Home / خبرهای تخصصی پریودونتولوژی و ایمپلنتولوژی / محققان مجرمان ایمنی مرتبط با التهاب و تحلیل استخوان را در بیماری لثه شناسایی کردند

محققان مجرمان ایمنی مرتبط با التهاب و تحلیل استخوان را در بیماری لثه شناسایی کردند

۱۷ اکتبر ۲۰۱۸- براساس یک مطالعه ی جدید بر روی موش و انسان، یک جمعیت ناسالم از میکروبها در دهان موجب تحریک سلول های ایمنی خاصی می شوند که بافت ها را ملتهب و تخریب کرده و منجر به تحلیل استخوان مرتبط با یک نوع شدید بیماری لثه می شود. تحقیقاتی که توسط دانشمندان موسسه ی ملی تحقیقات دندانپزشکی و کرانوفاسیال (NIDCR) در موسسه ی ملی بهداشت و دانشکده دندانپزشکی دانشگاه فیلادلفیا انجام شده است، می تواند به کشف روش جدیدی برای درمان این بیماری کمک کند. یافته های این تحقیق در Science Translational Medicine در ۱۷ اکتبر ۲۰۱۸ منتشر شد.
بیماری پریودنتال یک اختلال رایج است که تقریبا نیمی از بزرگسالان آمریکایی بالای ۳۰ سال و ۷۰ درصد از بزرگسالان ۶۵ ساله و بالاتر را تحت تاثیر قرار می دهد. در افراد مبتلا به این بیماری، باکتریها باعث التهاب بافت هایی می شوند که دندان ها را محاصره می کنند، این وضعیت می تواند منجر به تحلیل استخوان و دندان ها در مرحله ی پیشرفته بیماری به نام پریودنتیت شود.
Niki Moutsopoulos نویسنده ی ارشد این مقاله و پژوهشگر بالینی در NIDCR گفت: ما سال ها است که میدانیم میکروب ها التهاب را تحریک می کنند. حذف باکتریها توسط مسواک زدن و مراقبت از دندانها، می تواند التهاب را کنترل کند، اما نه به طور دائم، این نشان می دهد که عوامل دیگری در این موضوع نقش دارند. نتایج ما نشان می دهد که نوعی از سلول های ایمنی که به عنوان سلول T helper 17  شناخته می شوند، محرکان این فرآیند هستند و ارتباطی را بین باکتری های دهان و التهاب برقرار می کنند.
Moutsopoulos  و همکارانش مشاهده کردند که سلول های T helper (Th) 17 در بافت لثه ی افراد مبتلا به پریودنتیت بسیار شایع تر از لثه های همسالان سالم آنها است و میزان سلولهای Th17 با شدت این بیماری ارتباط دارد.
سلولهای Th17 به طور معمول در مکانهایی از بدن که سدهای ورود به بدن هستند از جمله دهان، پوست و دستگاه گوارش زندگی می کنند، مکانهایی که میکروب ها با بدن در ارتباط هستند. سلولهای Th17 از دهان در برابر برفک دهانی، که یک عفونت قارچی شناخته شده در دهان است، محافظت می کند اما سلولهای Th17 همچنین با بیماری های التهابی مانند پسوریازیس و کولیت ارتباط دارند، که نشان می دهد آنها نقش دوگانه ای را در سلامتی و بیماری بازی می کنند.
دانشمندان دریافتند که در موشها نیز شبیه به انسان، تعداد بیشتری از سلولهای Th17 در لثه ی موش های مبتلا به پریودنتیت نسبت به موش های سالم(یک گروه کنترل) مشاهده می شود.
محققان موشها را با کوکتلی از آنتی بیوتیکهایی با طیف وسیع تر درمان کردند، تا ببینند آیا میکروبیوم دهانی ممکن است باعث تحریک تجمع سلولهای Th17 شده باشد؟ آنها دریافتند که حذف میکروب های دهان مانع از گسترش سلولهای Th17 در لثه ی موشهای مبتلا به پریودنتیت می شود، در حالی که بر سایر سلول های ایمنی تاثیری نمی گذارد، این موضوع نشان می دهد جمعیت باکتری های ناسالم باعث تجمع سلول های Th17 می شود.
سپس محققان تاثیر مهار سلول های Th17 را بر بیماری پریودنتال بررسی کردند. هنگامی که دانشمندان به طور ژنتیکی موشهای فاقد سلولهای Th17 را پرورش دادند یا با دادن مولکولهای کوچک دارویی از رشد سلولهای Th17 جلوگیری کردند، آنها شاهد نتایج مشابهی بودند: کاهش تحلیل استخوان ناشی از پریودنتیت.

 آنالیز RNA  نشان داد که داروی مهار کننده Th17 منجر به کاهش بیان ژن های درگیر در التهاب، تخریب بافت ها و تحلیل استخوان می شود، و این نشان می دهد که سلول های Th17 ممکن است این پروسه ها را در پريودنتيت میانجیگری کنند.
در نهایت، محققان یک گروه ۳۵ نفره از بیماران مرکز بالینی NIH را با یک نقص ژنی که باعث کمبود سلولهای Th17 در آنها شده بود، بررسی کردند. دانشمندان استدلال کردند که اگر سلولهای Th17 در پريودنتيت نقش داشته باشند، همانطور که در مطالعات حيوانی مشاهده شد، فقدان سلول های Th17 باید از این افراد در برابر بيماری لثه محافظت کند. در واقع بررسی این افراد نشان داد که آنها کمتر به این بیماری حساس هستند و التهاب و تحلیل استخوان در این گروه در مقایسه با داوطلبانی با سن و جنس همسان، کمتر است.
پرفسور Nicolas Dutzan  نویسنده ی اول این مقاله و پژوهشگر NIDCR گفت: مشاهدات بالینی ما به ارتباط مطالعات حیوانی ما با مطالعات انسانی اشاره دارد و با ارائه ی شواهد بیشتر، نشان می دهد که سلول های Th17 محرکان پریودنتیت هستند.

پرفسور Martha J. Somerman مدیر NIDCR گفت: این نتایج بینش های کلیدی مهمی را در مورد مکانیسم های دخیل در پیشرفت بیماری پریودنتال ارائه می دهد. این تحقیق همچنین شواهد قانع کننده ای را برای هدف گیری درمانی سلول های خاص ایمنی ارائه می دهد، که در نهایت می تواند به درمانهای بهتر و کمک به بیماران مبتلا به این بیماری منجر شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر به آدرس زیر مراجعه کنید:

: N. Dutzan el al., “A dysbiotic microbiome triggers TH17 cells to mediate oral mucosal immunopathology in mice and humans,” Science Translational Medicine (2018). stm.sciencemag.org/lookup/doi/ … scitranslmed.aat0797

منبع:

https://medicalxpress.com/news/2018-10-immune-culprits-linked-inflammation-bone.html