده و از نظر جسمی پر انرژی می شوند. با این حال، مصرف مکرر نوشیدنیهایی مانند قهوه و چای نهایتا می تواند باعث تغییر رنگ دندان ها شود. قدرت زدودن فوق العاده ی مسواک برقی باعث می شود حذف لکه های ناخواسته و سفید کردن دندانها آسان تر شود.

  • خوشبو شدن دهان

بوی بد و ناخوشایند دهان(halitosis )، گاهی سبب می شود ناخودآگاه در زمان صحبت کردن با این افراد از آنها فاصله ی بیشتری بگیرید. بوی بد دهان می تواند با خوردن برخی مواد غذایی مانند پیاز، محصولات لبنی، سیر، ماهی، قهوه، الکل، یا سیگار تشدید شود. گاهی اوقات، بوی بد دهان به دلیل وجود باکتری یا پلاک در نواحی پنهان دهان ایجاد می شود. استفاده از مسواک برقی امکان تمیز نمودن انتهایی ترین بخشهای داخل دهان را فراهم می نماید. روی زبان، زیر زبان و ناحیه ی پشتی دهان در اطراف دندانهای مولر گاهی اوقات بسختی قابل تمیز نمودن با مسواکهای معمولی هستند. مسواک برقی براحتی و بطور موثر این مناطق را تمیز می کند و در خیلی از مواقع بوی بد دهان را از بین می برد.

  • اثبات نتایج بلند مدت

برخی از افراد، یک مسواک برقی جدید را به امید تشویق به مسواک زدن منظم خریداری می کنند. بجز کسانیکه روال مسواک زدن آنها منظم است، خرید یک مسواک جدید برقی هیچگونه تغییر مثبت قابل توجهی را در بهداشت دهان و دندان سایر افراد ایجاد نمی کند. با این حال، مطالعات مختلف نشان داده است که کاربران مسواک برقی (آنطور که توصیه می شود) در مقایسه با کاربران مسواک دستی، 11 درصد کاهش در پلاک و شش درصد کاهش بیماری ژنژیویت(بیماری التهاب لثه) را تجربه می کنند.

انواع مسواکهای برقی

مسواکها آنطور که ما می دانیم از سال 1930 تاکنون تغییر چندانی نکرده اند، اما اولین مسواکهای برقی در دهه ی 60 میلادی با قیمتی بالاتر از مسواکهای دستی وارد بازار شدند، انواع مسواک برقی به وضوح قدرت تمیز کنندگی بیشتری نسبت به ​​مسواکهای معمولی دارند، با این وجود تحقیقات نشان داده است 90 درصد از افراد از شیوه ی صحیح مسواک زدن بی اطلاعند. در میان انواع مسواکهای برقی، می توان به مسواک برقی معمولی و مسواکهای برقی صوتی اشاره کرد.

برخی از تفاوتهای این دو نوع از مسواک را در ادامه بطورخلاصه آورده ایم. همچنین اطلاعاتی در مورد مسواک دستی برای مقایسه ی مزایای مسواکهای برقی با مسواکهای معمولی آورده شده است.

 

نوع مسواک گردش/ ضربه در دقیقه توضیحات
مسواک دستی 300 تا 600 این نوع مسواک با قدرت دست کاربر کار می کند و نیاز به باطری ندارد. مسواکهای دستی ارزان قیمت بوده و تقریبا باید هر سه ماه یکبار تعویض شوند.
مسواک الکتریکی معمولی 3000 تا 7500 در مسواکهای الکتریکی استاندارد حرکت دست کاربر تقلید شده است و برس مسواک با چرخش و ارتعاش خود انواع ذرات غذایی، رنگها و لکه ها را از دندانها می زداید، این نوع از مسواکهای الکتریکی با باطری کار می کنند و پس از چند هفته باید باطری آنها تعویض یا شارژ شود. برس این نوع از مسواکها هر سه ماه یا زمانی که فرسوده شوند باید تعویض گردند.
مسواک سونیک یا صوتی 30000 تا 40000 حرکت این نوع از مسواکها از انواع الکتریکی معمولی سریع تر است و برس آن بجای چرخش ، دارای لرزش و ارتعاش است و انواع حرکتها ( حرکتهای 3 بعدی) را برای زدودن پلاکها، لکه ها ، رنگها و ذرات مواد غذایی ایجاد می کند، در عین حال لثه ها را ماساژ داده و بطورکلی سبب افزایش بهداشت دهان می شود. برس این نوع مسواک باید هر دو تا سه ماه تعویض شود . این نوع از مسواکها با با برق(شارژ می شوند) کار می کنند. دارای تایمر، سنسور فشار ، شارژر مسافرتی، اخطار دهنده ی دیجیتال تعویض برس و انواع برسها با ویژگیهای خاص می باشند

مسواکهای الکتریکی و سونیک به رنگها و شکلهای مختلف در بازار عرضه می شوند، مسواکهای سونیک که دارای تکنولوژی بالایی هستند دارای سرهای قابل تعویض به اشکال و اندازه های متفاوت حتی برای دندانهای حساس هستند و حتی برای اهداف خاص از جمله سفید نمودن دندانها و ماساژ لثه ها طراحی شده اند. برخی از انواع مسواکهای سونیک دارای سنسور فشار می باشند تا در صورت وارد نمودن فشار بیش از حد به کاربر اخطار دهند . از جمله ویژگیهای دیگر این نوع مسواکهای با تکنولوژی بالا، داشتن اخطار دهنده ی دیجیتال برای تعویض برس در زمان فرسوده شدن آن است. بسیاری از مسواکهای الکتریکی دارای تایمر می باشند، بدین ترتیب کاربر می تواند از مدت زمان مسواک زدن خود مطابق با زمان توصیه شده( دو دقیقه) مطمئن شود یا مدت زمان مسواک زدن هر بخش از دندانها را پیگیری و بهبود بخشد. بسیاری دارای محفظه ی نگه داری مسواک ، شارژر Oral-B-500-toothbrushمسافرتی می باشند.

در نهایت اینکه دندان درد، دردی بسیار ناتوان کننده است و برای افراد فاقد بیمه، مراجعات مکرر به دندانپزشکی می تواند بسیار گران قیمت باشد و چنانچه برای رفع مشکلات دندانی اقدامی صورت نگیرد ممکن است فرد به از دست دادن دندان و جایگزینی آن با دندان مصنوعی تن در دهد، اما جایگزین بهتر برای درد و هزینه های درمان دندان، رعایت بهداشت دهان و دندان است.

اولین گام برای دستیابی به این هدف و اطمینان از تمیزی دندان ها، انتخاب مسواک مناسب است. با استفاده از خمیر دندان مورد تایید دندانپزشک، نخ دندان و مسواک زدن با مسواک برقی با کیفیت بالا ، حداقل دو بار در روز، قادر خواهید بود دندان های خود را بسیار پاک تر از مسواک معمولی تمیز نمایید و نتیجه آن ، لثه های سالم و دندانهای تمیز، بدون درد و قوی است.

 

منابع:

http://www.oralb.com/topics/power-toothbrush-or-manual-toothbrush.aspx

http://www.ebay.com/gds/7-Benefits-of-Using-an-Electric-Toothbrush-/10000000177404927/g.html