Home / حقایقی درباره ی دندانهای سالم: مراقبت از دندانها در خانه / آیا تجویز آنتی بیوتیک همیشه برای مقابله با خونریزی لثه ضروری است؟

آیا تجویز آنتی بیوتیک همیشه برای مقابله با خونریزی لثه ضروری است؟

نویسنده دکتر آلوین داننبرگ، دندانپزشک.
۱۹ سپتامبر ۲۰۱۸ – حتما چند بار برای شما هم اتفاق افتاده است که بهداشت کار تیم شما به شما می گوید که لثه ی بیمار خونریزی دارد و قبل از اینکه حتی بتوانید پاسخ دهید، بیمار می گوید: فقط یک نسخه به من بدهید که خونریزی لثه ام را قطع کند. خوب، ممکن است علائم فوری خونریزی لثه را با یک نسخه بتوان درمان نمود، اما به سختی ممکن است علت این بیماری تنها با یک بار تجویز دارو بدون پیگیری علل آن از بین برود.

آنتی بیوتیک

 تجویز آنتی بیوتیک ممکن است برخی از باکتریهایی که در بافت اطراف دندان عفونت حاد ایجاد کرده و منجر به خونریزی می شوند را از بین ببرد، اما آنتی بیوتیکها همچنین صدها گونه از باکتری های مفید در دهان و هزاران گونه از باکتری های مفید در روده را نیز می کشد که همگی آنها برای سلامت بدن ما ضروری هستند.
من با بیمارانم در مورد اینکه خونریزی لثه ی آنها در نتیجه عوامل مختلفی است صحبت می کنم. برای بر طرف نمودن علایم بیماری، بهتر است علت واقعی بیماری شناسایی و تصحیح شود. هدف جلوگیری از بازگشت بیماری در آینده است. کاهش باکتری های خارج از کنترل، ممکن است اولین قدم در درمان باشد، اما من به بیماران یادآوری می کنم که پیگیری درمان برای حذف علل زمینه ای ضروری است.

۳ پیشنهاد برای درمان خونریزی لثه

برای جلوگیری از خونریزی لثه چه راه هایی وجود دارد؟

  • روغنهای حاوی اسانس: این روغن ها دارای خواص ضد میکروبی هستند. یکی از قوی ترین روغنهای حاوی اسانس، روغن ارگانو است. شما می توانید دو قطره روغن ارگانو را به یک قاشق چای خوری روغن نارگیل اضافه کرده و آن را در دهان خود برای حدود یک دقیقه بچرخانید و سپس بیرون بریزید. این کار را چهار بار در روز برای یک هفته انجام دهید.
  • پراکسید هیدروژن: همانطور که گفتم من با بیمارانم در مورد اینکه خونریزی لثه ی آنها در نتیجه عوامل مختلفی است صحبت می کنم . گاهی اوقات پراکسید هیدروژن رقیق شده (۱٫۵٪ پراکسید هیدروژن) چهار بار در روز برای مدت یک هفته ممکن است به کاهش التهاب کمک کند. به بیمارانم می گویم که می توانند پراکسید هیدروژن ۳٪ را از داروخانه خریداری کرده و رقیق کنند، و یا از محلول پراکسید هیدروژن بدون الکل ۱٫۵٪ که به صورت تجاری در دسترس است، استفاده کنند. همچنین حتما به آنها یادآوری می کنم که استفاده از پراکسید هیدروژن بیش از یک هفته می تواند پتانسیل عفونت قارچی و آسیب به بافت نرم را افزایش دهد.
  • آنتی بیوتیک ها و پروبیوتیک ها: گاهی اوقات اگر عفونت لثه از نوع عفونت حاد مهاجم باشد، تجویز آنتی بیوتیک ضروری است. به بیمارانم می گویم که اگر آنها نیاز به مصرف آنتی بیوتیک داشته باشند، باید از پروبیوتیکها نیز استفاده کنند و چندین هفته پس از درمان با آنتی بیوتیک به مصرف پروبیوتیکها ادامه دهند. پروبیوتیک ها کمک می کنند تا باکتری های سالم به روده و دهان باز گردند. من همچنین به آنها توصیه می کنم از سبزیجات تخمیر شده و ماست ساده ی شیرین نشده برای کمک به حفظ باکتری های خوب در دهان و بدن خود استفاده کنند.
    من همچنین به بیماران می گویم که حتما به یک متخصص پریودنتیست(متخصص و جراح بیماریهای لثه) برای تشخیص و پیگیری بیماری خود مراجعه کنند. متخصصان این رشته همچنین اطلاعات دقیقی در مورد روابط پیچیده بین عوامل تغذیه ای و عوامل شیوه زندگی و سایر عواملی که موجب خونریزی لثه ها می شوند، دارند.
    درمان صحیح در توالی مناسب برای نجات بیماران از عفونتهایی که به طور بالقوه به سلامتی لثه آسیب می رسانند، بسیار مهم است.

منبع:

https://www.drbicuspid.com/index.aspx?sec=wom&pag=dis&ItemID=323617