Home / خبرهای تخصصی پریودونتولوژی و ایمپلنتولوژی / یک آنتی بیوتیک جدید در مقابله با بیماری های لثه نتایجی عالی ارائه کرد

یک آنتی بیوتیک جدید در مقابله با بیماری های لثه نتایجی عالی ارائه کرد

۲۳ اکتبر ۲۰۱۸- محققان دندانپزشکی در دانشگاه ویرجینیا کامن ولث به رهبری دکتر Marconi، آنتی بیوتیک جدیدی را تولید کرده اند، که برای مبارزه با بیماری پریودنتال – علت اصلی از دست رفتن دندان در بزرگسالان-، ایده آل است.
این آنتی بیوتیک که Amicsicile نام دارد، در مقابله با “گروه قرمزی از باکتری های بی هوازی” مرتبط با بیماری های پیشرفته ی لثه مؤثر است. Amicsicile هم اکنون در حال تولید برای درمان و پیشگیری از کولیت مرتبط با آنتی بیوتیک ناشی از یک باکتری خطرناک بنام  Clostridium difficile است که می تواند موجب بروز عفونت های تهدید کننده ی زندگی شود.
محققان می گویند Amicsicile ممکن است فایده ی مهم دیگری نیز داشته باشد. از آنجایی که Amicsicile  به روش متفاوتی نسبت به سایر آنتی بیوتیک ها کار می کند، تصور می شود که برای باکتری ها بسیار دشوار باشد که بتوانند راهی برای مقاومت در برابر آن پیدا کنند. این بدان معنی است که می توان از آن به طور گسترده بدون نگرانی در مورد افزایش مشکل مقاومت آنتی بیوتیکی استفاده کرد.

پژوهشگرPaul Hoffman  از بخش بیماریهای عفونی و بهداشت جهانی در دانشگاه ویرجینیا گفت: در مبارزه با مقاومت به آنتی بیوتیکها، یافتن آنتی بیوتیکی که سبب مقاومت آنتی بیوتیکی نشود، دشوار و نادر است. اگر موفق به یافتن چنین آنتی بیوتیکی شویم این امکان فراهم می شود که درمان بیماران با آن برای مدت طولانی، درست مانند استاتین ها – داروهای کاهنده ی کلسترول- در تمام مدت عمر قابل انجام باشد.

چرا یافتن چنین آنتی بیوتیکی مهم است؟ تحقیقات پزشکی نشان داده است که التهاب ناشی از عفونت های بی هوازی مزمن مانند بیماری های پريودنتال باعث شروع بیماری های خودایمنی نظیر آرتریت روماتوئید، دیابت نوع ۲، آترواسکلروز و حتی بیماری آلزایمر می شود. در مورد آن فکر کنید، ما می توانیم مانند دوز روزانه ی آسپرین که برای جلوگیری از بیماری قلبی، تجویز می شود این آنتی بیوتیک را مصرف کنیم تا از التهاب جلوگیری کرده و خطر ابتلا به سایر بیماری ها را کاهش دهیم.

مزایای این آنتی بیوتیک برای بیماری لثه

در حالیکه amicsicile می تواند کاربردهای فراوانی داشته باشد، به نظر می رسد که دارای مزایای متعددی برای بیماری های پريودنتال باشد. پژوهش های آزمایشگاهی محققان VCU، نشان داد که amicsicile  در مهار رشد شش گونه ی مضر Treponema spirochetes مرتبط با بیماری لثه، بسیار موثر است. علاوه بر این، amicsicile باعث کاهش بیان صفات تهاجمی این باکتریها می شود و از نفوذ آنها به بافت و ایجاد التهاب که گام های اصلی در ایجاد عفونت های لثه هستند، جلوگیری می کند.
تحقیقات همچنین نشان می دهد که amicsicile در مناطقی از لثه ی ملتهب جایی که در آن پاتوژن ها بیشتر وجود دارند، تجمع می یابد و این ویژگی ممکن است از آسیب به باکتری های مفید در بافت سالم لثه در اطراف ناحیه ی ملتهب، جلوگیری کند.
دکتر Marconi گفت: ما از نتایج این مطالعه بسیار هیجان زده ایم، ترپونمای دهانی مرتبط با بیماری پریودنتال، گروه متنوعی از باکتریها هستند. توانایی amicsicile برای هدف قرار دادن موثر این باکتری ها گام مهمی در ابداع یک روش درمانی جدید و هدفمند برای بیماری های پریودنتال است. نیاز به یافتن یک داروی ضد میکروبی که بتواند به طور خاص گروه های خاصی از باکتریها را هدف قرار دهد از اهمیت اساسی برخوردار است.

جلوگیری از مقاومت آنتی بیوتیکی

محققان خاطر نشان کردند که در این آزمایشات؛ آنها تنها زیر مجموعه ای از عواملی را بررسی کرده اند که به بروز بیماری لثه کمک می کنند. آنها می گویند باید تحقیقات بیشتری در این زمینه انجام دهند، اما این نتایج اولیه آنها را به ادامه ی کار تشویق می کند.
محققان در مقاله ی منتشر شده در مجله ی Periodontology ، خاطر نشان کردند که دور شدن از آنتی بیوتیک هایی که بدون هیچ تمایزی باکتریهای مضر و مفید را از بین می برند و حرکت بسمت آنتی بیوتیک هایی که به طور انتخابی عمل می کنند، گام مهمی در جلوگیری از افزایش مشکل مقاومت آنتی بیوتیکی است. علیرغم افزایش نگرانی در مورد “سوپرباگ ها” که دیگر به آنتی بیوتیک های موجود پاسخ نمی دهند، چندین آنتی بیوتیک جدید در حال توسعه می باشند.
هافمن می گوید: تخیل و خلاقیت بی حد و حصر در پیشرفت دانش در بسیاری از رشته های پزشکی بسیار مفید بوده است، چرا برای آنتی بیوتیک ها نباشد؟ البته سه چالش بزرگ برای این هدف وجود دارد، اول: غلبه بر مقاومت به دارو، دوم: ترکیبات شیمیایی که متابولیسم آنها در انسان و حیوان محدود است و سبب مسمومیت می شوند و سوم: یافتن آنتی بیوتیکی که سبب کاهش آسیب به میکروبیوم انسان شود. شاید amixicile به ما یاد دهد که چگونه نسل بعدی آنتی بیوتیک ها را تولید کنیم.

منبع:

https://medicalxpress.com/news/2018-10-much-needed-antibiotic-great-gum-disease.html