Home / حقایقی درباره ی دندانهای سالم: مراقبت از دندانها در خانه / چگونه سالمندان می توانند دندانهای خود را حفظ کنند

چگونه سالمندان می توانند دندانهای خود را حفظ کنند

به گزارش موسسه ی ملی تحقیقات دندانپزشکی و سر و صورت(NIDCR)، متأسفانه حدود ۲۷ درصد از سالمندان بالای ۶۵ سال، تمامی دندان های طبیعی خود را از دست داده اند. مطالعه ای که در سال ۲۰۰۰ در آمریکا انجام گردید، نشان داد که ۳۵٫۴ میلیون نفر در ایالات متحده از دندانهای مصنوعی استفاده می کنند و تعداد آنها تا سال ۲۰۲۰ به ۳۷٫۹ میلیون نفر افزایش خواهد یافت. مرکز علوم دندانپزشکی Silberg اعلام کرد که از دست دادن دندانها در میان سالمندان اثرات ناخوشایند بسیاری از جمله بر زندگی اجتماعی آنها می گذارد. بنابراین، در دوره ی سالمندی بهتر است از روش های طبیعی و غیر تهاجمی برای تقویت دندان هایتان استفاده کنید. سالمندان با محدودیت های خاصی مواجه هستند که بر مراقب از سلامت دندانهای آنها تاثیر می گذارد؛ بنابراین باید به مراقبت دندانها و جلوگیری از از دست رفتن دندانهای آنها، توجه بیشتری نمود. در ادامه برخی از روش های طبیعی و راهنمایی های شیوه زندگی که می تواند به شما در حفظ دندان هایتان در سنین بالا کمک کند، را آورده ایم.

به تعذیه ی خود توجه کنید

محققان مرکز پزشکی دانشگاه روچستر می گویند زمانی که غذاها و نوشیدنیهای بیش از حد شیرین یا نشاسته ای مصرف می کنید، بدنتان را تغذیه نمی کنید، بلکه باکتری هایی که در بیوفیلم دندان هایتان وجود دارند را تغذیه می کنید. با تماس مولکولهای قند موجود در دهان با پلاک دندانی، اسیدهایی تولید می گردد، که می توانند ۲۰ دقیقه پس از خوردن غذا به دندان ها حمله کنند. اگر این امر در دراز مدت تکرار شود، مینای دندانهای شما دچار پوسیدگی می شود و این امر به طور بالقوه منجر به از دست رفتن دندانها می گردد. بنابراین، تغذیه ی سالم با بالا رفتن سن، اهمیت فراوانی دارد. غذاهایی که به تقویت دندانهای شما کمک می کنند شامل میوه ها و سبزیجات غنی از فیبر، چای سبز و سیاه، جویدن آدامس بدون قند (با تولید بزاق بیشتر به خارج کردن ذرات غذایی از فواصل دندان های شما کمک می کند) و غذاهای حاوی فلوراید است. همه ی این غذاها، مواد مغذی و مواد معدنی ضروری را برای دندان های شما فراهم می کنند، در نتیجه آنها را سالم نگه می دارند.

ترک سیگار

مطالعات مشاهداتی موسسه ی ملی تحقیقات دندانپزشکی و سر و صورت، نتیجه گیری نموده اند که احتمال داشتن دندان های کمتر یا بی دندانی در طی یک دوره ی مشخص برای سالمندانی که سیگار می کشند، بیشتر است. CDC گزارش می دهد که سیگار کشیدن ایمنی بدن را کاهش می دهد و باعث می شود درمان بیماری های لثه مشکل تر شود. هنگامی که وضعیت لثه به پریودنتیت پیشرفت می کند، می تواند استخوان و بافتی که از دندان های شما محافظت می کنند، تخریب کرده و از بین ببرند. فرض بر این است که شما مدت زمان بیشتر زندگی خواهید کرد، پس بیشتر سیگار می کشید، پس احتمال بیشتری وجود دارد که چنین اعتیادی بتواند فاجعه ای را برای دندانهای شما بوجود آورد؛ پس شما باید سیگار را ترک کنید.

دندان های از دست رفته را جایگزین کنید و بیشتر به دندانپزشک مراجعه نمایید

بسیاری از مطالعات نشان داده اند که اگر فاصله ای در کنار دندان ها وجود داشته باشند، دندانها به تدریج از موقعیت خود خارج می شوند. شما ممکن است متوجه نشوید زیرا این حرکت بسیار تدریجی است اما دندان ها و لثه ها را تضعیف می کنند. این بدان معنی است که اگر شما یک یا ۲ دندان خود را از دست داده اید، باید بدون تاخیر به دندانپزشک مراحعه نمایید تا راه حلی برای آن پیدا کند تا از آسیب بیشتر جلوگیری گردد. همچنین پزشکان توصیه می کنند که هر ۶ ماه یک بار به دندانپزشک خود مراجعه کنید، اما از آنجایی که دندان های افراد مسن حساس تر هستند، باید تعداد مراجعات به دندانپزشک را بیشتر کنید.
سالخوردگی سالم با تلاش امکان پذیر است. برای جلوگیری از از دست دادن دندان هایتان، شما باید تغذیه ای سالم داشته باشید، از بروز بیماری های لثه جلوگیری کنید و عاداتی مانند سیگار کشیدن را ترک کنید. مزایای داشتن دندان های سالم شامل جلوگیری از صرف هزینه های فراوان برای جایگزینی دندانها و توانایی خوردن غذاهای سخت حتی در سنین بالا می باشد و همچنین حفظ یک لبخند زیبا و گرم که چندین دهه آن را داشته اید.

منبع:

How Seniors Can Prevent Tooth Loss?