Home / خبرها / نسل هزاره نمی دانند چگونه دندان های خود را مسواک کنند

نسل هزاره نمی دانند چگونه دندان های خود را مسواک کنند

۳۰ اکتبر ۲۰۱۸ – نسل هزاره در مسواک زدن دندان هایشان، حتی زمانی که از آنها خواسته می شود تا بهترین توان خود را برای انجام این کار نشان دهند، خوب عمل نمی کنند. این یافته های جدید که در BMC Oral Health  منتشر شده است، حاصل ارزیابی عادات مسواک زدن جوانان نسل حاضر در یکی از شهرهای آلمان است.
محققان آلمانی از ده ها تن از بزرگسالان جوان خواستند که به بهترین نحو دندانهای خود را مسواک کنند. با این حال، بسیاری از شرکت کنندگان در این مطالعه، نتوانستند که تمام سطوح و بخش های دندان های خود را مسواک بزنند. با توجه به نتایج این تحقیق، محققان این سؤال را مطرح کردند که آیا بزرگسالان جوان روش صحیح مسواک زدن را می دانند؟
دکتر Renate Deinzer ، رهبر این تحقیق و استاد گروه پزشکی دانشگاه Giessen می گوید: جوانان ظاهرا مفهوم واقعی مسواک زدن با کیفیت بالا را نمی دانند، بنابراین باید تلاش بیشتری برای تشریح این مفهوم برای آنها (و بزرگسالان) انجام شود.

چه چیزی اشتباه است

مطالعات بارها و بارها ثابت کرده اند که بزرگسالان بطور غیر قابل انکاری در مسواک زدن دندان های خود ضعیف هستند. با این حال، محققان کنجکاو بودند که کیفیت مسواک زدن مردم را هنگامی که از آنها خواسته می شود تا بهترین توانایی خود را بخرج دهند، ارزیابی کنند.
در این مطالعه از جوانانی که در سال ۱۹۹۵ متولد شده و در حال حاضر ساکن Giessen  در آلمان بودند، دعوت شد تا در یک مطالعه برای بررسی کیفیت مسواک زدن شرکت کنند. آنها شرکت کنندگانی را که دارای مدرک حرفه ای دندانپزشکی بودند، و یا از تجهیزات ارتودنسی ثابت استفاده می کردند یا دارای اختلالات شناختی یا فیزیکی بودند که بر توانایی های مسواک زدن آنها تاثیر می گذاشت، از این مطالعه خارج کردند. آنها همچنین کسانی را که بطور منظم مسواک می زدند از این مطالعه کنار گذاشتند.
در مجموع از ۹۸ نفر از جوانان خواسته شد تا دندانهای خود را با بهره گیری از بهترین توانشان مسواک کنند. محققان روند مسواک زدن این جوانان را ضبط کردند. به تمام شرکت کنندگان یک مسواک و خمیر دندان استاندارد و همچنین گزینه های متنوعی برای پاک کردن فواصل بین دندانی، از جمله نخ دندان با و بدون موم، Superfloss  و برس های بین دندانی داده شد.
محققان اظهار داشتند: خبر خوب این است که وقتی از جوانان خواسته شد بهترین توان خود را بکار گیرند، آنها به طور متوسط ۳ دقیقه و بیست ثانیه مسواک زدند، که این بیش از ۶۰ درصد بالاتر از توصیه های عمومی است و نشان می دهد که آنها انگیزه ای برای به دست آوردن بهترین نتایج را داشتند.
با این حال، علیرغم ماراتون مسواک زدن، تکنیک شرکت کنندگان پایین تر از سطح ایده آل بود. بزرگسالان جوان ۴۰درصد از وقت خود را صرف شستشوی سطوح جانبی به صورت افقی کردند و تقریبا ۷۰٪ از شرکت کنندگان هنوز پس از اتمام مسواک زدن دارای پلاک پایدار بودند.
نویسندگان نوشتند: این جوانان سطوح اکلوزالی دندانهای خود را حدود ۳ برابر طولانی تر از سطوح palatinal (بسمت کام) مسواک زدند، اگر چه بیماری لثه و حتی پوسیدگی در بالغین در سطوح جانبی ایجاد می شود. علاوه بر این، ۸۰ درصد از نمونه ی مورد مطالعه، هنگام مسواک زدن سطوح palatinal ، حداقل یک ششم از قوس دندانی سمت کام را از قلم می اندازند و مسواک نمی زنند؛ تنها ۵ درصد از این افراد تمام بخشهای سطوح palatinal را برای بیش از ۷٫۵  ثانیه مسواک زدند.
کیفیت ضعیف مسواک زدن تنها یافته ی نگران کننده در این مطالعه نبود. محققان همچنین امیدوار بودند در تجزیه و تحلیل خود تمیز کردن اینترپروکسیمال(فواصل بین دندانی) را نیز وارد کنند، اما تعداد بسیار کمی از شرکت کنندگان فواصل بین دندان های خود را تمیز کرده بودند، بهمین دلیل آنالیز نتایج آن امکان پذیر نبود.
نویسندگان نوشتند: تنها ۱۵ نفر از شرکت کنندگان، فواصل بین دندان های خود را تمیز کرده بودند. علاوه بر این، اکثر این افراد، تنها بعضی از فضاهای بین دندانی خود را تمیز نموده بودند.
نیاز به بهبود آموزش
این مطالعه به طور انحصاری بر بزرگسالان جوان در یک شهر کوچک در آلمان تمرکز کرده است، بنابراین نتایج آن ممکن است برای کسانی که در سایر نقاط جهان زندگی می کنند، قابل تعمیم نباشد. علاوه بر این، جوانانی برای این مطالعه انتخاب شدند، که ممکن است نتایج را منحرف کرده باشند.
با این حال، یافته ها هنوز هم نگران کننده هستند و نشان می دهند که بسیاری از بزرگسالان جوان تکنیک های مسواک زدن را نمی دانند و ممکن است مسواک زدن طولانی تر را با بهتر مسواک زدن، اشتباه بگیرند. نویسندگان امیدوارند که محققان مطالعات مشابهی را در کشورهای دیگر انجام دهند و همچنین در مطالعات جدید تاثیر مداخلات مختلف آموزش بهداشت دهان و دندان را بر بهبود رفتارهای مسواک زدن جوانان بررسی شود.
مطالعه ی حاضر نشان می دهد که حداقل در بزرگسالان جوان آلمانی، تا زمانی که مشخص نشود که دقیقا چه چیزی باید بهبود یابد، تقاضا برای بهبود رعایت دهان بهداشت دهان ممکن است بی فایده باشد. توزیع زمان مسواک زدن در مناطق مختلف دهان در این افراد نشان می دهد که درک جوانان از آنچه در مسواک زدن مهم می باشد، ضعیف است.

منبع:

https://www.drbicuspid.com/index.aspx?sec=sup&sub=hyg&pag=dis&ItemID=323805