Home / خبرها / به نظر می رسد آینده به پروتزهای چاپ ۳ بعدی تعلق خواهد داشت

به نظر می رسد آینده به پروتزهای چاپ ۳ بعدی تعلق خواهد داشت

بر طبق مطالعه ی ارائه شده در کنفرانس the 3D Heals 3D printing  در سانفرانسیسکو، ساخت پروتزهای ارزان قیمت اما به اندازه کافی با کیفیت ساخته شده با پرینترهای ۳ بعدی در آینده ی نزدیک تبدیل به واقعیت خواهند شد.
دکتر Valerie Cooper ، پروستودونتیست به حضار گفت: فن آوری های دیجیتال و چاپ پیشرفته، ساخت پروتزهای دندانی را سریعتر و ساده تر کرده است و نحوه ی ساخت پروتزهای دندانی را از نظر تکنولوژی دیجیتال تغییر داده است. علاقه و اشتیاق دکتر کوپر در ساخت پروتزهای دندانی با استفاده از چاپ سه بعدی و تکنولوژی دیجیتال، او را به Denture Queen در اینستاگرام معروف کرده است.

هزینه های کمتر، مراجعات کمتر

به گفته دکتر کوپر، در حال حاضر، حدود ۵۰۰۰ دلار برای ساخت پروتزهای دندانی هزینه می شود، اما استفاده از تکنولوژی چاپ دیجیتال و ۳ بعدی به طور قابل توجهی این هزینه را کاهش می دهد. از لحاظ تئوری، شما می توانید دندان مصنوعی را با تکنولوژی چاپ دیجیتال و ۳ بعدی تنها با ۳۰ دلار تولید کنید. در حال حاضر ۹۹ درصد از افراد در سراسر جهان نمی تواند هزینه ی ساخت یک digital-milled denture (استفاده از تکنولوژی CAD / CAM برای تهیه پروتزهای نهایی) را تامین کنند.
او افزود: دندانپزشکان پاکستانی، برزیلی و کشورهای دیگر با من تماس گرفته و از من می خواهند که به آنها کمک کنم تا دندان های ارزان تری را برای بیماران خود بسازند. ما یک روش ارزان برای ساخت پروتز به روش دیجیتال داریم که می تواند در خدمت بسیاری از بیمارانی باشد که هزینه ی یک پروتز دیجیتالی ساخته شده با فن آوری CAD / CAM را ندارد.
چه چیزی این روند را بسیار ارزان تر می کند؟ کاهش زمان کار، کاهش تعداد ویزیت، دقت بیشتر، توانایی بهبود پیش نمایش طرح ها و فرآیندی با توانایی بیشتر برای اصلاح برخی اشتباهات.
پروسه ی ساخت یک پروتز دندانی معمولی می تواند شش تا هشت ساعت زمان تکنسین را بگیرد، در حالی که دکتر کوپر می گوید در حال حاضر حدود ۳۰ تا ۶۰ دقیقه برای یک ساخت یک پروتز دیجیتال زمان صرف می شود و می توان چهار پروتز دندانی را در عرض سه ساعت چاپ نمود.
استفاده از یک اسکنر داخل دهانی برای تولید دندان مصنوعی به صورت دیجیتال می تواند تعداد ویزیتها را از حدود پنج تا شش جلسه به دو تا سه جلسه، کاهش دهد.
در برخی موارد، دکتر کوپر بدون قالب گیری اولیه، دندانهای مصنوعی را می سازد، مثلا برای بیماران مبتلا به رفلکس شدید gag و یا افرادی که بافت بسیار ضخیمی دارند و برای آنها فرآیند قالب گیری می تواند دردناک باشد.
او گفت: همه ی انواع چاپ های ۳ بعدی منجر به گردش سریع کارها، صرفه جویی در وقت، صرفه جویی در هزینه و بهبود کلی بهره وری می شود.
طبق نظر دکتر کوپر، ساخت یک پروتز دندان مصنوعی با روش تراشکاری( A milled try-in denture ) در حدود ۱۲۰ دلار هزینه دارد، در مقایسه برای نسخه ی چاپ ۳ بعدی آن، حدود ۲ دلار هزینه می شود.
او گفت: هدف خاص من در این پروژه، ساخت یک پروتز دندانی کم هزینه است.
پروتز چاپی زیباترین پروتز نیست
در حال حاضر پروتزهای دائمی با تکنولوژی دیجیتالی ۳ بعدی هنوز ساخته نشده اند اما می توانند در عرض یک سال ساخته شوند.
دکتر کوپر توضیح داد: تنها پروتزهای چاپ شده ی ۳ بعدی که من تاکنون ساخته ام، فوری و موقت هستند و این تنها به دلیل مقررات فعلی است. همچنین، موادی که در ساخت آنها استفاده شده است، به اندازه ی موادی که در سایر تکنیک ها استفاده می شوند، قوی نیستند.
دکتر کوپر سالانه در طول هفته ی آگاهی عمومی در مورد پروتزهای دندانی، برای بیمارانی که نمی توانند بودجه ی دندانهای مصنوعی خود را تامین کنند، پروتزهایی را بطور رایگان می سازد. در سال جاری، او از تکنولوژی چاپ ۳ بعدی استفاده کرد تا دندان مصنوعی موقتی را برای بیماران بسازد. او قصد دارد در سال آینده از آنها دعوت کند تا دندان مصنوعی دایمی با چاپ ۳ بعدی برای آنها تولید کند.

دکتر کوپر گفت: آیا این دندان های مصنوعی چاپی، زیباترین دندان های مصنوعی ساخته شده هستند؟ نه، اما آیا این دندانها بخوبی کار می کنند؟ مسلما بله.
او توضیح داد که بیماران مانند دندانپزشکان در مورد ظاهر دندانها دقیق نیستند و پروتزهایی که همه ی دندانهایش یک رنگ باشند را قبول می کنند. من مطمئن هستم که این پروتز دندانی چاپی اگر به نظر عالی نرسد، باز هم توسط اکثریت بیماران پذیرفته می شود.

منبع:

https://www.drbicuspid.com/index.aspx?sec=sup&sub=cad&pag=dis&ItemID=323002