Home / خبرها / طی یک دهه ی گذشته میزان سرطان دهان ۴۹ درصد در انگلستان افزایش یافته است

طی یک دهه ی گذشته میزان سرطان دهان ۴۹ درصد در انگلستان افزایش یافته است

۲ نوامبر ۲۰۱۸- به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سرطان دهان وابسته به بنیاد بهداشت دهان و دندان، سالانه ۸۳۰۰ نفر در انگلستان به سرطان دهان مبتلا می شوند که ۴۹ درصد نسبت به یک دهه ی گذشته افزایش یافته است. این سازمان همچنین یادآور می شود که اکثر افراد در انگلستان از علائم و نشانه ها و نیز عوامل خطر مرتبط با این بیماری بی اطلاع هستند.
براساس این گزارش، ۴۵ درصد از بزرگسالان بریتانیایی ادعا می کنند که هیچ اطلاعاتی درباره سرطان دهان ندارند، ۷۵ درصد می گویند که از علائم آن چیزی نمی دانند و ۸۲ درصد آنها نمی دانند که سرطان دهان در چه مناطقی می تواند ظاهر شود.
دکتر نایجل کارتر، مدیر عامل بنیاد بهداشت دهان و دندان، گفت: ما این گزارش را منتشر کرده ایم تا بر نیاز به آگاهی بیشتر درباره ی سرطان دهان تاکید کنیم. عدم وجود دانش اساسی در مورد این بیماری بشدت نگران کننده است، به ویژه به این دلیل که هر سال تعداد بیشتری از افراد را تحت تاثیر قرار می دهد.

دکتر کارتر می گوید: اکنون وقت آن است که توجه بیشتری به این بیماری داشته باشیم و آنچه را که آموخته ایم برای حفاظت از خود و اطرافیانمان انجام دهیم. این بسیار مهم است که بدانیم بیشترین چیزی که ما را در معرض خطر قرار می دهد، نحوه ی تشخیص سرطان دهان است و این که اگر چیزی غیرعادی در دهانمان یافتیم باید به کجا مراجعه کنیم؟
سیگار کشیدن و استعمال دخانیات، مصرف بیش از حد الکل، ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) و رژیم غذایی نامناسب علل اصلی این بیماری هستند. علائم هشدار دهنده ی اولیه عبارتند از زخم های دهانی که بیش از سه هفته ترمیم نشده باقی مانده اند، تکه های قرمز یا سفید رنگ و توده های غیر معمول و تورم در دهان، لب ها، سر و گردن .
دکتر Catherine Rutland ، رئیس خدمات پشتیبانی حرفه ای در Simplyhealth Professionals، گفت: ما باید از این گزارش و همچنین کمپین هایی مانند ماه مبارزه با سرطان دهان استفاده کنیم تا به افزایش آگاهی در مورد سرطان دهان کمک نماییم. سرطان دهان، قابل درمان است، اما ما باید برای نجات بیمار، سریع وارد عمل شویم، تشخیص و درمان بیماری در مراحل ابتدایی، یک نیاز حیاتی است و می تواند نه تنها زندگی فرد را نجات دهد، بلکه کیفیت زندگی او را بهبود بخشد.
یافته های دیگر این گزارش عبارتند از:

  • موارد جدید سرطان دهان در انگلیس در حال حاضر به ۸،۳۰۲ مورد در سال رسیده است.
  • این آمار نسبت به یک دهه گذشته ۴۹ درصد و در مقایسه با ۲۰ سال پیش، ۱۳۵ درصد افزایش یافته است.
  • ۵۶ درصد از سرطان های دهان بر روی زبان و لوزه ها ظاهر می شوند.
  • سال گذشته، ۲۷۲۲ بریتانیایی  به دلیل سرطان دهان جان خود را از دست داده اند.
  • میزان بقای ۱۰ ساله بین ۱۹ تا ۵۸ درصد است، و به محل ضایعه و زمان تشخیص آن بستگی دارد.
  • ۸۸ درصد از بزرگسالان بریتانیایی در حال حاضر در مورد سرطان دهان مطالبی شنیده اند، اما تنها ۸ درصد از آنها درباره ی اطلاعاتشان در مورد این بیماری مطمئن هستند.

به گزارش بنیاد بهداشت دهان و دندان، انتخاب شیوه زندگی بهتر، تشخیص زودهنگام و بهبود دسترسی به دندانپزشکان، برخی از چالش های اصلی در مقابله با سرطان دهان هستند. بنیاد بهداشت دهان و دندان همراه با گروه های حمایت کننده ی دیگر، خواستار سرمایه گذاری بیشتر در جامعه دندانپزشکی و برنامه های سرپایی برای واکسیناسیون HPV شده اند.

منبع:

http://dentistrytoday.com/news/industrynews/item/4010-oral-cancer-rates-increase-by-49-over-the-past-decade